Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44320.41
2.01%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2371.99
-0.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.01
17.30%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $244.9
4.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya, Yaptırımlardan Kaçınmak İçin Kripto Paralara Yöneliyor!

Ülkede, ABD yaptırımlarından kaçınmanın bir yolu olarak kripto paraların gücüne inanılıyor.

Clock
Paylaş
Rusya, Yaptırımlardan Kaçınmak İçin Kripto Paralara Yöneliyor!

Kripto para piyasası konusunda tarafsız olarak bilinen Vladimir Putin liderliğindeki Rusya, Çin’in bu yıl uyguladığı yasaklarını referans alarak kripto para düzenlemeleriyle ilgilenmediğini söyledi.

Bilindiği üzere yaklaşık on yıldan fazla bir süredir faaliyette olan kripto para piyasası, son aylarda dünyadaki birçok ülke tarafından uygulanan düzenleme tedbirlerinden oldukça zarar gördü. Bu alanda şu an için lider olan Çin, yasa dışı işletmeler ve sanal dolandırıcılık için kullanıldığını iddia eden ana kripto para düzenleyicisi olarak yer alıyor. Bu düşünce kapsamında da Çin, 2021 yılının ortalarında kripto para ticaretini ve hatta kripto para madenciliğine yönelik tüm faaliyetleri yasakladı.

728×90 muhabbit - Rusya, Yaptırımlardan Kaçınmak İçin Kripto Paralara Yöneliyor!300x250 muhabbit - Rusya, Yaptırımlardan Kaçınmak İçin Kripto Paralara Yöneliyor!

Rusya tarafın ise daha ılımlı açıklamalar yapmaya devam ediyor. Örneğin Putin, kripto para birimlerinin, özellikle Bitcoin‘in alınıp satılabileceğini söylüyor. Rusya Devler Başkanı yeni finans piyasasına inandığını ve bu nedenle Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak kullanılabileceğini dile getiriyor. Ancak Putin, ülkeyi destekleyen petrol ve diğer gelir kaynaklarının ticaretinde şu an için kripto para kullanmanın erken olduğunu belirtiyor.

Rusya maliye bakanına göre Putin, Çin’in yaptığı gibi kripto para birimi düzenlemesinden etkilenmiyor. Ancak ülkedeki birçok finans kurumu, sanal dolandırıcılık meraklılarını onlardan uzak durabilmeleri için uyarmaya devam ediyor. Bunlar sadece uyarı niteliğinde olsa da, finansal kuruluşun merkezi olmayan para birimlerine dayattığı somut bir yasak halihazırda uygulamaya konulmadı.

Rusya Yaptırımlardan Kaçınmak İstiyor

Bir dünya güç ülkesi olarak Rusya son zamanlarda karşılaştığı yaptırımlar ve itibari para birimine yönelik engeller nedeniyle, kripto para birimlerinin devreye girdiği ruble takası için alternatifler arıyor. Ülke, ABD doları gibi itibari para birimlerini sona erdirmek için kripto para birimlerine inanıyor. Üstelik Putin de kripto paralara da açık çünkü ABD yaptırımlarından kaçınmanın bir yolu olarak kripto paraların gücüne inanıyor. 

Putin’den gelen tüm bu açıklamaların, ülkedeki kripto para benimseme dalgasını artırabileceği belirtilirken, bu alanda atılacak adımlar kapsamında kripto para birimlerini destekleyen yasaların çıkabileceği söyleniyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar