Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27726.46
1.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1646.38
-0.68%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.02
7.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $213.2
-0.14%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rus Vatandaşlarının Bir Kısmı Dijital Ruble İle Maaş Alacak

Rus vatandaşlarının bir kısmı dijital ruble ile maaş almak istiyor!

Clock
Paylaş
Rus Vatandaşlarının Bir Kısmı Dijital Ruble İle Maaş Alacak

Rusya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda ilerlemeye devam ederken bir anket, Rus vatandaşlarının bir kısmınının dijital ruble olarak maaş kabul edeceğini öne sürdü.

Yerel bir iş ilanı sitesi HeadHunter tarafından yapılan bir ankette, Rus katılımcıların neredeyse yarısı, maaşlarını dijital ruble ile almaya şiddetle karşı çıktı. Yerel haber ajansı Izvestia’nın Çarşamba günü bildirdiğine göre, ankete katılanların yalnızca %11’i dijital ruble olarak maaş almaya hazır olduğunu söylerken %41’i ise bu konuya “ciddi bir şekilde” karşı olduklarını belirtti.

728×90 muhabbit - Rus Vatandaşlarının Bir Kısmı Dijital Ruble İle Maaş Alacak300x250 muhabbit - Rus Vatandaşlarının Bir Kısmı Dijital Ruble İle Maaş Alacak

Rusya önümüzdeki Ocak ayında dijital ruble testini başlatmaya hazırlanırken, ankete katılanların %48’i devlet kontrolündeki dijital para birimi olarak maaş almak isteyip istemediğinden emin olmadığını belirtmiş.

Dijital ruble olarak ödeme almaya hazır katılımcıların yarısı ise maaşlarının tamamını CBDC olarak almayı kabul ettiğini belirtiyor. Diğer yarısı ise, maaşının %50’sinden fazlasını CBDC olarak almamayı tercih edeceklerini belirtiyor.

Rus Merkez Bankası 12 Büyük Rus Bankasını Bir Araya Getiriyor!

Haber, Rus Merkez Bankası’nın devlet destekli Sberbank ve VTB de dahil olmak üzere 12 büyük Rus bankasını ve Tinkoff Bank gibi büyük özel bankaları bir araya getirerek dijital rubleyi test etmek için ilk pilot grubunun kurulmasından kısa bir süre sonra geldi. Yaptığımız araştırmalara göre bu kurumlar, şu anda Rus vatandaşlarının %87’sinin maaş ödemelerini üstleniyor.

Daha önce de bildirildiği gibi, Rusya Merkez Bankası 2020’nin sonlarında bir CBDC geliştirme planını resmen açıklamıştı. Merkez bankası, dijital para birimi halka açık olarak kabul edildikten sonra maaşları ödemek için dijital ruble kullanmayı düşünüyor. Banka, kullanıcıların yaklaşmakta olan dijital para birimini bir banka kartı ile saklayabileceklerini ve işlem yapabileceklerini de söyledi.

Bu yılın başlarında, Rus hükümet yetkilisi Anatoly Aksakov, dijital rublenin “paranın nihai hali” olduğunu söylemişti.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar