Muhabbit

ALTCOIN

Peter Brandt: Dünya Bitcoin Standardını Benimsemeyecek

Peter Brandt, itibari paraların ekonomik durumları sebebi ile Bitcoin ve kripto paraların potansiyelini gösteremediğini düşünüyor.

Clock
Paylaş
Peter Brandt: Dünya Bitcoin Standardını Benimsemeyecek

Deneyimli borsacı Peter Brandt, Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin itibari para ekonomisinden kaynaklı sorunlar nedeniyle büyük patlamalarını yaşayamayacaklarını ileri sürdü.

22 Temmuzdaki bir tweet dizisinde, popüler kripto para yorumcusu gelecekte dünyanın birden fazla itibari para birimine dayalı sözde özel çekme haklarına (SDR) başvuracağını tahmin ediyor.

Güle Güle Altın Standardı

Peter Brandt, benzer bir şekilde altın standardına da geri dönüşün gerçekleşmeyeceğini iddia etti. Brandt, aynı zamanda SDR’ın da benzer bir şekilde herhangi bir kripto paraya ev sahipliği yapmayacağını belirtti.

SDR’ler, IMF tarafından 1960’ların sonunda üye devletlerin rezervlerinin bir uzantısı olarak oluşturuldu. IMF’nin en son resmi verilerine göre, SDR’ler şu anda yaklaşık 281 milyar $’a tekabül ediyor.

Brandt’e göre, gelecekteki SDR sepeti, değerli metaller, petrol ve yedi büyük itibari para biriminden oluşacak.

Dünya, USD, JPY, CHN, EUR, CAD, AUD, GBP, altın, gümüş ve ham petrolden oluşan kalıplaşmış bir SDR küresel rezerv birimini benimseyebilir. Fakat Bitcoin ya da diğer kripto paralar bu rezerv birimlerinin içinde yer almayacaktır.

Altın, 2011 senesinden bu yana en yüksek seviyelere ulaştıktan sonra daha yüksek seviyelere çıkmaya devam ediyor. Ayrıca gümüş, aynı zamanda yılın en yüksek seviyelerinde geziyor.

Brandt “Kibirli” Kripto Abartıcılarına Seslendi

Bitcoin taraftarları, sıklıkla altın standartının çöküşünün itibari para sistemi içinde bulunan sorunları doğrudan tetiklediğini iddia ediyor. Merkez bankalarının para arzını kontrol etmelerine izin vererek, kendi çıkarları doğrultusunda hareket edecekler.

Bununla beraber Brandt, Bitcoin’i itibari paranın yerine bir çözüm olarak görenlere şüphe ile yaklaştı.

Sonunda tüm para sistemi kağıt itibari paraların ötesine geçecek. Ancak yakın zamanda devlet borçlarının tek çıkış yolu USD’nin değerini düşürmektir.

Bu haber, ABD’nin Federal Rezerv’in bilançosuna ek olarak trilyonlarca dolarlık teşvik paketi çıkarmaya hazırlandığı sırada geldi. BTC/USD paritesi de bu olaya kayıtsız kalmayıp Çarşamba gecesi 9.550 $’a kadar yükseldi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar