BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Qtum, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Girişimini Başlatıyor!

Qtum, DeFi hedeflerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı.

Yayın:

-

Qtum blok zinciri üzerine inşa edilen merkezi olmayan bir borsa olan QiSwap, Qtum’da merkezi olmayan finans (DeFi) için önemli bir yapı taşı olmak üzere ana ağa taşındı.

QiSwap, Qtum kripto para birimi ve QRC20 token’ları olarak adlandırılan diğer yerel varlıklar için likidite sağlayan merkezi olmayan bir borsadır. Ana ağ lansmanı ile, artık yatırımcılar, Qtum blok zinciri için ilk merkezi olmayan takas protokolünü sağlayarak, belirli QRC20 token’ları için takas yapmaya ve likidite sağlamaya başlayabilecekler. Bu hamle ile Qtum artık herhangi bir blok zincirinde bulunan en verimli AMM protokollerinden birini sunacağını iddia ediyor.

Qtum, Ethereum gibi hesap tabanlı modellere kıyasla daha fazla gizlilik ve ölçeklenebilirlik sunan harcanmamış işlem çıkışı (UTXO) modelini kullanıyor. Bunun yanında Ethereum sanal makinesini (EVM) kullanarak sağlam akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapmasını da sağlamaktadır.

Testnet Başarı İle Tamamlandı

Son birkaç ayda birkaç testnet aşamasını başarıyla tamamlayan QiSwap, geçen hafta Qtum ana ağına taşındı ve şu anda genel kullanıma hazır görünüyor. Şu anda, platformlar tek bir QTUM + QCash (QTUM / QC) likidite havuzunu destekliyor ve bu havuz, kullanıcıların QTUM veya QCash token’ları için hızlı bir şekilde likidite kaynağı sağlamak için kullanabiliyor. 

Önümüzdeki haftalarda, QiSwap, tümü temel varlık olarak QTUM ile eşleştirilen diğer bazı önemli QRC20 token’ları için likidite havuzları ekleyeceğini açıkladı. QiSwap ayrıca, kullanıcıların herhangi bir QRC20 varlığı için destek eklemek üzere platformda kendi havuzlarını oluşturmalarına izin vermeyi de planlıyor.

QiSwap kurucusu ve işletme müdürü Robert Gaillard yeni girişim ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Qiswap, topluluğun Qtum protokolünün kontrolünü ele geçirmesine de olanak tanıyacak çünkü bu, DeFi ekosisteminin temel para özelliklerinden biridir. QiSwap’i, daha geniş kapsamlı DeFi araçlarına giden ilk adım olarak görüyoruz.”

Yapılan açıklamada platformun kısa bir süre önce blockchain güvenlik firması Slowmist tarafından bağımsız bir güvenlik denetiminden geçtiği ve herhangi bir güvenlik açığı bulunmadığı bildirildi. Ayrıca yapılan duyuruya göre Platformun, DeFi uygulamaları hakkında benzersiz bilgi ve içgörülere sahip olduğu ve bunları Qtum’da geliştirme kapasitesine sahip herkesin hibe almaya hak kazanabileceği söyleniyor.

Qtum Hakkında

Qtum, Ethereum’un akıllı sözleşme yeteneklerini Bitcoin’in güvenliğiyle birleştiren bir blok zinciri protokolü olarak 2016 yılında piyasaya sürüldü. Qtum kripto para birimi, toplam 233,5 milyon dolar değerinde piyasa değerine göre 66. sırada yer alıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Ethereum’da Staking Ödülleri Ne Kadar Olacak? Miktar Hızla Artıyor!

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

Yayın:

-

ethereum

Ethereum, 2.0 güncellemesi ile birlikte proof of work algoritmasını bırakarak proof of stake algoritmasına geçiş yapacak.

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Proof of stake algoritmasında varlıkların stake edilmesi ve doğrulayıcı haline gelmesi için teşvik olarak staking ödülleri veriliyor. Proof of stake algoritmasını kullanan tüm ağlarda bulunan ödül sistemi, ağ üzerinde daha çok varlığın kilitli kalmasını, bu sayede de daha güvenli ve merkezsiz bir ağ oluşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Kimi ağ yıllık yüzde 5’lik bir staking geliri sunarkern kimi ağ ise yüzde 10’ları aşan ödüller sunuyor.

Ethereum tarafında sunulacak ödülde ise sistem biraz daha farklı işliyor.

Stake Miktarına Göre Ödüller Değişecek

Bildiğiniz üzere ağın başlatılabilmesi için en az 524,288 ETH gerekmekte. Ağda minimum rakam olan 524 bin ETH’ın stake edilmesi halinde ağ üzerindeki yıllık staking geliri yüzde 21.6 olacak.

Fakat staking miktarının artması ile ters orantılı olarak staking ödülleri de azalacak. Örneğin 1 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde yıllık getiri yüzde 15.7’ye kadar düşecek.

5 Milyon ETH’ın stake edilmesi durumunda yıllık getiri yüzde 7 civarında olacak.

10 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde getiri yüzde 4.9’a kadar düşecek.

Yarısından Fazlası Tamamlandı

Ethereum 2.0’da Faz 0’ın başlatılabilmesi için gerekli olan 524,288 ETH ve 16,384 doğrulayıcının önemli bir kısmı tamamlanmış durumda. An itibarıyla 292,672 ETH’ın stake edildiği ağda 9,152 farklı doğrulayıcı ağa 32 adet ve üzeri ETH stake etmiş durumda.

Ethereum 2.0 Beacon Chain

An itibarıyla kabaca belirtilmiş başlangıç tarihi 1 Aralık görünüyor. 7 günde bir ağ yeterli miktara ulaşıp ulaşılmadığını kontrol etmekte. 1 Aralık’ta yeterli miktara ulaşılmaması halinde 7 gün sonra ağ tekrardan başlatılmayı deneyecek.

Ethereum haberleri için : Ethereum Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

DeFi’da Kaçak Var! 20 Milyon $!

Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Yayın:

-

pickle finance

DeFi platformu Pickle Finance saldırı ile karşı karşıya. Saldırganlar dün gece platformdan 20 Milyon $ değerinde DAI ele geçirmeyi başardı.

Pickle Finance, DeFi platformları arasında göreceli olarak eski platformlar arasında bulunmakta. Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Açığın bulunduğu kontrat ise Pickle üzerindeki DAI pJar ürünü olarak görünmekte.

Pickle Finance Saldırganlarının Cüzdanı

Saldırı sonrasın PICKLE fiyatı da büyük kayıp yaşadı. An itibarıyla yüzde 50’ye varan kayıp yaşayan PICKLE, 10 $ seviyelerinden işlem görmekte.

DeFi Saldırıları

Halen oldukça erken dönemde olan DeFi ürünleri ve platformları oldukça fazla saldırı altında kalıyor. Daha önce güvenlik kontrolleri tamamlanan platformların da saldırı altında kaldığını ve fon kayıpları yaşadığına şahit olmuştuk.

Göreceli olarak halen risk taşıyan DeFi platformları kimilerine göre merkezi borsalardan daha güvenli.

Siz merkezsiz platformları mı yoksa merkezi platformlar mı tercih ediyorsunuz?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.