Muhabbit

Paribu Kripto Paralar Hakkında Türkiye Raporunu Yayınladı!

Paribu, Akademetre ile Türkiye hakkında yaptığı kripto para araştırmasını yayınladı.

paribu

Türkiye’deki kripto para borsalarından biri olan Paribu, Akademetre Araştırma Şirketi ile birlikte yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması” adında araştırmasını tamamlamış durumda.

Corona virüs sebebi ile çevrimiçi bir şekilde yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir grup üzerinde yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de kripto paralar ile işlem yapan kişilerin oranı %0,7.

Araştırma ayrıca, kripto paraların oluşturulmasındaki protokol olan blockchain teknolojisini bilmeyenlerin oranını yüzde 96.8 olarak gözler önüne serdi.

Bir diğer taraftan, kripto para ile işlem yapan kişilerin %72,7’sinin işlem deneyimlerinden memnun kaldığı görülüyor. Memnuniyet etkenleri olarak ise öncelikli olarak işlem kolaylığı ve hızı etkili olurken, kişilerin elde ettiği kazançlarda memnuniyet etkeni olarak görünüyor.

Paribu CEO’su Yasin Oral’a göre, bu tür kapsamlı bir araştırma Türkiye’de ilk defa yapılıyor. Yasin Oral konu hakkında, “Türkiye’de bugüne kadar kripto para algısı ve kullanımı ile ilgili bazı çalışmalar yapıldı. Ancak bizim gözlem ve verilerimizle bu çalışmaların sonuçlarının birbirinden alakasız olduğunu gördük. Bu farklılıkların yarattığı şüpheleri gidermek amacı ile, yerel bir araştırma şirketiyle araştırma yapmak istedik.” dedi.

Ayrıca Türkiye’de kripto para kullanım oranının düşük olduğunu belirten Oral, “Ekosistem ile tanışmayı bekleyen ciddi bir kitle var. Türkiye’nin genç ve teknolojiyle arası iyi olan nüfusu kripto paraların avantajıyla tanışması an meselesi.” dedi.

Araştırmada ortaya çıkan bulgular ise şu şekilde:

Son Yazılar

Exit mobile version