Muhabbit

BLOCKCHAIN

Poly Network Saldırganı Çaldığı Fonları İade Ediyor!

Poly Network saldırganı beyaz şapkalı hacker olabilir mi?

Clock
Paylaş
Poly Network Saldırganı Çaldığı Fonları İade Ediyor!

Toplamda 611 milyon $’lık bir kayba yol açan Poly Network saldırganı, kimlik bilgilerinin bulunmasının ardından çaldığı kripto varlıkları iade etmeye başladı.

Saldırgan, şimdiye kadar Polygon blockchain üzerinden USDC olarak 1 milyon $ iade etti. Bunun yanı sıra Binance Smart Chain üzerinden de Bitcoin ile sabitlenmiş bir kripto para olan BTCB cinsinden 1.1 milyon $’ı iade etti.

Hacker Teslim Olmaya Hazır!

Saldırgan, ilk iade işlemini tamamlamadan kısa bir süre önce, “Hacker teslim olmaya hazır” isimli bir token yarattı ve bu tokenı belirlediği Polygon adresine gönderdi.

Bugüne kadar yaşanan en büyük DeFi saldırısının hemen ardından saldırgan, çalınan varlıkları iade etmeye karar vermiş. Bu arada çalınan varlıklar arasında 273 milyon $’lık Ethereum ve Polygon ağından ise 85 milyon $’lık USDC var. Ayrıca saldırgan, Binance Smart Chain üzerinde de 253 milyon $’lık varlığı ele geçirmiş. Bununla beraber Tether olarak 33 milyon $ çalan saldırgana en hızlı tepki veren şirket Tether oldu.

Ethereum ağından çalınan 33 milyon $ değerindeki Tether, çok hızlı bir şekilde kara listeye alındı ve donduruldu.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, sizler için Poly Network saldırısını detaylı bir şekilde inceledik.

Slowmist Poly Network Saldırganını Takip Etti!

Yaşanan olaydan saatler sonra, blockchain güvenlik firması Slowmist, saldırganın IP ve e-posta bilgilerini takip ettiklerini iddia etti ve saldırganla ilgili diğer bilgileri de açığa çıkaracağını söyledi.

Slowmist’in Salı günü paylaştığı gönderiye göre, saldırgan az bilinen bir Çin menşeli kripto para borsası Hoo’yu kullanmış.

Çarşamba günü Türkiye saati ile 07:00 civarında saldırgan, “Fonu iade etmeye hazırım” mesajını vermiş. Poly ile iletişime geçemeyen saldırgan, yetkililerden güvenli bir çoklu imza cüzdan adresine ihtiyacı olduğunu da belirtmiş.

poly network - Poly Network Saldırganı Çaldığı Fonları İade Ediyor!
Poly Network Saldırganının Mesajı

Bu mesajlardan yaklaşık 20 dakika sonra, Poly Network’ün arkasındaki ekip, saldırganın çoklu imza adres talebine olumlu yanıt vermiş. Elde ettiğimiz bilgilere göre Poly Network ekibi, saldırganın çaldığı fonları iade etmesi için üç farklı adres belirlemiş. An itibarıyla çalınan fonlar bu adreslere gönderiliyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar