BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Rus Yetkili Anatoly Aksakov Açıkladı: Dijital Ruble 2021’de Gelebilir!

Rusya Dijital Ruble’ye yakın.

Yayın:

-

Rusya parlamentosunun Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, Rusya’daki blockchain teknolojisi hayranları için bazı güzel haberler verdi. Aksakov, hükümette blockchain karşıtı görüşler bulunmadığını bu durumunda 2021 yılında bir dijital ruble pilot projesinin başlatılması için iyi bir gelişme olduğu anlamına geldiğini açıkladı.

21 Ekim tarihinde Blockchain Life 2021 konferansının bir parçası olarak düzenlenen bir panelde konuşan yetkili, Merkez Bankasının kripto para pilot uygulamasının başlatılması için gerekli fizibilite çalışmalarına ve konu ile ilgili istişarelere çoktan başladığını söyledi. Aksakov ayrıca panele katılan yaklaşık 3.000 kişiye şu açıklamaları yaptı:

“Çok sayıda ciddi işadamının dijital varlıklar çıkarmaya hazırlandığını biliyorum. Merkez Bankası dijital varlıklar konusunda istişarelere başladığını duyurarak büyük bir adım attı.”

Tüm bunların yanında konu ile ilgili olarak medyada yer alan bilgilere göre, 2021 yılının sonlarında DLT platformlarında kullanılabilecek bir dijital rublenin dolaşımda görülme olasılığı çok yüksek olduğu belirtilmektedir. İşletmelerin ise mallarını ve ödemelerini takip etmek için bu yeni sistemden yararlanabileceklerini açıkladı.

Rus Bankaları, Dijital Ruble İçin Hazır

Yakın zamanda çıkan haberlere göre en az beş Rus bankasının , 2021’in ilk yarısında Rusya’nın halka açık olmayan dijital ruble pilot uygulamasında yer almak istediği açıklanmıştı. Dijital Ruble ile ilgilenen devlet destekli Bankaların Promsvyazbank, The Credit Bank of Moscow, Commercial Bank Zenit, Mortgage Bank Dom.RF ve Crimea’s Russian National Commercial Bank olduğu açıklandı.

Aksakov ayrıca, Rus hükümetinin blockchain teknolojisi ve kripto para birimi arasında net bir ayrım yaptığını açıkladı. Blockchain için geleceğin teknolojisi açıklamasını yapan hükümetin kripto para için şu düşüncelere sahip olduğunu açıkladı:

“Şu anda kripto para birimleri üzerinde iki eşit pozisyon var. İlki, finans kurumları ve sıradan insanlar için oluşturduğu yüksek riskten dolayı Kripto para birimlerine muhalefet eden kesim. Diğeri ise, tüm riskleri ve bunlara yönelik olası tepkileri görmek isteyen bir kesim.”

Görünüşe bakılırsa 2021 yılında Rusya blockchain teknolojisi alanında hareketli zamanlar geçirecek. Açıklamaların doğru çıkması durumunda ise dijital Rubleye ait ilk çalışmaların görüleceği bir yıl Rusya’yı bekliyor olacak.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Dijital Yen, Kripto Pazarını Daha Canlı Hale Getirebilir!

Dijital yenin ayak sesleri duyuluyor.

Yayın:

-

Dijital Yen

Bu ayların başında, Japonya Merkez Bankası, 2021’de dijital yen testine başlama planlarını duyurmuştu. O zamandan bu yana, kurumların kalkınma ve işbirliklerine yaklaşımına ilişkin daha fazla ayrıntı, özel sektörün buna hazır olduğuna dair göstergeleri oraya çıkardı. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durum test aşamasında önemli bir rol oynayacaktır.

Bugün Reuters, Japon finansal hizmetler devi Monex Inc.‘in CEO’sunun, merkez bankasının CBDC’lere karşı daha proaktif duruşunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

CEO Oki Matsumoto, bir CBDC’yi uygulama koyacak herhangi bir hamlenin, Japon ekonomisinin dijitalleşmesi için olumlu olacağını ve ekonomiyi daha verimli hale getireceğini savundu. Ayrıca Matsumoto, banka dışı dijital para sektörü için bir avantajın olduğunu söylüyor:

CBDC’ler, kripto para birimlerinin birlikte çalışabilirliğini önemli ölçüde artıracak. Bu sayede, kripto para piyasası daha canlı hale gelecek.

Matsumoto için, birçok küçük kripto borsa tüccarının banka hesaplarına sahip olmaması, kripto varlıklarını itibari paraya dönüştürmek isteyen tüccarlar için bir sınır ve engel teşkil ediyor. Japonya’da dijital yen ile, daha sorunsuz bir destek potansiyeli bu işlemlerin ardında yatıyor.

Monex Inc, Japon kripto para borsası Coincheck’i, platformun saldırıya uğramasından kısa bir süre sonra, 2018 baharında satın aldı. Yapılan açıklamalara göre, Coincheck saldırısının faturası 500 milyon $’ın üzerinde.

Monex, geçtiğimiz yıl Facebook’un planladığı global stablecoin için yönetişim konsorsiyumu olan Libra Association’a katılmak için başvurarak dijital varlık alanında aktifleşmeye çalışıyor.

Daha fazla CBDC Haberi için: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore Hükümeti Kripto Vergilerini Erteliyor!

Güney Kore vergileri erteliyor!

Yayın:

-

Güney Kore

Güney Kore Ulusal Meclisi, endüstri kuruluşlarından gelen itirazların ardından kripto para kazançlarına ilişkin yeni gelir vergisi yasalarını ertelemeye hazırlanıyor.

Yerel bir haber ajansı olan DongA’nın 25 Kasım tarihinde yayınladığı bir habere göre, başlangıçta Ekim 2021’den itibaren uygulanacak olan %20’lik vergi, 1 Ocak 2022’ye kadar yürürlülüğe girmeyecek.

Erteleme, dijital para borsalarına yeni vergi altyapısını dahil etmek için gereken değişiklikleri uygulamak adına zaman tanımayı amaçlıyor.

Bildirilenlere göre, kripto para birimleri için yeni vergi yapısı bu yılın Temmuz ayında açıklandı ve yıllık 2.5 milyon won üzerindeki her kazanç için %20’lik bir vergi oranı getirilecek.

Yeni yasanın başlangıçta 1 Ekim 2021’de yürürlülüğe girmesi planlanmıştı. Fakat bu tarih, Kore Blockchain Derneği‘nden gelen şikayetlere yol açtı.

KBD, 30 Eylül 2021’de sona eren mevcut vergi düzenlemeleri ile ertesi gün yürürlülüğe girecek olan yeni rejim arasındaki kısa pencerenin, borsalar için uyum sorunu yaratacağını dile getirdi. KBD, tüm bunları öne sürerek, vergi düzenlemelerinin 1 Ocak 2023 yılına kadar ertelenmesini istedi.

Güney Kore Hükümeti istenen sürenin yerine, yalnızca üç aylık bir ertelemeyi kabul etmesine rağmen, vatandaşların isteklerini dinliyor gibi görünüyor.

Yeni mevzuatın yürürlülüğe girmesinden önce, dijital varlıklar para birimleri olarak görülüyordu ve bu yüzden vergiden muaftı.

Ne dersiniz, ülkemizde böyle bir adım sizce ne zaman atılacak? Türkiye Cumhuriyeti, kripto para birimlerini resmi olarak tanıdığında vatandaşları için ek bir hizmet sunacak mıdır?

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.