Muhabbit

Paraguay Senatosu, Kripto Para Madenciliği İle İlgili Yeni Yasa Tasarısını Onayladı!

Yeni yasa tasarısı bazı kuralları beraberinde getiriyor.

Paraguay-Kripto-Para-Muhabbit

Paraguay-Kripto-Para-Muhabbit

Paraguay Senatosu, kısa bir süre önce yaptığı bir açıklamayla kripto para madenciliği ve ticaretini düzenleyen bir yasa tasarısını onayladığını bildirdi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aralık ayında, ülkenin Senatosu tasarıyı zaten onaylamıştı. 2022 yılı Mayıs ayında Temsilciler Meclisi bu tasarıyı değişikliklerle onaylamıştı. Bu nedenle tasarı bir üst makama geri gönderildi.

Şimdi ise yapılan açıklama ile, her iki meclis tarafından da onaylanan yasanın, onaylama veya veto etme yetkisine sahip olan yürütme organına sunulması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi tarafından önerilen ve Senato tarafından kabul edilen ana değişiklik, ilk müdahale yetkisinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olacağı ve bunun da ilgili yetkilendirme olmaksızın madencilik yapan veya kripto para ile hizmet sağlayan kişi veya tüzel kişileri cezalandırabileceği belirtiliyor.

Ulusal Elektrik İdaresinin ise enerji arzını sağlamaktan sorumlu olacağı ve Kara Paranın veya Varlık Aklamanın Önlenmesi Sekreterliğinin de kripto para şirketleri tarafından yürütülen tüm yatırım sürecini denetleyeceği bildirildi. Son olarak Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonunun da elde edilen varlıkların ticarileştirilmesinden sorumlu olacağı belirtiliyor.

Faaliyet Göstermek İçin İzin Gerekiyor

Yeni kanun, bireysel ve kurumsal kripto para madencilerinin endüstriyel elektrik tüketimi için izin talep etmesini ve ardından lisans başvurusunda bulunmasını şart koşuyor. Bunun yanında, üçüncü taraflara yapılacak olan kripto para ticareti veya saklama hizmetleri için de gerçek veya tüzel kişilerin bir kayıt oluşturması gerekecek.

Senato tarafından onaylanan yeni tasarının yazarlarından biri olan Kongre Üyesi Carlos Rejala, geçen yıl yaptığı bir açıklamada, yasanın, ülkenin kilovat saat başına yaklaşık 5 cent olan düşük elektrik oranlarını kullanarak uluslararası kripto para madencilerini cezbetmeye çalıştığını söyledi.

Ülkedeki birçok ünlü kripto para şirketi, madencilik faaliyeti yürütüyor. Bunlardan biri olan Kanadalı Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms (BITF), Güney Amerika ülkesinin güney orta kesiminde yer alan Villarica şehrinde 10 megavatlık bir tesisi ile faaliyet gösteriyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version