Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43445.05
-1.33%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2369.57
4.57%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27
1.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.5
1.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ripple’ın Kolombiya Topraklarını Tokenize Etme Planı Yeni Hükümet Tarafından Askıya Alındı!

Ripple’ın projesi hükümete takıldı.

Clock
Paylaş
Ripple’ın Kolombiya Topraklarını Tokenize Etme Planı Yeni Hükümet Tarafından Askıya Alındı!

Eski Kolombiya hükümeti ile Ripple Labs arasında yapılan ”tapuyu blok zincirine taşıma ortaklığı projesi” yeni hükümetin gelmesiyle askıya alınmış gibi gözüküyor.

Proje ilk olarak yeni Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’nun göreve geçmesinden iki hafta önce eski hükümetin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanlığı tarafından açıklandı. Forbes’in 31 Ağustos 2022 Çarşamba günü yayımladığı rapora göre Ulusal Topraklar Ajansı’nın geçici direktörü Juan Manuel Noruega Martínez, projenin, ajansın 2022 için stratejik önceliklerinin bir parçası olmadığını belirtti ve şunları söyledi:

728×90 muhabbit - Ripple'ın Kolombiya Topraklarını Tokenize Etme Planı Yeni Hükümet Tarafından Askıya Alındı!300x250 muhabbit - Ripple'ın Kolombiya Topraklarını Tokenize Etme Planı Yeni Hükümet Tarafından Askıya Alındı!

“Bu PETI (Bilgi Teknolojileri Stratejik Planı) projesinde planlanan projelerden biri değil.”

Kolombiya’nın yeni Cumhurbaşkanı’nın kripto paralara karşı dostça davrandığı ve destek tweetleri attığı düşünülünce alınan karar herkese sürpriz oldu.

Ripple, tapuları tokenize etmek istemişti

Kolombiya Ulusal Arazi Ajansı, Ripple ve yazılım geliştirme firması Peersyst Technology‘nin de yer aldığı ortaklık; mülk arama süreçlerini iyileştirmek, şeffaf ve daha ucuz tapu yönetimi oluşturmak, finansman ve ödemelerin daha verimli işlenmesi gibi nedenlerle blok zincirdeki gayrimenkulleri tokenize etmeyi amaçlıyordu.

Kolombiya savaşının resmen sona erdiğini belirten 2016’daki barış anlaşmasının bir parçası olarak, küçük ve orta ölçekli kırsal mülklerin tapularının resmileştirilmesi talimatı verilmişti. 2013 yılındaki rapora göre, her iki küçük çiftçiden sadece birinin arazileri için resmi hakları bulunuyor.

Zamanında yapılan bu formalite eksikliği şu anda çiftçilerin arazilerine yatırım yapmasına engel oluyor. Çiftçiler kredi çekmek istediklerinde arazilerini teminat olarak gösteremiyor. Gayrimenkul için hazırlanan blok zinciri defteri, toprak sahiplerinin mülklerine yatırım yapma konusunda güvenlik ve teşvik sağlayarak bu sorunu çözmeyi amaçlıyordu.

1 yıl boyunca geliştirilen kayıt defteri, 1 Temmuz 2022 tarihinde Peersyst Technology şirketinin attığı tweet ile başlatıldı. 30 Temmuz 2022 tarihinde ise Peersyst, ilk tapunun deftere eklendiğini tweet attı. Tweet’te arazi tapusu ve blok zincirindeki tapuyu doğrulayan QR kod paylaşılmıştı. QR kod tarandığında mülkün tapusunun XRP blok zincirindeki yeri bulunuyor.

Son tweet’ten sonra projeyle alakalı başka bir güncelleme olmadı ve Ripple Labs’tan herhangi bir açıklama da gelmedi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar