Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Rus Yetkili Açıkladı: Dijital Ruble 2021’de Gelebilir!

Rusya Dijital Ruble’ye yakın.

Clock
Paylaş
Rus Yetkili Açıkladı: Dijital Ruble 2021’de Gelebilir!

Rusya parlamentosunun Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, Rusya’daki blockchain teknolojisi hayranları için bazı güzel haberler verdi. Aksakov, hükümette blockchain karşıtı görüşler bulunmadığını bu durumunda 2021 yılında bir dijital ruble pilot projesinin başlatılması için iyi bir gelişme olduğu anlamına geldiğini açıkladı.

21 Ekim tarihinde Blockchain Life 2021 konferansının bir parçası olarak düzenlenen bir panelde konuşan yetkili, Merkez Bankasının kripto para pilot uygulamasının başlatılması için gerekli fizibilite çalışmalarına ve konu ile ilgili istişarelere çoktan başladığını söyledi. Aksakov ayrıca panele katılan yaklaşık 3.000 kişiye şu açıklamaları yaptı:

“Çok sayıda ciddi işadamının dijital varlıklar çıkarmaya hazırlandığını biliyorum. Merkez Bankası dijital varlıklar konusunda istişarelere başladığını duyurarak büyük bir adım attı.”

Tüm bunların yanında konu ile ilgili olarak medyada yer alan bilgilere göre, 2021 yılının sonlarında DLT platformlarında kullanılabilecek bir dijital rublenin dolaşımda görülme olasılığı çok yüksek olduğu belirtilmektedir. İşletmelerin ise mallarını ve ödemelerini takip etmek için bu yeni sistemden yararlanabileceklerini açıkladı.

Rus Bankaları, Dijital Ruble İçin Hazır

Yakın zamanda çıkan haberlere göre en az beş Rus bankasının , 2021’in ilk yarısında Rusya’nın halka açık olmayan dijital ruble pilot uygulamasında yer almak istediği açıklanmıştı. Dijital Ruble ile ilgilenen devlet destekli Bankaların Promsvyazbank, The Credit Bank of Moscow, Commercial Bank Zenit, Mortgage Bank Dom.RF ve Crimea’s Russian National Commercial Bank olduğu açıklandı.

Aksakov ayrıca, Rus hükümetinin blockchain teknolojisi ve kripto para birimi arasında net bir ayrım yaptığını açıkladı. Blockchain için geleceğin teknolojisi açıklamasını yapan hükümetin kripto para için şu düşüncelere sahip olduğunu açıkladı:

“Şu anda kripto para birimleri üzerinde iki eşit pozisyon var. İlki, finans kurumları ve sıradan insanlar için oluşturduğu yüksek riskten dolayı Kripto para birimlerine muhalefet eden kesim. Diğeri ise, tüm riskleri ve bunlara yönelik olası tepkileri görmek isteyen bir kesim.”

Görünüşe bakılırsa 2021 yılında Rusya blockchain teknolojisi alanında hareketli zamanlar geçirecek. Açıklamaların doğru çıkması durumunda ise dijital Rubleye ait ilk çalışmaların görüleceği bir yıl Rusya’yı bekliyor olacak.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar