Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya, Çin’den Ayrılan Kripto Para Madencilerini Ülkeye Getirmek İstiyor!

Yeni proje, küresel kripto para madencilerini Rusya’ya getirmeyi hedefliyor.

Clock
Paylaş
Rusya, Çin’den Ayrılan Kripto Para Madencilerini Ülkeye Getirmek İstiyor!

Rusya’da, kripto para birimi ve blok zinciri üzerine kurulmuş olan büyük bir dernek, Çin’in kripto para madencilerine yapmış olduğu baskılar sırasında, ülkeye küresel kripto para madenciliği operasyonlarını getirmek için bir proje başlatıyor.

Rusya Kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zinciri (RACIB) isimli dernek, kripto para madenciliği için küresel bilgi işlem kaynaklarını Rusya Federasyonu’na aktarmayı hedeflediklerini belirtiyor. RACIB sözcüsü, verdiği bir röportajda, projenin Rusya’ya ekonomik olarak katkı sağlayacağını belirtiyor.

Yeni girişim, yerel yetkililerin kripto madenciliği faaliyetlerini sürekli olarak çökerttiği ve önemli madencilik çiftliklerini durdurduğu için ülkeden kaçan Çinli madencilik firmaları arasında küresel kripto para madencileri için başka bir stratejik fırsat sunuyor.

RACIB tarafından yapılan duyuruda, projeyi tanıtmak ve uygulamak için RACIB’nin Rus hükümet yetkilileri ve devlet kurumlarıyla yakın iş birliği içinde olduğu ve yerel devlet yapılarıyla bir dizi ortak çalışma grubu oluşturduğu belirtildi.

Madencilikte Yeşil Enerjiye Odaklanılacak

Dernek, yenilenebilir elektrik kaynaklarıyla çalışan madencilik çiftlikleri ve veri merkezleri inşa etmek için bir “eko-madencilik” projesi üzerine çalıştığını da açıkladı. Derneğin ayrıca, Rusya’nın zengin hidro ve nükleer tabanlı enerjisine ek olarak, rüzgar tabanlı enerji santralleri gibi yeşil enerji kaynaklarına dayalı kripto para madenciliği operasyonları kurmaya çalıştığı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Projenin bir parçası olarak RACIB, Çin’deki en büyük kripto para madenciliği ile ilgili şirketlerden oluşan bir konsorsiyum da dahil olmak üzere bazı yabancı ortaklarla halihazırda iş birliği yapıyor. Duyuruda, konsorsiyumdaki şirketlerin “Bitcoin’in küresel hash oranının %25’inden fazlasını” kontrol ettiği de belirtiliyor.

Enerji odaklı yayın yapan NS Energy’ye göre Rusya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan’ın ardından yılda 1.100 terawatt-saatin üzerinde enerji üreten, elektrik üretimi açısından dördüncü büyük ülke konumunda yer alıyor. 

Sektörde önemli bir oyuncu olarak ortaya çıkması için Çinli madencilere enerji kapasitesi sunan tek ülke Rusya değil. Miami belediye başkanı Francis Suarez de haziran ayında, Çinli kripto para madenciliği şirketlerini, şehirde veri merkezleri kurmayı düşünmeye davet etmişti.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar