Muhabbit

Rusya’nın E-Oylama Sistemi Node Saldırısı Altında!

Rusya’nın anayasa değişikliği ile beraber getirmek istediği e-oylama sistemi saldırı altında!

Rusya’nın, anayasal değişiklikler ile beraberinde getirmeyi düşündüğü blockchain tabanlı e-oylama sisteminin saldırı altında olduğunu bildirdi.

Devlete ait bir haber ajansı olan TASS tarafından bildirilene göre, saldırı tam olarak 27 Haziran tarihinde Rusya saati ile 20.00 sularında meydana geldi. Söylenenlere göre, Moskova hükümetinden bir yetkili TASS’a, yaşanan saldırıların sistemsel bir hataya yol açmadığını söyledi. Yani, yapılan tüm e-oylamalar blockchain tabanlı sunucuya başarılı bir şekilde kaydedilmiş durumda.

Devlet yetkilisinin açıklamalarına göre, siber güvenlik uzmanları saldırıya uğrayan node biriminin erişime tekrar açılmasını sağlamak için çalışıyorlar. Fakat an itibarıyla siber güvenlik uzmanlarının başarılı olup olmadığı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

Bildiğiniz üzere, 25 Haziran tarihinden 30 Haziran tarihine kadar Moskove ve Nizhniy Novgorod vatandaşları için yapılan e-oylama, Bitfury tarafından geliştirilen Exonum blockchain platformundan güç alıyor. Bitfury firması ise an itibarıyla konu hakkında hiçbir yorum yapmadı.

Bu yılın başlarında planlanmaya başlanan anayasal değişiklikler, teorik olarak Vladimir Putin’in iki altı yıl daha başkanlık yapmasına izin verecek. Bu durumda Vladimir Putin, 2036’ya kadar Rusya’nın başkanlığını yapabilir.

Sistem Daha Önce de Bazı Sıkıntılar Yaşadı

Geçmişte verilen raporlara göre e-oylama yapılacak olan internet sitesine, oylama başlatıldıktan ancak birkaç saat sonra erişilebilmişti.

Ayrıca, blockchain tabanlı e-oylama bazı bölgelerde anormal sonuçlara sebep olmuştu. Örneğin Troitsky İdari Bölgesi’nde sandık yerine 7.300 vatandaş atandı, fakat o bölgede oy kullanmaya uygun sadece 2.358 kişi vardı. Yerel seçim komisyonu bunun “teknik bir arıza” olduğunu söyledi.

Dahası, bazı vatandaşlar sistemin çevrimdışı sürümde yaşadığı problemler dolayısı ile birden fazla kez oy verdiğini gördüğünü yetkili mecralara bildirdi.

Bütün bu olaylar üzerine yerel bir gazeteci olan Pavel Lobkov, YouTube üzerinden oylama merkezinde nasıl çevrimdışı oy kullanıldığını ve sonrasında nasıl çevrimiçi oy kullanılabileceği hakkında bilgilendirici bir video yayınladı.

Benzer bir şekilde, İsrail kökenli bir Rus vatandaşı olan Yael Iliinsky’nin 3 kere oy verdiği bildirildi. Tel Aviv’de Rus büyükelçiliğinde yaşanan bu olay ile birlikte Iliinsky’nin henüz reşit olmayan kızının da belgeleri kontrol edilmediğinden dolayı oy kullandığı iddia edildi.

Son Yazılar

Exit mobile version