Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38839.32
0.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2122.86
1.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.13
0.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.4
-0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Paraguay, Tüm Muhalefete Rağmen Kripto Paraları Benimsemeye Kararlı!

Paraguay Kongresi ülkenin merkez bankasının ve bütçe komisyonunun tepkilerine rağmen kripto paralara dair yeni yasal düzenlemeyi onayladı. 

Clock
Paylaş
Paraguay, Tüm Muhalefete Rağmen Kripto Paraları Benimsemeye Kararlı!

Paraguay Kongresi ülkenin Merkez Bankasının ve bütçe komisyonunun tepkilerine rağmen kripto paralara dair yeni yasal düzenlemeyi onayladı. 

Paraguay, bir süredir pek çok kişi tarafından düşük elektrik masrafları ve görece uygun vergilendirmesi ile kripto paralar için potansiyel bir merkez olarak görülüyor. Paraguay hükümeti de bunu ülke için bir fırsat olarak değerlendiriyor ve dijital varlıkları resmî bir düzleme oturtmak için yasal düzenlemeyi elzem olarak görüyor.

728×90 muhabbit - Paraguay, Tüm Muhalefete Rağmen Kripto Paraları Benimsemeye Kararlı!300x250 muhabbit - Paraguay, Tüm Muhalefete Rağmen Kripto Paraları Benimsemeye Kararlı!

25 Mayıs 2022’de 40’a karşı 12 oy ile kripto para ticaretini, madenciliğini ve gözetimini kanunlaştıran yasa tasarısı Paraguay Kongresi tarafından onaylandı. Tasarının yasalaşması için an itibarıyla geriye kalan tek aşama ise Başkan Mario Abdo Benitez’in onayı. 

Eğer Benitez’den de onay gelirse, yasa Paraguay’da kripto para madenciliğiyle, ticaretiyle, transferiyle, üretimiyle ya da idaresiyle ilgilenen tüm kişi ve kurumlar için bağlayıcı olacak. Yasa aynı zamanda kurum ve kişilere finansal ve yasal kısıtlamalara ek olarak garantiler de sağlayacak. Kısıtlamaların kapsamına özellikle elektrik harcaması ve vergilendirme girecek. 

Tasarıdaki 11. madde Paraguaylı kripto para meraklılarını nasıl bir geleceğin beklediğine dair işaret veriyor: 

Örneğin, tasarının 11. maddesinin çevirisi şöyle diyor: 

“Kripto madenciliği endüstriyel ve yenilikçi bir faaliyet olarak kabul edilmiştir. Bu faaliyet, ulusal mevzuatta öngörülen tüm mekanizma ve teşviklerden yararlanacaktır.” 

Paraguay Btc Muhabbit - Paraguay, Tüm Muhalefete Rağmen Kripto Paraları Benimsemeye Kararlı!
Paraguay

Paraguay Merkez Bankası Kripto Paralara Karşı

Düzenlemenin potansiyel faydalarına rağmen, ülkedeki pek çok üst düzey kurum hala böyle bir yasanın geçmemesi gerektiğini savunuyor. Dijital para birimlerine karşı sert tutumlarıyla bilinen Paraguay Merkez Bankası ve bütçe komisyonuna göre kripto paralar “devlet için herhangi bir faydası olmayan yüksek riskli bir proje”den ibaret.

İlginizi çekebilir: 44 Ülke El Salvador’da Buluşacak!

Bu kurumların dijital paralara karşıt tutumunun altında yatan temel sebeplerin başında kripto paralarının suç girişimlerine zemin hazırladığı düşüncesi ve kripto para madenciliğinin elektrik masraflarının artmasına sebep olacağı algısı geliyor. 

Paraguay dijital varlıklara dair yasal düzenleme girişiminde bulunan pek çok Latin Amerika ülkesinden yalnızca biri. Haziran 2021 tarihinde Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul ederek yasallaştırma sürecine başlayan El Salvador’u Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Panama gibi ülkeler takip etmişti. 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar