BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Reklam Mı Lazım? Ver Oradan Bi’ İdol!

Değişen dünya düzeninde Uzak Doğu’lu şirketlerin tanıtım tercihi idoller oldu.

Yayın:

-

Reklam Mı Lazım? Ver Oradan Bi' İdol!

Değişen dünya düzeninde Uzak Doğu’lu şirketlerin tanıtım tercihi idoller oldu.

Yeni Moda: Tanıtımı İdol ile Yapmak!

Uzak Doğu ülkelerinde son yıllarda ortaya çıkan bir moda var ki etrafında z kuşağı olanların aşinadır. K-Pop ve J-Pop yani Kore Popu ve Japon Popu… Bununla birlikte ortaya çıkan “idol” kavramı.

Özellikle bu iki ülkede birçok gence rol model olan, çeşitli markaların tanıtımını yapan idoller, televizyon dizilerinde veya filmlerinde oyunculuk yapıyor. Müzik dünyasına girip dans ediyor. Yani aynı anda birden çok sanat dalında yer alıyorlar. Televizyonlarda yayınlanmak üzere tıpkı bir zamanların “Biri Bizi Gözetliyor” evleri gibi, idol evleri kuruluyor. Çıkışını yapabilmiş idollerin hayatlarını anlatan programlar yapılıyor.

Yani tam olarak bir sektör hâline gelen “idollük”, Uzak Doğu’da birçok ürün veya alanın tanıtımı için de kullanılıyor. Bu alanlarda tabii ki de teknoloji dünyası yer alıyordu. Ancak internet tarayıcısı Brave’in de bu furyaya katılması herkesi şaşırttı.

Brave’den BTS Hamlesi!

Kripto para dünyasının benzersiz internet tarayıcısı Brave, Güney Kore pop müziğinin dünyaca tanınan grubu BTS ile anlaştığını duyurdu. 5 Haziran’da Japonya’nın Nikkei gazetesinde çıkan habere göre, Japon kullanıcıları için özel bir tarayıcı geliştiriyor. Geliştirilen yeni ürünün tanıtımı için de BTS ya da Bangtan Boys adı ile bilinen idol grubundan yararlanacak.

BTS’nin yanı sıra Rush Gaming ile de anlaşan gizlilik odaklı tarayıcı, Rush Gaming’in e-spor takımını destekleyecek. Japonya’ya özgü çıkartılan tarayıcıda reklam videolarını izleyen kullanıcılar, Rush Gaming’in e-spor takımını destekleyebilecek.

Brave geçtiğimiz ay içerisinde Binance, Coinbase gibi kripto para borsalarına yönlendirme sırasında ref link verdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Gözden düşüşünü bir şekilde gidermeye çalışıyor denebilir.

Kripto Para Borsası bitFlyer Da Furyaya Katıldı!

Japonya’nın en büyük kripto para borsaları arasında görülen bitFlyer da tanıtım tercihini idollerden yana kullandı. Nogizaka 46 adında tamamen 46 kadından oluşan idol grubu, 2011’de çıkışını yapmıştı. Japonya’nın idol toplulukları arasında özellikle tamamı kadın üyelerden oluşan idoller sıralamasında bir numarada yer alıyor.

2017 ve 2018 yılında Japonya’nın en prestijli müzik ödüllerinden birini kazanan Nogizaka 46’nın en popüler üyelerinden biri ve aynı zamanda lideri olan Asuka Saito, kripto para borsasının tanıtım için anlaştığı isim oldu.

Ayrıca Cointelegraph Japonya’ya konuşan bitFlyer sözcüsü iddialı bir açıklamada bulundu.

“Nogizaka 46’nın popülerlikte 1 numarası olan Asuka Saito ile anlaşma sebebimiz, bizim de Japon kripto para borsaları içerisinde işlem hacmi sıralamasında 1 numarada yer almamızdır.”

Kripto Para İdol Grubu!

Japonya’dan bir başka örnek de 8 üyeli Virtual Currency Girls isimli idol grubu olmuştu. Her biri farklı bir kripto para olarak 2018 yılında konser veren grup, alanında bir ilki gerçekleştirmişti. Üyelere gelecek olursak… Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH), Monacoin (MONA), Neo (NEO), Nem (XEM), Cardano (ADA) ve Ripple (XRP)’dı.

Sözleri özellikle ilgi gören şarkılardan birinin ismi “Ay, kripto para birimleri ve ben” olurken, şarkıda kripto para ticaretindeki riskler anlatılıyordu. Birden yükselen fiyatlara aldırmamayı öneren şarkı, çok beğenilmişti.

Bununla birlikte bir şarkılarında da “Şifre koyarken dikkatli ol! Aynı şifreyi ikinciye kullanma!” gibi cüzdan adreslerine ve güvenlik mevzularına değiniliyordu. “Piyasayı küçümseme!” de grubun şarkılarından birinin sözleri arasındaydı.

2018 yılında yapılan eğitici konser büyük ilgi toplamıştı. Grubun x ve y kuşağı dinleyicilerinin birçoğu kripto paralara merak sardıklarını dile getirmişlerdi. Ancak grup hakkında yakın zamanda bir haber yer almıyor.

Uzak Doğu başta olmak üzere tüm dünyayı saran idol rüzgarı, ülkemizde de influencer yansıması gibi düşünülebilir. Sadece bizim influencer’larımız dans edemiyor. Ancak link veriyorlar…

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Whale Alert: 2020’de 24 Milyon $’dan Fazla Para Scammerlara Gitti!

Özellikle kripto para transferlerini izlemek adına Twitter üzerinde kripto topluluğu tarafından takip edilen hesap, sadece transferleri izlemiyor.

Yayın:

-

whale alert

Whale Alert tarafından paylaşılan verilere göre scam “giveaway”ler 24 milyon $’dan fazla Bitcoin (BTC) toplamayı başardı.

Özellikle kripto para transferlerini izlemek adına Twitter üzerinde kripto topluluğu tarafından takip edilen hesap, sadece transferleri izlemiyor.

Farklı platformlar üzerinden verileri detaylı bir şekilde paylaşan Whale Alert, scam “giveaway”lere giden paranın 2020 yılında oldukça arttığını belirtmiş durumda.

scam giveaway gelir grafiği

Scam Giveaway Grafiği

Kripto para takip yazılımları sayesinde topluluk ile oldukça değerli veriler paylaşan hesap, kripto para yatırımcılarının mutlaka takip ettiği hesaplar arasında bulunuyor.

Yayınlanan son rapora göre sadece Bitcoin tarafında yatırımcılar scam giveawaylere 4 yıl içinde 38 milyon $ kaptırmış durumda. Whale Alert tarafından yapılan yıl sonu tahminleri oldukça dikkat çekici.

Yapılan tahmine göre yıl sonuna kadar scam giveawaylere kaptırılan para miktarı 50 milyon $’ı aşacak.

Neden Artıyor

Scam giveawaylere halen neden para kaptırıldığı ile ilgili görüş bildiren Whale Alert, scamlerin gittikçe daha inandırıcı ve agresif olmaya başladığını açıklamış durumda.

Yeni dönem scam projeleri bilindik isimlerin yüzlerini kullanarak inandırıcılıklarını daha da artırmış görünüyor. Elon Musk üzerinden dönem bir scam proje, Youtube reklamlarını da işin içerisine dahil ederek, bir Bitcoin adresine kullanıcıların para göndermesini istemişti.

Örnek Scam Proje Resmi

Scam Projede Kullanılan Resim Örneği

Tekniklerin bu şekilde geliştirilmesi ise scam projelerin başarılı olma oranını ve ele geçirdikleri fon miktarını iyiden iyiye artırmış görünüyor. Oluşturulan sahte sosyal medya hesapları ve websiteleri de, inanılırlık derecesini oldukça etkilemekte.

Geçtiğimiz dönemde de Coinbase Youtube hesabının neredeyse birebir aynısını oluşturan scammerlar, Coinbase CEO’sunun videosunun etrafına sahte bir giveaway düzenleyerek, yatırımcılardan para almaya çalışmıştı.

Scam projelerin çoğunun ortak noktası ise arkasında bulunan ismin yakalanamıyor oluşu. Ünlü isimlerin ardına saklanarak hazırlanan scam projelerin çoğunun sorumluları yakalanabilmiş değil.

Yatırımcıların para kaptırdıkları bu gibi projeler ise uzun dönemde kripto ve blockchain endüstrisinin zararına olacak gibi görünüyor. Sistemin güvenilirliği ile ilgili konuşmaların yanında bu gibi olayların yaşanması, sektöre uzak ancak dahil olmayı düşünen potansiyel yatırımcıların uzaklaşmasına sebep olabilir.

Peki siz daha önce bir scam projenin kurbanı oldunuz mu?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bottlepay Küllerinden Doğdu!

Bottlepay, geçmişte yaşadığı problemlerden sonra yeni yüzüyle geri dönüyor!

Yayın:

-

Bir sosyal ödeme platformu olan Bottlepay, Aralık 2019’da yaşadığı düzenlemeler ile ilgili problemler nedeniyle kapatılmıştı. Alınan son haberlere göre Bottlepay, önümüdeki birkaç hafta içinde geri dönmeye hazırlanıyor.

Bitcoin cüzdan ürününü, Avrupa’nın AMLD5 protokülüne uygun bir şekilde yeniden tasarladıktan sonra İngiliz şirket, Reddit, Twitter ve Discord’un sosyal özelliklerine saphiğ bir borsa cüzdanı sunmak istiyor. Bottlepay’in kurucu ortağı Pete Cheyne, Ağustos ayında başlattıkları kapalı beta için bekleme listesinde 1000’i aşkın kişinin beklediğini söyledi.

Cheyne ayrıca, “Böyle bir uygulama ile birlikte, müşterilerimize sağlayabileceklerimizin sınırı yok. Ayrıca müşterilerimizin daha fazla Bitcoin alabilmeler için, platformumuza planlı ödemeler gibi bir özellik ekliyoruz.” dedi.

Square’in sunduğu Cash App ve diğer benzer uygulamalar, bu tarz özellikleri ABD’de sunuyor.Fakat Bottlepay’in odaklandığı yer tam olarak Avrupa kıtası. Bottlepay’i rakiplerinden ayıran bir özelliği ise, istenildiğinde Bitcoin’i başka bir cüzdan adresine yönlendirebilmeniz.

Cheyne, “sistemimizde Lightning arkaplanda çalışacak.” diye ekledi. Ayrıca aktarılan bilgilere göre, itibari para ve kripto para arasında alışveriş yaparken küçük bir komisyon ücreti kesilecek. Cheyne ek olarak, “Ayrıca kullanıcılarımızın farklı kullanım alanlarını tespit edebilmek için, farklı kullanım katmanlarını test ediyoruz” dedi.

Bottlepay arayüzü. Kaynak: Bottlepay

Bottlepay’in Geleceği

Bottlepay CEO’su Mark Webster, 11 çalışandan oluşan ekibinin hisse senedi ticaretinde bulunan melek yatırımcılarından “sürekli fon sağladığını” söyledi. Webster, uygulamanın yakın gelecekte farklı kripto para birimlerini desteklemeyeceğini söyledi, fakat bir gün olabilir diyerek açık kapı bıraktı.

Yaşanan bu değişikliklerin bir parçası olarak Webster, 2021 yılına kadar ekibini 35 kişiye kadar büyütmeyi umuyor. Üründe büyük bir yeniden yapılanmaya gidildi. Ayrıca müşterilerin aşina olduğu kullanım kolaylıklarının eklenmesi, cüzdan için büyük bir fırsat yaratmış durumda.

Cheyne, “Uygulama üzünde itibari para birimi bile depolayabilirsiniz.” dedi. Ayrıca, “Lightning kodunu tarayarak, sterlin veya euro bakiyenizden ödeme yapabilirsiniz.” dedi.

Şimdilik Bottlepay, beta programını sadece Avrupa’daki kullanıcıları için sunacak. Ancak Webster, şirketin betayı Amerikan kullanıcılara açmayı ve Telegram özelliklerini 2021 yılına kadar geri getirmeyi planlıyor. Bu durum ile birlikte Bottlepay, Lightning’i kullanan itibari para dostu birkaç kripto para cüzdanından biri haline gelecek.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.