BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

PrimeXBT Analiz: Ethereum’un Büyük Rallisine Katalizör Olacak Önemli Gelişmeler

PrimeXBT Ethereum hakkında bunları düşünüyor.

Yayın:

-

prime xbt

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşıyor olabilir, ancak yükselen DeFi alanının arkasındaki en büyük itici güç olan Ethereum söz konusu olduğunda, 500 $’lık fiyat bandının üstüne çıkıldığı yeni yılda büyük bir dönüm noktasına girildi.

Kripto para piyasasının tamamı, Bitcoin’in güçlü bir şekilde yükselmesinden faydalandı. Lider kripto para birimi etrafındaki diğer kripto paralarıda etkilemesi ile biliniyor ve bu nedenle en büyük ikinci kripto para olan Ethereum da yukarı doğru yolculuk yapıyor.

Bununla beraber Ethereum, haberlere konu olan birçok DeFi uygulaması için güçlü bir altyapı sağlayan büyük bir kripto para birimi projesidir. Ve Ethereum son zamanlarda 2.0 yolculuğunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Birçok kişi, Ethereum’un bir “Proof-of-Work”ten Proof-of-Stake algoritmasına dönüşümü ile ilgilenmekte. Ancak, Ether’in piyasa değerini etkilemek söz konusu olduğunda, çoğu kişi DeFi sektörünün en büyük faktör olduğunu düşünüyor.

DeFi alanındaki Toplam Kilitli Değer (TVL) grafiği, Ethereum’un artan fiyatı ile korelasyon göstermiyor. Bu nedenle şu anda Bitcoin ve kripto paraların piyasa düzeltmesine devam etmesi, TVL için iyi bir haber olabilir.

PrimeXBT’nin baş analisti Kim Chua, büyüyen TLV’yi Kasım ayına kadar ön gördü, ancak piyasa fiyatının yakalanmasında bir gecikme olacağını da belirtti. Yani Chua’ya göre, DeFi’ın büyümeye devam etmesi Ethereum’un fiyatına katkı sağlayabilir.

Ethereum Büyüyecek Alana Sahip

ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi ile ilgili belirsizlik sebebi ile Kasım ayı boyunca birçok kez ağır satış baskıları gördük. Fakat ETH nihayet 500 $’ın üzerine çıktı. 500 $’ı gören Ethereum, bunun neticesinde sarmal bir grafik izleyerek 620 $’a kadar yükseldi. PrimeXBT’den Chua, “ETH’nin bir sonraki direnç alanı 830 $.” dedi.

20 Kasım’da, ETH’nin kurucusu Vitalik Buterin, ETH 2.0’da ETH’yi stake etme konusundaki yetersiz tepkiyi görerek, tam anlamıyla Proof-of-Stake uygulanmasının bir yıl daha sürebileceği konusunda uyarılar yaptı. ETH 2.0’ın stake hedefi 20 Kasım tarihinde %25’e ulaştı. Ancak 24 Kasım tarihinde sözleşme 524.288 Ether eşiğini geçerek hedefi tutturdu.

Vitalık Buterin’den olumsuz sayılabilecek geri bildirimlere rağmen, ETH’nin fiyatı Cumartesi günü 560 $’a acele bir şekilde yükseldi ve 488 $’lık geçici direncin üzerine çıktı. Bu, ETH’nin fiyatının, yaygın olarak inanılan ETH 2.0 durumundan etkilenmediğini gösteriyor.

Tüm bu sebepler ile birçok yatırımcı, Aralık ayından önce ETH satın alıyor. 21 Kasım’da yaşanan sağlam yükselişin ardından, gerekli olan %75’lik eşiğin tamamı 23 Kasım’da sadece 2 gün içinde tamamlandı.

ETH 2.0 stake hedefine çoktan ulaşıldı, yaklaşık 400.00 ETH sadece 2 günde sözleşmeye giriş yaptı. Yazım sırasında bile sözleşmeye daha çok ETH yatırılıyor. Şu anda sözleşmeye yatırılan ETH sayısı 600.000’e doğru ilerliyor ve yükseliyor. Bu, altcoin piyasasının son zamanlarda yeniden canlanmasına yardımcı olan ve birçok kişinin alt sezonunun geldiğine olan inancına sebep olan güven seviyesinin bir göstergesi.

Ana Sebep DeFi

ETH 2.0 dışında ETH fiyatı üzerindeki bir diğer doğrudan etki, DeFi alanındaki gelişmeler olarak görünüyor. Chua, “ETH’nin fiyatı anlamında, DeFi’ın ETH 2.0’dan daha önemli olabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Bildiğiniz gibi, DeFi’daki çoğu proje ETH üzerine inşa ediliyor ve çalıştırılıyor. DeFi’da talep artığında, ETH’nin fiyatı da kısa sürede bu artıştan nasibini alır.

Chua, “Fiyatlanmanın bir TVL artışı etkisi olarak görüyorum, çünkü DeFi platformlarının çoğu kullanıcısı, büyük olasılıkla halihazırda bir miktar ETH’ye sahip olan daha deneyimli kripto oyuncularıdır. Bu kullanıcılar ETH varlılarını kullanmaya başladığında piyasadan daha fazla ETH alacak.” dedi.

Bununla beraber, DeFi geliştikçe, ETH’nin fiyat hareketi TVL hareketinden önce gelebilir. Çünkü kripto sahnesine yeni kullanıcılar ETH’ye sahip olmayabilir ve bir DeFi platformunda değerlerini kilitleyebilmek için ETH satın almaları gerekebilir.

pastedGraphic.png
defipulse.com

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, DeFi projelerindeki TVL, Kasım ayının başından itibaren 10.5 milyar $’dan 14.4 milyar $’a kadar yükseldi. Bu, sadece 3 haftada yaşanan %40’lık bir büyüme. ETH, en yaygın “DeFi motoru”dur. Ayrıca neredeyse tüm DeFi projelerinin %90’ını elinde bulundurur.

TVL ve Ethereum Arasındaki Korelasyon

ETH tabanlı bir platformda “yield farming”e katılmak isteyenlerin, ETH satın alması gerekmektedir. Bu nedenle, TVL üzerindeki artışlar doğal olarak ETH talebinde artışa sebep olur ve karşılığında ETH fiyatlarında artışa dönüşür. ETH fiyatındaki bu hareket, DeFi’deki TVL’nin Kasım ayının başından bu yana yükseldiği için bir sürpriz değişim değil. Ancak ETH’nin fiyatı nihayet geçen hafta sonunda talebi yakalayabilmiş durumda.

Çok düşük faiz oranları sebebi ile sabit mevduat gibi geleneksel bankacılık ürünlerine karşılık gelen DeFi ürünlerinin, geleneksel finans talebinin bir kısmını daha maceracı ve teknoloji meraklısı olanlardan alması beklenmekte.

Bu sebeple, DeFi platformundaki TVL’nin, yaşanacak sıkıntıların doğal bir parçası olan, kaybolan ya da çalınan fonlar gibi bazı küçük aksaklıklara rağmen büyümeye devam etmesi beklenmekte. Bu sebeple, ETH talebinin de aynı şekilde artması beklenmekte.

Yukarıdaki tabloya baktığımızda, ETH’nin 800 $’a yükselme yolunda pek bir şey kalmamış gibi gönüyor. Ancak, ETH 2.0 mevduatları karşılandığı için yükselişinin yavaşladığını ve hafif bir gerileme yaşayabileceğini düşünmek mümkün.

PrimeXBT analisti, “bunun sebebi, fiyattaki hızlı artışın bir kısmının, ETH 2.0’a katılmak siteyen katılımcıların mevduatlarını yatırmak için ETH satın almak için acele etmiş olması” diye sözlerine devam etti.

Herhangi bir düşüş, şu anda bir destek görevi gören 500 $ seviyesinde desteklenmeli. PayPal’ın şu anda desteklediği bir para birimi olarak, organik yatırımcıların ETH talep etmeleri bekleniyor. DeFi ile ETH, diğer kripto para birimlerinin sahip olmadığı ilave fiyat katalizörüne sahip. Tek başına DeFi kullanım durumu, ETH’nin fiyatını yukarı çekebilecek güce sahipken, ETH 2.0 güncellemesi pastanın üzerine krema olacaktır.

ETH 2.0 başarıyla piyasaya sürüldükten sonra, ETH 2.0’ın lansmanına kadar ertelenen ETH-the EIP 1559, başka potansiyel fiyat katalizörü olacak. Bu güncellemede yatırımcılar için önemli olan şey, yerleşik bir Coinbase yakma mekanizmasının gelecek olmasıdır. Yani madencilerin onaylama işlemlerinden elde ettikleri ETH ücretlerinin bir kısmı kendilerine ödenmek yerine yakılacak.

Bu, dolaşımdaki ETH arzını azaltacaktır. Ne kadar çok ETH kullanılırsa, sistemden o kadar çok ETH çıkarılır. Bu, henüz piyasada aktif olarak konuşlanmamış önemli bir fiyat katalizörüdür. Nethermind ve Besu gibi bazı Ethereum müşterileri halihazırda test ağlarında EIP 1559’u uygulamaya başladı. ETH 2.0’ın başarılı bir şekilde başlaması halinde, EIP 1559’un uygulanması çok uzakta olmayacaktır.

Ethereum’un Gelişimi

Sonuç olarak, temeller ETH için önemli ölçüde gelişiyor.

  1. DeFi’nin artan popülaritesi aynı anda ETH talebinde de artışa sebep olur.
  2. EIP 1559 güncellemesinin uygulanması, her işlemde ETH arzını azaltacak.
  3. ETH ana planına göre 2 yıllık sürede ETH’nin enflasyon oranının düşürülmesi.

ETH talebini ve arzını etkileyebilecek pek çok faktör gerçekleşirken, ETH’deki fiyat patlamasını ciddi bir şekilde bekliyoruz.

Tüm analizler, PrimeXBT piyasa analisti Kim Chua tarafından sağlanmaktadır. Kullanıcılar, ödüllü PrimeXBT ile Ethereum’un yanı sıra bir dizi başka popüler kripto para birimlerinin de long ve short işlemlerini, “margin trade”ini, forex, altın, gümüş, petrol ve emtia, ayrıca hisse senedi endekslerini ve daha fazlasını gerçekleştirebilir.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi haberleri

Daha fazla Ethereum Haberi için: Ethereum Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Haberler