Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38774.08
0.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2104.61
0.68%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.98
0.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $227.5
-0.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Polkadot Tabanlı Yeni Proje 600 Bin Dolarlık Yatırım Aldı!

Polkadot üzerine kurulan yeni bir proje, proof-of-stake ile likit staking işlemi yapma amacı ile, 600.000 dolarlık bir yatırım aldı.

Clock
Paylaş
Polkadot Tabanlı Yeni Proje 600 Bin Dolarlık Yatırım Aldı!

Polkadot üzerine kurulan yeni bir proje, proof-of-stake ile Liquid staking işlemi yapma amacı ile, 600.000 dolarlık bir yatırım aldı.

Polkadot (DOT) üzerine inşa edilecek olan merkezsiz bir finans projesi, fikir birliği mekanizmasının bir parçası olarak staking miktarına bağlanacak likiditenin kullanıma sunulmasını amaçlıyor.

728×90 muhabbit - Polkadot Tabanlı Yeni Proje 600 Bin Dolarlık Yatırım Aldı!300x250 muhabbit - Polkadot Tabanlı Yeni Proje 600 Bin Dolarlık Yatırım Aldı!

Stafi olarak adlandırılan proje, Polkadot ve potansiyel olarak diğer blockchain üzerinde likidite sağlamak istiyor.

Fikir birliği ile fon yatırmanın bir dezavantajı, likiditenin kilitli durumunda iken başka hiç bir şey için kullanılamamasıdır. Stafi tarafından uygulandığı şekilde “Liquid staking”, kullanıcıların fikir birliğine iterken aynı zamanda paraları üzerinde staking ödülleri sağlayacak. Ayrıca bu kullanıcılar tokenları ile işlem yapabilecek.

Stafi CEO’su Liam Young ve BitMax’in Asya iş geliştirme başkanı Bonna Zhu konu hakkında röportaj verdi. Zhu, Stafi’nin projeyi çeşitli şekilde destekleyen borsa geliştirme programına aday olduğunu açıkladı.

Stafi, BitMax’e bağlı olan geliştirici görevi gören Focus Labs, Spark Digital Capital ve B-Tech yatırımları ile birlikte 600.000 $’lık bir fon toplama turunu bitirdi. Ayrıca firma, öncelerinde Polkadot ekosisteminin geliştirilmesini destekleyen Web3 Vakfı’ndan hibe de almıştı.

Liquid Staking Nasıl Çalışıyor

Stafi, sınırlı miktarlarda olması dışında Ethereum’un çeşitli otomatik ürün takip protokollerine benzer bir şekilde çalışıyor.

Kullanıcılar, fonlarını, staking işlemlerini gerçekleştiren bir Stafi akıllı sözleşmesine yatırıyor ve kullanıcılar, havuzdaki paylarını temsilen rDOT (rToken) alıyor. Elde edilen bu token geri ödenebilir, transfer edilebilir ya da ticaret edilebilir bir haldedir.

Bu yaklaşım, altta yatan teminat ile bire bir orana sahip olması gereken DOT’ları temsilen sentetik bir token oluşturuyor. Bu yaklaşımın olası bir güvenlik açığı ise, temel hissenin doğrulayıcı bazlı hatalar sebebi ile “kesilme” durumu.

Young, yetersiz teminat gibi bir durumdan etkilenmemek için token’in “kesilme” durumunun yansıtılacağını açıkladı.

Teknik olarak söylemek gerekirse bu bir yeniden dağıtım. Tokenları, farklı doğrulayıcılara dağıtmak için algoritmalar başlatacağız. Eğer doğrulayıcılardan biri kesilirse tokenlar da kesilir.

Ancak Young, projenin en uygun şekilde çalışmaya devam etmesi için en iyi doğrulayıcı sistemi kurmak için özen göstereceğini belirtti. Ayrıca belki gelecekte “kesilme” durumuna karşı sigorta bile sağlanabilir.

Diğer DeFi Projelerini Desteklemek

rToken’ların ana kullanım durumlarından biri, merkezsiz borsalar ve borç verme protokolleri dahil olmak üzere diğer DeFi projelerinde bir teminat yaratmak olarak görünüyor.

Zhu, konu hakkında şunları söyledi:

Bunu elbette ödeme için kullanabilirsiniz. Ancak rToken’in ek borçlanma ve borç vermek için teminat olarak kullanılacağını düşünüyorum

Proje, geçtiğimiz günlerde Satara adında bir test ağı başlatmıştı. Ana ağ lansmanı Eylül ayı için planlanmış olsa dahi, Young kesin tarihin test ağının performansına bağlı olduğunu söyledi.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar