Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Rusya’da Kripto Para Dolandırıcılığı Artıyor!

Geçtiğimiz seneye göre, Rusya’da kripto dolandırıcılık faaliyetleri ciddi anlamda arttı!

Clock
Paylaş
Rusya’da Kripto Para Dolandırıcılığı Artıyor!

Siber güvenlik firmalarının yaptığı araştırmalara göre, Rusya‘da 2020’nin ilk yarısında kripto dolandırıcılıkları ciddi bir oranda katlanarak artmış.

Araştırmacılar, hala çevrimiçi olan ve yeni kurbanlarını bekleyen kripto dolandırıcılık hakkında 23.000 adet internet sitesini tespit etmiş durumda. Kaspersky Labs tarafından yapılan araştırmaya atıfta bulunan Kommersant, konu hakkında, “Sorun geçen yılın aynı döneminden 3 kat daha fazla.” gibi bir yorum yaptı.

Yaygın bir örnek olarak, kurbanlara para kazanmak için anketleri tamamlama şansı sunulduğunu, fakat ilk olarak bir giriş komisyonu vermeleri gerektiği söyleniyor. Qrator Labs tarafından açıklanan başka bir aldatmaca ise, kurbanların kullanılmayan bilgi işlem güçleriyle kripto para madenciliği teklifi. Bu aldatmacada, dolandırıcılar kurbanlara saatte 275 dolara kadar varan bir gelir teklif ediyor ancak hiçbir zaman ödeme yapmıyor.

Dolandırıcılıkta Kullanılan Üyelik Metodu

Madencilik dolandırıcıları ayrıca bir üyelik sistemi teklifi ile birlikte kurbanlarından sabit bir ücret talep ediyor. Dolandırıcılar kurbanlarına, aylık ödeme sistemi ile birlikte sistemdeki sıralamada yükselebileceklerini vaat ediyor. Üyelik ücreti ne kadar yükselirse, mağdurlar sözde bir şekilde o kadar fazla para kazanıyor.

Siber güvenlik uzmanları tarafından dile getirilen diğer endişelerden biri ise, dolandırıcıların kredi kartı ile çalışması. Bu durum potansiyel sıkıntılarından biri ise, kurbanların bankalarda sakladıkları verileri ve birikimleri tehlikeye sokması.

Kredi kartı ile ödeme sağlayıcıları ise, dolandırıcılık vakalarını ortadan kaldırmak amacı ile, daha güçlü önlemler alınmasını ve dolandırıcıların kimliklerini belirlemek için kolluk kuvvetleri ile yakın bir şekilde çalışma yapılmasını öneriyor.

Dolandırıcılık Haberleri

Son raporlar Rus savcılarının Telegram’ın fes edilmiş blockchain projesi ile ilgili tokenleri sattığı iddia edilen bir İngiliz firmasını araştırmaya başladığını gösteriyor.

3 Temmuz tarihinde Amerika Birleşik Devletleri makamları, bir Rus vatandaşını Bitcoin kullanarak kara para aklama iddiasıyla tutukladı. Rap kariyerini tanıtan Instagram akışı bu duruma karşı bir kanıt olarak nitelendiriliyor.

Rusya’da artışta olan bu tür dolandırıcılık olayları ciddi anlamda göz korkutucu görünüyor. Görünüşe göre blockchain ve kripto para sektörü ne kadar popülerleşirse, bu tarz dolandırıcılık olayları da bir o kadar yükselişe geçecek.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar