Muhabbit

Para Çekme İşlemlerini Duraklatan BlockFi’ın, İflas Başvurusuna Hazırlandığı İddia Ediliyor!

FTX’in çöküşü, sektörü etkilemeye devam ediyor.

Wall Street Journal tarafından kısa süre önce yayımlanan bir habere göre, kripto para borç verme şirketi olarak bilinen BlockFi, iflas koruma başvurusu için hazırlanıyor. Haberde yer alan bilgilere göre BlockFi’ın ayrıca işten çıkarmalara da başladığı belirtiliyor.  

Hatırlanacağı üzere BlockFi, kısa süre önce yaptığı bir açıklama ile para çekme işlemlerini askıya aldığını duyurmuştu. Şirket, FTX’in durumu konusunda netlik olmaması nedeniyle işlemleri bir süre durduracağını belirtmişti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dünyanın geri kalanı gibi biz de bu durumu Twitter aracılığıyla öğrendik. FTX ve Alameda ile ilgili haberler karşısında şok olduk ve dehşete düştük.”

Firma ayrıca müşterilerin cüzdanlara ve faiz hesaplarına para yatırma işlemlerini de engellemiş durumda. BlockFi, müşterilerine yayımladığı notta, mümkün olduğunca sık iletişim kurma sözü verdiğini belirtmiş, ancak bu durumun önceki sıklıkta olmayacağını da vurgulamıştı.

FTX Anlaşması BlockFi’ı Kurtarmıştı

Aslında BlockFi en parlak günlerini yaşadığı bir dönemde böyle bir kararı almış oldu. Şirket, yüksek getiri oranları ile pasif gelir arayan DeFi yatırımcılarının oldukça cazip bir merkezi haline gelmişti. Hatta son dönemlerde şirket, müşterilere belirli kripto para birimleri ve stablecoinler üzerinden %9,3’e varan APY oranlarından teklifler sunuyordu.

Hatırlanacağı üzere BlockFi, geçtiğimiz aylarda FTX.US ile 400 milyon dolarlık bir kredi limiti ve FTX’in firmayı satın alma opsiyonunu da içeren bir anlaşma yapmıştı.

O dönemde BlockFi, güçlü bir bilançoya sahip olduğunu iddia etti ve kendisini uzun vadeli istikrar için iyi konumlanmış olarak nitelendirdi. Ayrıca FTX ile yapılan anlaşma ile ilgili de şu açıklama yapılmıştı:

“FTX ile yapılan bu kredi anlaşması, BlockFi’a bilançomuzu ve platform gücümüzü daha da güçlendiren sermayeye erişim sağlayacak.”

Mevcut durumdan oldukça fazla etkilenen BlockFi, görünen o ki mali olarak zor günler yaşamaya devam edecek. Bunların yanında bir de şirkete yönelik açılmış soruşturmalar da devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere Kaliforniya Mali Koruma ve İnovasyon Departmanı, kısa süre önce BlockFi’ın borç verme lisansını 30 gün süre ile askıya almıştı. Departman tarafından yapılan açıklamada yatırımcılar uyarılarak şu ifadelere yer verildi:

“Tüketicileri değişken kripto varlıklarına yatırım yapmanın risklerinin farkında olmaya teşvik ediyoruz. Tüketiciler ve yatırımcılar, kripto varlıklarının yüksek riskli yatırımlar olduğunun farkında olmalı ve herhangi bir kayıp için geri ödenmesini beklememelidir.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version