BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Rusya’da Kripto Dolandırıcılığı Artıyor!

Geçtiğimiz seneye göre, Rusya’da kripto dolandırıcılık faaliyetleri ciddi anlamda arttı!

Yayın:

-

Rus Rublesine

Siber güvenlik firmalarının yaptığı araştırmalara göre, Rusya‘da 2020’nin ilk yarısında kripto dolandırıcılıkları ciddi bir oranda katlanarak artmış.

Araştırmacılar, hala çevrimiçi olan ve yeni kurbanlarını bekleyen kripto dolandırıcılık hakkında 23.000 adet internet sitesini tespit etmiş durumda. Kaspersky Labs tarafından yapılan araştırmaya atıfta bulunan Kommersant, konu hakkında, “Sorun geçen yılın aynı döneminden 3 kat daha fazla.” gibi bir yorum yaptı.

Yaygın bir örnek olarak, kurbanlara para kazanmak için anketleri tamamlama şansı sunulduğunu, fakat ilk olarak bir giriş komisyonu vermeleri gerektiği söyleniyor. Qrator Labs tarafından açıklanan başka bir aldatmaca ise, kurbanların kullanılmayan bilgi işlem güçleriyle kripto para madenciliği teklifi. Bu aldatmacada, dolandırıcılar kurbanlara saatte 275 dolara kadar varan bir gelir teklif ediyor ancak hiçbir zaman ödeme yapmıyor.

Dolandırıcılıkta Kullanılan Üyelik Metodu

Madencilik dolandırıcıları ayrıca bir üyelik sistemi teklifi ile birlikte kurbanlarından sabit bir ücret talep ediyor. Dolandırıcılar kurbanlarına, aylık ödeme sistemi ile birlikte sistemdeki sıralamada yükselebileceklerini vaat ediyor. Üyelik ücreti ne kadar yükselirse, mağdurlar sözde bir şekilde o kadar fazla para kazanıyor.

Siber güvenlik uzmanları tarafından dile getirilen diğer endişelerden biri ise, dolandırıcıların kredi kartı ile çalışması. Bu durum potansiyel sıkıntılarından biri ise, kurbanların bankalarda sakladıkları verileri ve birikimleri tehlikeye sokması.

Kredi kartı ile ödeme sağlayıcıları ise, dolandırıcılık vakalarını ortadan kaldırmak amacı ile, daha güçlü önlemler alınmasını ve dolandırıcıların kimliklerini belirlemek için kolluk kuvvetleri ile yakın bir şekilde çalışma yapılmasını öneriyor.

Dolandırıcılık Haberleri

Son raporlar Rus savcılarının Telegram’ın fes edilmiş blockchain projesi ile ilgili tokenleri sattığı iddia edilen bir İngiliz firmasını araştırmaya başladığını gösteriyor.

3 Temmuz tarihinde Amerika Birleşik Devletleri makamları, bir Rus vatandaşını Bitcoin kullanarak kara para aklama iddiasıyla tutukladı. Rap kariyerini tanıtan Instagram akışı bu duruma karşı bir kanıt olarak nitelendiriliyor.

Rusya’da artışta olan bu tür dolandırıcılık olayları ciddi anlamda göz korkutucu görünüyor. Görünüşe göre blockchain ve kripto para sektörü ne kadar popülerleşirse, bu tarz dolandırıcılık olayları da bir o kadar yükselişe geçecek.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Polonya, Acil Servisler İçin Ethereum Kullanacak!

Akıllı şehirler kapımızda!

Yayın:

-

Polonya

Polonya, Olsztyn kenti, acil durum hizmetlerinin sağlanmasına yardımcı olmak için Ethereum blockchaininden yararlanan ilk şehir oldu.

Olstzyn, polis, itfaiye ve ambulans hizmetlerine yardımcı olmak için blockchain teknolojisini fiziksel varlıklarla birleştiren bir köprü teknolojisi olan SmartKey’in başarılı bir deneme çalışmasını tamamladı.

SmartKey’in, yerel kurtarma ekipleri tarafından kullanılan Teltonika akıllı cihazlarına akıllı sözleşme bağlayarak, kurtarma ekiplerinin işlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacağı bildirilmekte. Bu bağlantı, acil durum ekiplerinin herhangi bir binaya izin beklemeden giriş yapmalarına yardımcı olacak.

Polonya, Warmińsko-Mazurskie Voyvodalığı’nın mareşali Gustaw Marek Brzezin konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

Kurtarma hizmetlerimizin görevlerini engel olmaksızın yerine getirme ihtiyacı hassas bir durum. Blockchain ve SmartKey entegrasyonu, bina sahiplerine ve sakinlerine güvence sağlayan, aynı zamanda acil durum hizmetlerimiz için özgürlük sağlayan mükemmel bir çözüm gibi görünüyor.

SmartKey, blockchain teknolojisinin akıllı şehirlerin gelişimi için zemin hazırlayacağına inanıyor. Tanımlar farklılık gösterse bile, akıllı bir şehir, veri toplamak için yeni teknolojileri ve sensörleri kullanan, varlıkları, kaynakları ve hizmetleri daha iyi yönetmek için kullanılan kentsel bir bölgeyi temsil ediyor. Bir örnek niteliğinde olan akıllı şehirler, sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma hakkındaki diğer teorileri de besliyor.

Nesnelerin İnterneti, gelecekteki akıllı şehirler için büyük etkilere sahip olabilir. Bu teknolojinin önümüzdeki on yılın en büyük fırsatlarından birini temsil ettiği düşünülüyor. Örneğin, Dünya Ekonomik Forumu, Nesnelerin İnterneti’ni kentsel dönüşüm alanında önemli bir ayak olarak nitelendiriyor.

Birkaç kripto para birimi projesi Nesnelerin İnterneti hakkında faaliyet gösteriyor. Bunlardan en popüleri, 825 milyon $’lık piyasa değeri ile IOTA. Bu projelerden en az bir düzinesinin 1 milyar $’ın üzerinde piyasa değerine sahip olması da cabası.

Ne diyorsunuz, akıllı şehirler ve Nesnelerin İnterneti uzak bir gelecekte mi?

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Kraken Ethereum Classic Yatırma İşlemlerini Durdurdu! Yüzde 51 Saldırısı Mı Güncelleme Mi?

Kraken tarafından yapılan açıklama ortalığı karıştırdı. Yanlış alarm.

Yayın:

-

kraken

Kripto para borsası Kraken, dün gece Ethereum Classic (ETC) için yatırma işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Ancak aynı saatte Ethereum Classic tarafında Thanos güncellemesinin gerçekleşmesi bekleniyordu.

Kraken tarafından yapılan açıklama ortalığı karıştırdı. Yanlış alarm.

Yapılan açıklamada Ethereum Classic yatırma işlemlerinin geçici olarak durdurulduğu açıklanmıştı. Kraken sebep olarak ağıda yüzde 51 saldırısının gerçekleştiğini belirtiliyordu.

Kraken

Kraken websitesi üzerinden yaptığı açıklamada saldırı sebebiyle yatırma işlemlerinin durdurulduğunu, kullanıcı fonlarının ise güvende olduğunun altını çizdi.

Saldırı sebebiyle ek güvenlik önlemleri aldıklarını belirten Kraken ekibi, alım-satım işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirtti. Konu ile ilgili güncellemelere devam edeceğini belirten Kraken, an itibarıyla sorunun çözüldüğünü ve hard fork sebebiyle bir süre daha yatırma işlemlerinin askıda kalacağını belirtti.

Kraken İçin Eleştiri Yağmuru

Twitter üzerinde birçok kullanıcı Kraken destek ekibine ulaşarak uyarının hatalı olduğunu belirtti. Kraken ise yanlış alarm sebebiyle özür diledi.

Thanos Güncellemesi

Ethereum Classic dün akşam itibarıyla Thanos güncellemesi ile birlikte ağda birçok değişikliğe gitmiş durumda.

Yeni güncelleme ile birlikte E3 ve E7 madencilik ekipmanları ETC için kullanılabilir hale geldi. Bu sayede Ethereum madenciliğini bırakacak olan E3 ve E7 cihazlar Ethereum Classic tarafına geçiş yapabilecek. Bu sayede ağdaki hash gücünün artırılmasını hedefleyen ETC Labs, aynı zamanda MESS algoritması ile gelecekteki yüzde 51 saldırılarının önüne geçmeyi planlıyor.

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.