Muhabbit

BITCOIN

Petrol Fiyatı Bitcoin’in Yükselmesini Etkileyecek Mi?

Clock
Paylaş
Petrol Fiyatı Bitcoin’in Yükselmesini Etkileyecek Mi?

Corona virüs sebebiyle petrol fiyatlarında belirsizlik hâkim. Küresel bazda kriz yaşanırken, virüs bu krize bir yenisini daha ekledi. Dünyayı etkisi altına alan corona salgını, ülkeleri ekonomik sıkıntıların eşiğine sürükledi. Bu durumu fırsat bilen IMF, yeterli parası olmayan ülkelere kredi açtı. Kendilerine kaynak bulamayan ülkeler IMF’ye başvuru yaptı. Diğer yandan petrolün varil fiyatında müthiş derecede aşağı yönlü ivmelenmeler yaşandı. Petrolün varil fiyatı; 65, 50 ve 40 dolar seviyelerine düştükten sonra en son 22 dolara kadar düştü. Ancak sürekli dalgalanma yaşayan Brent petrol, 20 ile 30 dolar arasında dolaşmaktadır.

Amerika Başkanı Donald Trump, petrolün biraz daha düşeceğini belirtti. Konuyla ilgili twitter üzerinden bir paylaşımda yaptı. Rusya ve Suudi Arabistan’ın konuyla ilgilendiği belirtti. Başkan Trump’a göre petrol 9 dolara kadar inecek. Medya genelinde yapılan analizlerin sonucuna ve uzmanların düşüncelerine göre Brent petrolün 10 dolara kadar düşeceği görüşü hakim. Petrolün bu kadar düşmesinin ardından kripto para birimlerinde de hareketlilik yaşanacağı düşünülüyor.

Ekran Resmi 2020 04 04 18.52.54 - Petrol Fiyatı Bitcoin’in Yükselmesini Etkileyecek Mi?

Petrol 10 Doların Altını Görebilir 

Petrol, ekonomik savaşların verildiği en büyük sektörlerin başında geliyor. Başta Amerika olmak üzere, Rusya ve petrol üretimi yapan ülkeler arasında ciddi krizler yaşanıyor. Corona virüsünden sonra kriz biraz daha üst seviyelere tırmandı. Amerika Başkanı Donald Trump  petrolün 10 dolar altına inmesi gerektiğini düşünmesi diğer ülkeleri gerdi. Rusya’dan ise konuyla alakalı açıklamalar gecikmedi ve yeniden petrolün varil fiyatı yüzde 25’in üzerinde arttı. 

IHS Markit Enerji Danışmanı Başkan Yardımcısı Victor Shum’a göre Nisan ayında petrol 10 doların altına inebilir. Shum,

10 dolar seviyesini ikinci çeyrek boyunca sürdürebilir.

Bitcoin 8.000 Doları Zorlayacak Mı? 

Bitcoin ise, yaşanılan bu süreçleri yakından takip ediyor. Analist ve uzmanlara göre yaşanılan durumdan Bitcoin karlı çıkacak. Dolar ve petrolün ateşi Bitcoin’i olumlu yönde etkileyeceği haberleri geliyor. Cointelegraph Markets analisti filbfilb,

Bitcoin için 8.000 dolar direnç olabilir. Boğalar güçlü halde

Yatırımcılar için 8 bin dolar seviyeleri fırsat oluşturacaktır. Ancak bitcoin bu rakamları görecek mi, oldukça merak konusu.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar