Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43460.52
-1.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2371.34
4.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.09
1.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.7
1.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Reklam Mı Lazım? Ver Oradan Bi’ İdol! Yeni Moda Reklamcılık!

Değişen dünya düzeninde Uzak Doğu’lu şirketlerin tanıtım tercihi idoller oldu.

Clock
Paylaş
Reklam Mı Lazım? Ver Oradan Bi’ İdol! Yeni Moda Reklamcılık!

Değişen dünya düzeninde Uzak Doğu’lu şirketlerin tanıtım tercihi idoller oldu.

Yeni Moda: Tanıtımı İdol ile Yapmak!

Uzak Doğu ülkelerinde son yıllarda ortaya çıkan bir moda var ki etrafında z kuşağı olanların aşinadır. K-Pop ve J-Pop yani Kore Popu ve Japon Popu… Bununla birlikte ortaya çıkan “idol” kavramı.

728×90 muhabbit - Reklam Mı Lazım? Ver Oradan Bi' İdol! Yeni Moda Reklamcılık!300x250 muhabbit - Reklam Mı Lazım? Ver Oradan Bi' İdol! Yeni Moda Reklamcılık!

Özellikle bu iki ülkede birçok gence rol model olan, çeşitli markaların tanıtımını yapan idoller, televizyon dizilerinde veya filmlerinde oyunculuk yapıyor. Müzik dünyasına girip dans ediyor. Yani aynı anda birden çok sanat dalında yer alıyorlar. Televizyonlarda yayınlanmak üzere tıpkı bir zamanların “Biri Bizi Gözetliyor” evleri gibi, idol evleri kuruluyor. Çıkışını yapabilmiş idollerin hayatlarını anlatan programlar yapılıyor.

Yani tam olarak bir sektör hâline gelen “idollük”, Uzak Doğu’da birçok ürün veya alanın tanıtımı için de kullanılıyor. Bu alanlarda tabii ki de teknoloji dünyası yer alıyordu. Ancak internet tarayıcısı Brave’in de bu furyaya katılması herkesi şaşırttı.

Brave’den BTS Hamlesi!

Kripto para dünyasının benzersiz internet tarayıcısı Brave, Güney Kore pop müziğinin dünyaca tanınan grubu BTS ile anlaştığını duyurdu. 5 Haziran’da Japonya’nın Nikkei gazetesinde çıkan habere göre, Japon kullanıcıları için özel bir tarayıcı geliştiriyor. Geliştirilen yeni ürünün tanıtımı için de BTS ya da Bangtan Boys adı ile bilinen idol grubundan yararlanacak.

BTS’nin yanı sıra Rush Gaming ile de anlaşan gizlilik odaklı tarayıcı, Rush Gaming’in e-spor takımını destekleyecek. Japonya’ya özgü çıkartılan tarayıcıda reklam videolarını izleyen kullanıcılar, Rush Gaming’in e-spor takımını destekleyebilecek.

Brave geçtiğimiz ay içerisinde Binance, Coinbase gibi kripto para borsalarına yönlendirme sırasında ref link verdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Gözden düşüşünü bir şekilde gidermeye çalışıyor denebilir.

Kripto Para Borsası bitFlyer Da Furyaya Katıldı!

Japonya’nın en büyük kripto para borsaları arasında görülen bitFlyer da tanıtım tercihini idollerden yana kullandı. Nogizaka 46 adında tamamen 46 kadından oluşan idol grubu, 2011’de çıkışını yapmıştı. Japonya’nın idol toplulukları arasında özellikle tamamı kadın üyelerden oluşan idoller sıralamasında bir numarada yer alıyor.

2017 ve 2018 yılında Japonya’nın en prestijli müzik ödüllerinden birini kazanan Nogizaka 46’nın en popüler üyelerinden biri ve aynı zamanda lideri olan Asuka Saito, kripto para borsasının tanıtım için anlaştığı isim oldu.

Ayrıca Cointelegraph Japonya’ya konuşan bitFlyer sözcüsü iddialı bir açıklamada bulundu.

“Nogizaka 46’nın popülerlikte 1 numarası olan Asuka Saito ile anlaşma sebebimiz, bizim de Japon kripto para borsaları içerisinde işlem hacmi sıralamasında 1 numarada yer almamızdır.”

Kripto Para İdol Grubu!

Japonya’dan bir başka örnek de 8 üyeli Virtual Currency Girls isimli idol grubu olmuştu. Her biri farklı bir kripto para olarak 2018 yılında konser veren grup, alanında bir ilki gerçekleştirmişti. Üyelere gelecek olursak… Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH), Monacoin (MONA), Neo (NEO), Nem (XEM), Cardano (ADA) ve Ripple (XRP)’dı.

Sözleri özellikle ilgi gören şarkılardan birinin ismi “Ay, kripto para birimleri ve ben” olurken, şarkıda kripto para ticaretindeki riskler anlatılıyordu. Birden yükselen fiyatlara aldırmamayı öneren şarkı, çok beğenilmişti.

Bununla birlikte bir şarkılarında da “Şifre koyarken dikkatli ol! Aynı şifreyi ikinciye kullanma!” gibi cüzdan adreslerine ve güvenlik mevzularına değiniliyordu. “Piyasayı küçümseme!” de grubun şarkılarından birinin sözleri arasındaydı.

2018 yılında yapılan eğitici konser büyük ilgi toplamıştı. Grubun x ve y kuşağı dinleyicilerinin birçoğu kripto paralara merak sardıklarını dile getirmişlerdi. Ancak grup hakkında yakın zamanda bir haber yer almıyor.

Uzak Doğu başta olmak üzere tüm dünyayı saran idol rüzgarı, ülkemizde de influencer yansıması gibi düşünülebilir. Sadece bizim influencer’larımız dans edemiyor. Ancak link veriyorlar…

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar