Muhabbit

Rusya Devlet Bankası Blockchain ETF’i Başlattı!

Yatırımcıların dijital paraları doğrudan geliştirme, satın alma, tutma ile alakalı zorluklar yaşamadan blockchain pazarında para kazanmalarına izin veren Rusya’daki ilk ETF…

rusya

Rusya’nın en büyük devlet bankalarından olan Sber, büyük kripto para borsası Coinbase ve Galaxy Digital gibi şirketlerin performansını izlemek için bir blockchain borsa yatırım fonu (ETF) başlattığını duyurdu.

Sber, resmi duyuruyu 30.12.2021 Perşembe günü yaptı. Ayrıca yeni başlatılan ETF’in ilgilendiği konuların; kripto para madenciliği, kripto varlıkların alım satımı ve yine kripto varlıklar için donanım ya da yazılım sağlayıcılar da dahil olmak üzere birçok blockchain ve kripto para endüstrisi ile bağlantılı şirketler olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir: ETF Nedir?

ETF fonu “Sber-Blockchain Ekonomisi” olarak adlandırıldı ve SBBE kodu altında işlem göreceği bildirildi.

SBBE’nin portföyünde, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük borsası Coinbase ve yine dünyanın en büyük kripto para şirketlerinden bazıları yer alacak. Bunlardan bazıları Mike Novogratz’a ait yatırım şirketi Galaxy Digital ve blockchain yazılım sağlayıcısı Digindex gibi önemli şirketler.

Dolar Ya Da Ruble Kullanılabilir

Gelen bilgilere göre, SBBE’de para birimi olarak ABD doları olsa da Rus yatırımcılar SberInvestor uygulaması üstünde ya da herhangi bir başka Rus komisyoncusu aracılığıyla kendi para birimleri olan Rus rublesi ile işlem yapabilecekler. Hisse fiyatı ise10 rubleden yani yaklaşık 0,013$’dan başlıyor.

Sber’in yaptığı resmi açıklamada bu blockchain ETF’si, “yatırımcıların dijital paraları doğrudan geliştirme, satın alma, tutma ile alakalı zorluklar yaşamadan blockchain pazarında para kazanmalarına izin veren Rusya’daki ilk ETF” olarak tanımlanıyor.

Sber Asset Management CEO’su Evgeny Zaitsev konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

Kripto varlıklara doğrudan yatırım yamak yüksek risk içermektedir. Bu nedenle kripto paraya değil, blok zincir teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanan firmalara yatırım yapmayı teklif ediyoruz.

CEO ayrıca, yeni ETF’nin “herhangi bir kişi” tarafından da kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version