Muhabbit

Romanya’da Kripto Para Vergi Kaçakçılarına Baskın Düzenlendi!

Romanya vergi müfettişleri vergi kaçakçılarını arıyor.

Romanya’nın yerel medya haberlerine göre sadece 2022 yılının sonbaharında kripto vergi kaçakçılığından dolayı en az 17 kişiye baskın düzenlendi.

Yerel medyada yayımlanan habere göre, kripto para işlemlerinden elde ettiği kârı belirtmeyerek vergi kaçakçılığı yapan en az 17 kişiye vergi memurları polisler eşliğinde baskın yaptı. Yerel medya Romanya Dergisi ile bilgi paylaşan Iordachescu & Associates hukuk bürosu ortağı Cristian Roman’a göre, başkent Bükreş’in yanı sıra Bükreş, Ilfov ve Olt ilçelerinde adresler arandı.

Romanya polisinin sağladığı verilere atıfta bulunan avukat, AB ülkesindeki kolluk kuvvetlerinin, 2019 ile 2022 yılları arasında hedeflenen 19 kişinin vergi kaçakçılığı amacıyla organize bir suç grubu oluşturduğunu veya bu gruba katıldığını iddia ettiğini belirtti.

Araştırmacılar, vergi kaçakçılarının dijital parayla elde edilen vergilendirilebilir gelirin gizlemeye çalıştığını iddia etti. Araştırmacıların tahminlerine göre, kaçakçılar, 3 milyon Romanya lei (650.000 dolar) değerinde vergi kaçırdı.

Romanya Vergi Dairesi Hareket Geçti

Operasyon, Ulusal Mali İdare Ajansı’nın (ANAF) vergi dolandırıcılığıyla mücadele biriminin geçen yaz 2016 ile 2021 yılları arasında Binance, Kucoin, Maiar, Bitmart gibi çeşitli platformlar aracılığıyla yapılan kripto para ticaretinden elde edilen gelirlerle ilgili bir soruşturma başlatmasının ardından gerçekleştirildi.

2016 ile 2021 tarihleri arasında vergi müfettişleri, 63 Romanya vatandaşının elde ettiği 131 milyon euro üzerinde geliri tespit ettiler. Ayrıca, bu kişilerin vergi beyannamelerinde 48 milyon euro üzerindeki dijital varlığı rapor etmediği ortaya çıktı.

ANAF yaptığı eylemlerin vergi mükellefleri arasında vergilendirmeyi ve uyumu artırma çabasının bir parçası olduğunu açıkladı.

2019 yılında Romanya, Vergi Kanunda değişikliğe giderek parlamentonun sunduğu dijital varlık vergisini kanuna ekledi. Yeni Vergi Kanunu’na göre, Romanya’da yıllık 600 lei (yaklaşık 130 dolar) barajını aşan yatırımcılar kazançlar üzerinden %10 oranında vergilendirmeye tabi tutulurlar.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version