BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Relay Blockchain Nedir?

Çoklu ağ hizmeti sunan Relay, kullanıcılarına ağlar arası köprü hizmetini sunan bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Avatar

Yayın:

-

relaychain

Köprü hizmetini kripto para kullanıcıları arasında yaygınlaştırmak isteyen Relay Blockchain, DeFi sektöründe fark yaratmak istiyor.

Çoklu ağ hizmeti sunan Relay, kullanıcılarına ağlar arası köprü hizmetini sunan bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Relay Blockchain’in öne çıkan bir diğer özelliği ise, Relay’ın desteklediği yeni bir ekosistemin diğer desteklenen tüm ekosistemler ile bağlantı kurmasıdır.

bybit 300x250 2 - Relay Blockchain Nedir?

An itibarıyla Relay, Ethereum, BSC, Avalanche, Polygon ve HECO’yu desteklediğini belirtiyor ve daha fazlası için çalışmalar yaptığını söylüyor.

Relay, son 6 ay boyunca Avalanche ağı ile ilk köprüsünü kurarken, DeFi’ın temel taşlarından birinin güvenli köprüleme sistemi olduğunu düşünen bir platform.

Relay ilk geliştirilmeye başlandığında, hayatına bir DEX projesi olarak başlamıştı. Fakat geliştiriciler DEX alanının çok yoğun ve kalabalık olduğunu düşündüğü için köprüleme hizmetine odaklanmaya karar verdiğini belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: DEX Nedir?

Likidite sağlayıcılarına ETH, MATIC, BNB, HT ve AVAX cinsinden gas fee ödeyen platform, alışılmamış bir token ekonomisine sahip olduğunu iddia ediyor. Bu sayede platform, Gas Token Index ismi verdiği çözümü başlatıyor. Yani platform, kullanıcılardan köprü ücreti alıyor ve bu ücretleri likidite sağlayıcılarına dağıtıyor.

Ayrıca protokol, elde edilen bu gelirin bir kısmı ile RELAY tokenı tekrar satın alarak deflasyonist bir yaklaşıma sahip olmak istiyor.

Relay Chain, en büyük amaçlarının “en iyi ve en güvenli köprü protokolü” olduğunu iddia ediyor. Ayrıca protokol, likidite sağlayıcılarına gas ücretlerini belirtilen token cinsinden ödeme yapacağı için platformun yerel tokeni Relay’a yönelik satış baskısını da ortadan kaldırmak istiyor.

Token Ekonomisi

Platformun toplamda çıkaracağı Relay Token adedi 10.000.000 adet ile sınırlandırılmış. Danışmanlara verilecek olan %4’lük arzın %10’lık kısmı 30 gün boyunca, %15’i 60 gün boyunca kilitli kalacak. Geriye kalan %75’lik kısmın %25’i ise her üç ayda bir açılacak.

Relay, IDO etkinliğine toplam arzın %2.5’ini ayırdığını belirtiyor. Bu sayede RELAY havuzlarında likidite sağlamayı planlayan platform, token oluşturma etkinliğini 4 güne yaymış durumda. Toplamda satın alınan tokenlerin %20’si kilitsiz bir şekilde dağıtılacak. Geriye kalan %80’lik oranın kilidi ise 4 gün boyunca kademeli olarak açılacak.

ZERO token sahipleri için %1’lik arz ayıran protokol, 6 aylık bir süreçte kilitlerin lineer bir şekilde açılacağını belirtiyor.

Ağı desteklemek için protokol, %25’lik bir arz ayırdığını açıkladı. 2 yıl boyunca kademeli bir şekilde kilitlerinin açılacağı tokenler, doğrudan ağı destekleyecek.

Topluluk teşvikleri için %15’lik bir fon ayıran proje, bu fonlarla likidite madenciliğini ve kullanıcılara katkı sağlayacak diğer projeleri finanse edeceğini belirtiyor.

Ekip için %10’luk fon ayıran protokol, bu tokenlerin 6 aylık bir kilit süresi olacağını belirtiyor.

Pazarlama için fonların %7.5’ini ayıran platform, 2 yıllık bir kilit süresinde bu tokenleri kullanacak.

Relay Chain’in Desteklediği Platformlar Hangileri?

An itibarıyla Ethereum, Avalanche, Binance Smart Chain, Polygon ve HECO’ya destek veren Relay, Moonbeam ve DOT ile de entegrasyonu tamamladığını belirtiyor.

Bunun yanı sıra, Cosmos, Fantom ve Solana ağı ile entregrasyon çabalarını devam ettiren platform, kısa bir süre içinde bu ağların entegrasyonunu tamamlayacaklarını belirtiyor.

Ayrıca proje, likidite havuzları için sigorta desteği vereceğini de belirtiyor.

Likidite Sağlayıcılarına Sigorta Hizmeti

Relay, Bridge Mutual ile yaptığı ortaklık sayesinde platformda likidite sağlayıcılığı yapan kullanıcılara sigorta hizmeti de sunuyor. Yani yatırımcılar, Relay’de bulundurduğu fonları, Bridge Mutual aracılığı ile sigortalatabiliyor.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit

Trend Haberler