BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Renault, Blockchain Teknolojisi Testlerine Başladı

Renault blockchain adımlarını hızlandırıyor.

Yayın:

-

Lider otomobil üreticilerinden Renault Groupe, blockchain teknolosini kullanmaya başlayacak. Araç bileşenlerinin uygunluk sertifikasyonunu kolaylaştırmayı amaçlayan Renault bu işlem için blockchain projesini test etti. 

İlk olarak 2019 yılında duyurusu yapılan projede Renault’nun ortakları arasında Continental, Faurecia, Plastic Omnium ve Saint-Gobain bulunuyor. 

XCEED Projesi

Uzatılmış Uyumluluk Uçtan Uca Dağıtılmış Projesi (XCEED), Renault’nun veri paylaşarak bir blockchain tedarik zinciri çözümü geliştirmek için diğer şirketlerle olan ortaklığından ortaya çıktı. XCEED, Araç bileşenlerinin yasal uyumluluğunu izlemek ve onaylamak üzere, Hyperledger Fabric ağı üzerine inşa edilmiş ve IBM ile işbirliği içinde devreye alınmıştır. 

Renault’un, Douai tesisinde test edilen ve saniyede 500 işlemle bir milyondan fazla belgeyi işleyen XCEED’in test işlemleri devam etmektedir. XCEED, aynı zamanda parça üreticileri ve arabaları yapanlar arasında uyumluluk bilgilerini paylaşmaktadır. Renault, yaptığı açıklama ile kullanılacak platformun bilgi paylaşımını hızlandırarak gerçek zamanlı teslimata getireceğini söyledi. Ayrıca, XCEED’in verileri gizlilik içinde paylaşmak için güvenilir bir ağ oluşturduğunu da açıkladı.

Otomobil üreticisi, 1 Eylül’de yeni pazar gözetimi düzenlemeleri uygulandığında daha iyi bir uyum çözümüne duyulan ihtiyacın ortaya çıktığını söyledi. 2020 yılında revize edilen Avrupa Birliği’nin 2007/46 / EC Yönergesi gereğince, güvenlik ve çevre standartlarını karşılamak için yeni araçların ve parçaların daha iyi izlenmesini gerekmektedir. Bu kapsamda Renault, tüm üretim zincirinin, politikalarında belirlenenden daha kısa sürelere çekmek için yapısını ayarlaması gerektiğini söyledi. 

Renault Groupe başkan yardımcısı Odile Panciatici blockchain teknolojisi için şu cümleleri kurdu: 

“Başlattığımız XCEED projesi, Renault Groupe’un yenilik yapma kapasitesinin güçlü bir örneğidir. Blockchain’in otomotiv endüstrisini dönüştürmek için bir vektör olduğuna inanıyoruz. Blockchain teknolojisi, ortakların çeşitli süreçleri, bilgisayar sistemleri ve veritabanları arasında bir bağlantı sağlayan, birkaç farklı şirketi içeren geniş bir ekosistemde gerçekten kendi başına ortaya çıkıyor. Tedarikçiler, müşteriler ve bağımsız distribütörler gibi şirket dışından sayısız aktörle değişim yaptığımız otomotiv endüstrisinde bu tür teknolojinin birden fazla kullanımı var.”

Blockchain teknolojisi artık hayatın her alanında kendisine bir kullanım alanı yaratmaya başladı. Birçok sektörde kullanımı yaygınlaşan blockchain teknolojisi şimdi de araç üretim aşamasında da kullanılmaya başlanacak.

Diğer Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

AB, 2024’e Kadar Kapsamlı Bir Kripto Düzenlemesi Yapacak!

Avrupa Birliği, kripto paralara bir düzenleme getirmek istiyor.

Yayın:

-

AB

AB, kripto ve blockchain teknolojisini 2024 yılına kadar ana işlemlerine dahil etmeyi planlıyor.

Reuters’ın Cuma günü bildirdiklerine göre, önümüzdeki dört yıl boyunca Avrupa Birliği, uluslararası para transferleri için blockchain ve dijital varlık kullanımını teşvik edecek yeni düzenlemeler sağlamayı hedefliyor.

Belgenin ayrıntıları şu şekilde:

2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki DLT teknolojisinin ve kripto varlıkların alımını mümkün kılan kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulamaya koymalı. Ayrıca bu teknoloji ile ilişkili riskleri de ele almalıdır.

Reuters’a göre, nüfusun neredeyse %80’inin kayıt parayla işlem gördüğünü fark eden Birliğin yönetim birimi olan Avrupa Komisyonu, dijital ödemelerin daha yaygın hale gelmesini istiyor ve hızlı işlem sürelerini hedefliyor.

Komisyonun bildirilen hedefleri arasında, daha fazla verimlilik ve finansal faaliyetlere erişim kolaylığı yer almakta. Bunların hepsi ise verimlilik ile alakalı süreçler. Belgeler, “2024’e kadar, pasaport ve tek noktadan satış lisansı ilkesi, dijital finans için güçlü potansiyele sahip tüm alanlarda uygulanmalıdır.” diyor. Reuters, önümüzdeki yıl hızlı işlem yollarının büyük olasılıkla ciddi bir konu olacağını da sözlerine ekledi.

Corona virüs salgını dünya çapında dijital ödeme arzusunu hızlandırmış olsa da, blockchain ve kripto varlıkları düzenleyicilerin ana konusu oldu. Birçok ülke ödeme altyapılarını düzene koymak amacıyla merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmeye başladı bile.

Daha çok kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

Daha çok blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.