BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Rus Mahkemeleri Kripto Paralar Hakkında Kararsız!

Rus mahkemeleri, kripto paraların varlık olup olmadığı konusunda çelişkili kararlar veriyor.

Yayın:

-

Rus mahkeleleri, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin varlık olarak sayılıp sayılmadığı konusunda birbirinden bağımsız çelişkili kararlar veriyor.

Yeni sayılabilecek bir davada, St.Petersburg bölge mahkemesi, kendilerini polis gibi tanıtan dolandırıcılardan, dijital varlıkların yasal bir varlık olmadığı gerekçesi ile, kurbandan alınan kripto para birimlerini iade etmelerine zorladı.

St.Petersburg mahkemesinin Telegram kanalına göre, 30 Haziran’da bölge mahkemesi, iki vatandaşı isimsiz bir kripto para satıcısından zorla para aldıkları dolayısıyla hüküm giydirdi.

Suçlular, KGB’nin halefi olan Rusya’nın kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele ajansı Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) memurlar gibi davranmış.

Kurbanı dövmek ve işkence etmek ile tehdit eden dolandırıcılar, aynı zamanda kurbanlarına onu dava edeceklerini söylemiş. Dolandırıcı Petr Piron ve Eugeny Prigozhin, kurbandan bu yöntemler ile 5 milyon ruble ve 99.70 adet Bitcoin almış.

Mahkemenin açıklamalarına göre, kurban kendisinden alınan itibari parayı geri aldı. Fakat mahkeme, kripto para birimlerinin kendisine geri verilmesi gerektiğine karar vermedi. Mahkemenin internet sitesinde ise karar metni kamu ile paylaşılmış durumda değil.

Bununla beraber, basın açıklamasında Rus Medeni Kanunu dahilinde, kripto para birimlerinin yasal bir statüde olmadığına ve bu nedenle ceza davası için mülk olarak kabul edilemeyeceği söylendi.

Doğru mu, Yanlış mı?

Rusya Vergi Danışmanları Odası başkan yardımcısı Mikhail Uspenskiy’e göre, karar büyük bir hatadan başka bir şey değil. Daha öncelerde, Rus mahkemelerinin kriptoyu bir varlık olarak tanıdıklarına dikkat çeken Uspenskiy, 2017’de iflas başvurusunda bulunan ve iflas işlemleri için mülküne dahil edilen kripto varlıkları ortaya çıkarmak zorunda kalan Ilya Tsarkov davasına atıfta bulundu.

Uspenskiy, mahkemelerin kripto varlıkların şantaj ile ele geçirildiği senaryolarda bir mülkiyetmiş gibi davrandıkları davaların olduğunu dile getirdi.

Bu kararsızlık yakında son bulabilir; Haziran ayında, ülke parlamentosunda bir kanun taslağı sunuldu ve bu taslak kripto para birimlerinin varlık muamelesi görmelerinin gerektiğini öne sürüyor. Ancak taslak, Rusya merkezli altyapılar kullanarak yapılan kripto işlemlerini yasaklamayı da öneriyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere taslak üzerinde yer alan bu madde, ülkede bulunan kripto topluluğu tarafından ciddi bir şekilde eleştirildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Tether Manipülasyonu Davasından Karar Beklentisi!

New York’ta görülen Tether manipülasyonu davasında Yargıç’tan özet karar bekleniyor.

Yayın:

-

Tether Manipülasyonu Davasına Bittrex Ve Poloniex De Dahil Oldu!

New York’un Güney Bölgesi’nde Yargıç Failla tarafından görülen Tether manipülasyonu davasında gelişme var.

Kripto para dünyasının 2017 yılında yaşadığı efsanevi Bitcoin yükselişinin aslında Tether manipülasyonu nedeniyle gerçekleştiği iddia ediliyordu. Bu iddiaların kaynağı ise Texas Üniversitesi’nden John Griffin ve Amin Shams’ın çalışması olmakta. Yıllar içerisinde dallanıp budaklanan bu iddia Bitfinex ve Tether’i 2019 yılında Tether manipülasyonu suçlamasıyla mahkemelik etmişti. Ardından geçtiğimiz aylarda bu iddialara Bittrex ve Poloniex de katılmıştı.

Haziran ayının başında dava dosyasına eklenen Bittrex ve Poloniex, mahkeme kayıtlarına göre geçtiğimiz Cuma günü (07.08.2020) özet karar bekliyor. Ünlü kripto para borsaları Bittrex ve Poloniex’i temsil eden avukatların, New York’un Güney Bölgesi’nde görülen mahkemede Yargıç Faila’dan özet karar isteğinde bulundu.

Avukatların isteği ise davadaki kripto para adreslerinin Bitfinex’e ait olduğuna veyahut Bitfinex’in piyasayı manipüle etmek için fonları kullandığına dair iddiaların temel dayanağının kanıtlanamayacağını öne sürerek bir özet karar çıkarılması. Yargıç Failla’ya giden bildiri mektubunda olayla ilgili olduğu düşünülen iki kripto para adresinin de Bitfinex ile açık açık bağlantısı bulunmayan bir kişiye ait olduğundan bahsediliyor.

2017 yılında Bitcoin’in fiyatında yaşanan yükseliş, kripto para birimlerinin tüm dünyada daha fazla duyulmasını, daha fazla benimsenmesini sağlayan tam anlamıyla bir dönüm noktasıydı. Bu dönüm noktasının aslında bir manipülatif hareket nedeniyle olduğunu düşünen John Griffin ve Amin Shams, tarihi Tether manipülasyonu davasının da temellerini atmış oldular.

Griffin ve Shams’a göre olay, kripto para birimlerini geleneksel para birimleriyle bağlayan, bir nevi köprü görevi gören ilk stablecoin olarak bilinen Tether’in, dolar desteksiz olarak basılmasıyla başladı. Tether, dolar desteksiz milyarlarca USDT’yi basarak iddiaya göre anlaşılmaması için de Bitfinex’e sattı. Bittrex ve Poloniex’i olaya bağlayan durum ise iddiaya göre durumun farkında olup buna müdahale etmemeleriydi.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Square 3 Ayda 875 Milyon Gelir Elde Etti!

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in sahibi olduğu Square Inc. 17 milyon $ kar açıkladı.

Yayın:

-

Square

Jack Dorsey’in sahip olduğu finansal hizmet şirketi Square Inc. Cash App üzerinden Bitcoin ticareti sağlayarak 875 milyon $ gelir elde etti.

Cash App üç ayda Square ile birlikte 858 milyon $’lık bir harcama yapmış. Buna rağmen Cash App ve Square, Bitcoin’in müşteri talebinin yarı yarıya düşmesiyle beraber ve yaşanan yükseliş ile birlikte 17 milyon $‘lık brüt bir kar elde etti.

Alınan verilere göre, Cash App aylık bazda 30 milyon aktif kullanıcıya ev sahipliği yapmakta.

Cash App’in Bitcoin Ticareti İlk Çeyrekten Bu Yana %75 Arttı

Üç aylık performansa bakacak olursak, Cash App, 2020 yılının ilk çeyreğine göre, gelir bazında %600 artış, yıl içinde brüt kar bazında %710 ve 3 aylık süreçte brüt kar olarak %150 artış gerçekleştirdi.

Bitcoin ticareti ise, Square’in 3 aylık toplam 597 Milyon dolarlık brüt karının yaklaşık %2.85’ini oluşturuyor.

Ancak raporda, “hükümet teşvik programları”nın yüksek ihtimalle Bitcoin yatırım faaliyetlerindeki yükselişe katkıda bulunduğu belirtildi.

Square Acele Bir Şekilde 3 Aylık Raporunu Yayınladı

Square’in yatırımcı ilişkileri kanadının Twitter hesabı, verileri “şirketin üç aylık mali kaynaklarına erken dış erişimine” bir yanıt olarak yayınlamış durumda. Şirket, sonuçları tartışmak üzere 5 Ağustos günü saat 08:00’da (EST) bir konferans çağrısına ev sahipliği yapacak.

Verilen bilgilere göre Square’in üç aylık toplam net geliri 1,92 milyar $. Bu rakam, son tahminlerin %75 kadar üzerinde ve geçen yılın aynı dönemine göre %64 daha fazla kazanca işaret ediyor.

Rapor, şirketin son beş gün içinde %9’dan daha fazla yükselmiş olan hisse fiyatı ile birlikte güçlü bir performans sergilediğini kanıtlar nitelikte.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.