Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44364.39
2.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2364.22
0.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.19
14.53%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.1
2.97%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Raporunu Yayımladı

Rusya Merkez Bankası, dijital ruble konusunda halka açık istişarelere başladı.

Clock
Paylaş
Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Raporunu Yayımladı

Rusya Merkez Bankası 13 Ekim tarihinde, dijital Rus Rublesinin gelişimi hakkında bir danışma raporu yayımladı

Merkez bankası yaptığı açıklamada, dijital rublenin nakdi ve gayri nakdi olmayanların yanında ek bir dijital para biçimi haline gelebileceğini söyledi. Banka, Rusya’nın CBDC projesinin kurulmasının ek ödeme altyapısının oluşturulmasını gerektireceğini de açıkladı. Banka ayrıca, dijital rublenin paranın işlevlerini yerine getirmek için gerekli tüm özelliklere sahip olacağını söyledi. Bunun yanında, projenin zamanlamasının yakın gelecekte yetkililer tarafından belirleneceği de belirtildi.

728×90 muhabbit - Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Raporunu Yayımladı300x250 muhabbit - Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Raporunu Yayımladı

Bankaya göre, kullanıcılar dijital rubleye e-cüzdanlarından ve mobil cihazlarından erişebilecek ve hem çevrim içi hem de çevrimdışı olarak mobil cihazları ve diğer medyaları kullanarak kullanma fırsatına sahip olacaklar. Bu sayede kullanıcılar ve işletmeler, ihtiyaçlarına göre, bir formdan diğerine yani dijital bir rubleden nakde veya bir banka hesabına ve bunun tersi için serbestçe para aktarabilecekler. Aynı zamanda dijital ruble hem nakit hem de nakit olmayan paranın avantajlarını birleştirebilecek.

Merkez Bankası ayrıca yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ulusal dijital para birimi, fonların yabancı dijital para birimlerine yeniden tahsisi riskini de sınırlayarak makroekonomik ve finansal istikrara katkıda bulunacaktır.”

Dijital ruble; vatandaşlar, işletmeler, finans piyasası katılımcıları ve hükümet gibi ekonomideki tüm temsilciler için mevcut olacak. Banka, dijital rublenin bir değer deposu, bir hesap birimi ve bir değişim aracı dahil olmak üzere üç para işlevine sahip olacağını da açıklamasına ekledi. 

Ayrıca dijital rublenin geliştirilmesinde ileri teknolojilerin kullanılması, yerleşim maliyetlerini azaltmaya ve finansal satın alınabilirliği artırmaya yardımcı olacak ve ödeme teknolojilerinin daha da iyileştirilmesine ivme kazandıracaktır. Tüm bu hususlar, bilgi güvenliğini sağlamaya yönelik koşulsuz gereklilikle birlikte, Rusya Merkez Bankası tarafından, belirli işlevsel ve teknolojik çözümleri seçerken dijital ruble projesi üzerindeki ileriki çalışmalarında dikkate alınacaktır.

Rusya CBDC’ye Yakın

Rusya Merkez Bankası’nın çıkarmış olduğu bu rapor, ülkenin kendi dijital para birimini çıkarma konusunda ciddi olduğunu gösteriyor.  Aynı zamanda bu rapor ile Rus finans yetkilileri, hükümetin merkez bankası dijital para birimi  (CBDC) çıkarma planlarını doğrulanmış oldu.

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar