Muhabbit

Ripple Danışmanı, SEC Hakkında Sert Konuştu!

SEC, kripto paraların önünü kesmek için kasıtılı olarak mı ortalığı bulandırıyor?

Ripple Genel Danışmanı Stu Alderoty, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kendi düzenleyici bölgesini genişletmek adına ABD’deki kripto para inovasyonlarına “zorbalık yaptığını, korkuttuğunu ve iflasa zorladığını” ifade etti.

13 Haziran 20222 Pazartesi günü haber sitesi Fortune‘a konuşan Alderoty, Ripple ile SEC arasındaki dava devam ederken kişisel görüşlerini paylaştı. Alderoty, SEC hakkında şunları söyledi:

“SEC icra eylemleri ve potansiyel icra tehditleriyle, ABD’deki kripto para inovasyonlarını korkutuyor, onlara zorbalık yapıyor. Kendi yargı sınırlarını aşılmaz bir şekilde genişletmek için planlar yapıyor. Her şey kendi elinin altında tutabilmek için ortalığı karıştırıyor. Böylece her bir kripto paranın menkul kıymet olduğunu iddia edebiliyor.”

Ripple Labs’ın SEC ile olan savaşı 2020 Aralık ayında başladı. SEC, Ripple yöneticilerinin 2013’ten beri şirkete fon sağlamak için kayıt dışı olarak Ripple tokenını (XRP) kullandığını iddia ederek dava açmıştı.

SEC’in 2018’teki Şirket Finansman Direktörü Robert Hinman, 2018 yılındaki bir konuşmasında, Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ve XRP’nin “yeterince merkeziyetsiz” olması nedeniyle menkul kıymet kategorisine girmediğini ifade etmişti. Ripple, Hinman’ın konuşmasını baz alarak davadaki savunmasını gerçekleştirdi.

Ripple, konuşmanın SEC’in iddiaları ile çeliştiğini savundu. SEC ise o konuşmanın kuruluşun resmi görüşü olmadığını ve yöneticinin kişisel görüşleri olduğunu iddia etti. Bu olay SEC ile Ripple davasında en önemli anlardan biri oldu.

Ripple Davasının Dönüm Noktası Hinman’ın Konuşması Oldu

Alderoty Hinman’ın konuşması hakkında şunları söyledi:

”Konuşmanın kişisel görüşü olduğunu, SEC’in görüşü olmadığı yönündeki sözlerine rağmen piyasa Hinman’ın konuşmasını benimsedi. Ripple içinse Hinman’ın konuşması, XRP’nin menkul kıymet olmadığını doğrular nitelikteydi. Konuşmaya göre XRP, merkeziyetsiz bir blok zincirinde var olan bir kripto para birimi, bir sanal para birimi.”

Alderoty ayrıca SEC‘in kripto para düzenlemeleri hakkında ortalığı sürekli karıştırdığını savunarak şunları söyledi:

“SEC kasıtlı olarak suları bulandırıyor. Kripto paranın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için SEC’in çamurunu temizlememiz gerekiyor.”

8 Haziran 2022’de düzenlenen Washington Post etkinliği sırasında, ABD Senatörü Kirsten Gillibrand, Bitcoin ve Ethreum hariç çoğu kripto para biriminin, Howey Testi kapsamında menkul kıymetler olarak sınıflandırılacağını açıkladı.

Etkinlik sırasında Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CTFC) Başkanı Rostin Behnam, menkul kıymetleri kopyalayan “muhtemelen yüzlerce” coin varken, BTC ve ETH gibi birçok emtia parasının da olduğunu dile getirdi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version