Muhabbit

Robot Sophia Metaverse için iNFT’ye Dönüşüyor!

Robot Sophia’ya ait sanal versiyonlar, iNFT haline getirilerek 16 Aralık 2021 tarihinde Binance üzerinden satışa sunulacak.

Yapay zekaya sahip insansı robot Sophia, 2016 yılında Hansen Robotics firması tarafından Hong-Kong’da yaratılmıştı. Dünyaca ünlü robot, yüz mimikleri ve konuşma yeteneği ile onu tanıyanların yıllardır ilgisini çekiyor. Sophia’ya dair en önemli özellik ise; vatandaşlığa sahip olan dünyadaki ilk robot olması. Sophia’nın Suudi Arabistan vatandaşlığı bulunuyor.

Yeni gelen haberlere göre ise; Noah’s Ark (Nuh’un Gemisi) adlı yeni çıkacak olan bir metaverse projesinde, Sophia’nın sanal versiyonlarının kullanılacağı belirtildi.

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

Binance’de Açık Artırma

Bu ayın başında Hansen Robotics eski CEO’su ve Sophia’nın yaratıcılarından olan Jeanne Lim, yeni kurduğu firma olan beingAI çatısı altında Sophia’ya ait sanal bir versiyon yarattığını duyurmuştu.

6 Aralık 2021’de yapılan duyuruda ise; beingAI’nin, Alethea AI adındaki bir firma ile ortaklık kurduğu da ifade edildi.

Alethea AI; Intelligent Non-Fungible-Token (iNFT), yani akıllı NFT’ler üreten bir firma olarak biliniyor.

16 Aralık 2021 tarihinde Binance platformu üzerinde gerçekleştirilecek olan açık artırmada, bu iki firmanın iş birliği ile üretilmiş olan Sophia’ya ait sanal versiyonun 100 adet akıllı NFT’si satışa sunulacak.

Açık artırma 5 gün boyunca devam edecek. Her gün, 100 adet akıllı NFT’nin 20 adeti satılarak etkinlik 21 Aralık 2021 tarihinde son bulacak.

Bu Sophia’nın ilk NFT macerası değil. Mart ayında Sophia’nın çizdiği resimlerin NFT olarak açık artırması, Nifty Gateway platformunda yapılmıştı. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

iNFT Nedir?

Blockchain teknolojisi günümüzde öyle hızlı ilerlemekte ki, her yeni gün karşımıza bir başka kavram çıkmakta. iNFT de bunlardan bir tanesi ve iNFT’yi, NFT’lerin gelişmiş bir versiyonu olarak tanımlayabiliriz.

NFT’ler içerisindeki değiştirilemez akıllı kontratların, yapay zeka ile birleşimi sayesinde programlanabilmesi anlamına gelen iNFT’ler, oyunlaştırılmış bir metaverse ortamında insanlarla otonom bir şekilde etkileşime geçebilecekler.

İki teknoloji firması arasındaki partnerliğin ismi “The Transmedia Universe of Sophia beingAI” olarak duyurulurken bu partnerliğin ürünü olarak satışı gerçekleştirilecek 100 adet iNFT ise, Alethea AI’ye ait olan Noah’s Ark isimli metaverse projesinde kullanılacak.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version