Muhabbit

Sam Bankman: BitMEX’in Fiyata Müdahalesi Oldu

Sam Bankman’a göre BitMEX, işlemleri bilerek durdurdu.

bitmex

bitmex

Türev işlemler denilince aklan gelen ilk borsa olan BitMEX, yaşanan düşüşle beraber işlemleri durdurdu. Yapılan açıklamaya göre donanımsal sıkıntılar oluşmuş. Yaşanan düşüş ile birlikte Bitcoin resmen çakılmış durumda.

En önemli 25 dakika boyunca BitMEX kapalı kaldı. Kullanıcılar pozisyonlarını kapatma ya da yeni pozisyonlar açma konusunda sıkıntılar yaşadı. Aynı zamanda tam bu sıralarda BitMEX’e yüksek miktarda Bitcoin (BTC) gönderiliyordu.

Saat 2:16 ve 2:40 arasında bulut hizmeti sağlayıcımızda BitMEX isteklerinin gecikmesine sebep olan bir donanımsal sorun tespit ettik.

BITMEX

BitMEX likidasyon ve hacim konusunda hacim rekorları kırarken düşüş sırasından işlemleri bu şekilde durdurmuş olması büyük tepki çekmiş görünüyor. “Bitcoin neden düştü” sorusunun cevabı burada saklı olabilir.

Düşüşe BitMEX Sebep Oldu

Bazı yatırımcılar Bitcoin’in yaşadığı ağır kayıptan BitMEX’i suçlu tutuyor. Birçok kişi BitMEX’in fiyata müdahalesi olduğunu belirtmekte.

FTX CEO’su Sam Bankman’a göre ise BitMEX’te herhangi bir problem yoktu. BitMEX’in çevirmdışı olduğu sıralarda ise Bitcoin fiyatı tekrar yükselişe geçmişti.

“Eğer Bitcoin’i 5000 $’ın üzerine çıkarabilirsek, aşağı gidişin önüne geçebiliriz.” Bence BitMEX’in düşüncesi buydu.

Bankman, bir diğer türev borsası olan Deribit’in de aynı rolü oynadığını belirtiyor.

BitMEX ise Bankman’ın bu açıklamalarını “komplo teorisi” olarak nitelendirmekte.

İki türev borsası arasındaki tartışma, devam edecek mi hep birlikte göreceğiz.

Sizce BitMEX, Bitcoin’in fiyatına müdahale etmiş olabilir mi?

Son Yazılar

Exit mobile version