Muhabbit

Sator Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Merkezi olmayan bir platform olan Sator, içerik, reklam, izleyicilerin katılımı, yayın ve akışların hepsini bir araya getirir.

sator

sator

İzleyicilerin, içerikleri izleme seçimleri televizyon ya da online televizyon gibi farklı şekillerde olsa da, bu seçimler tamamen merkezileşmiş yapılar için değer taşır.

Ayrıca, izleyicilerin farklı platformlar üzerinden içerikleri izleme isteği ve imkanı, geleneksel televizyon modeli tarafından tehdit altındadır.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 2019 yılında tarihte ilk kez, ABD’li bir izleyicinin televizyon izleyerek geçirdiği toplam süre, telefonda geçirdikleri toplam süreyi geride bırakmıştır.

Bununla birlikte, izleyicilerin içerik için farklı talepleri artmaya devam ettikçe, bu taleplerde yer alan farklı fikirleri benimsemek ve uygulamak, televizyon ekosistemindeki her yapıya fayda sağlar.

Bu talepler için bir çözüm sunan Sator, ana akım televizyon endüstrisinde yer alan ve merkezi olmayan bir platformdur.

Sator Nedir?

Merkezi olmayan bir platform olan Sator, içerik, reklam, izleyicilerin katılımı, yayın ve akışların hepsini bir araya getirir.

Sator, televizyonlarda yer alan dizilerin oluşturulması, farklı yerlere dağıtımı ve izlenme sürecinde yer alan bütün tarafların çıkarlarını dengeler.

Platform, izleyici topluluğunda yarattığı farklı değerleri birbirine bağlayarak geleneksel televizyon modelini değiştirir.

Ayrıca, tüm izleyicilerin, gösterilerin anlatımına, gösteride yer alan karakterlere ve gösteri topluluğuna peer-to-peer (eşler arası) bir şekilde katılabileceği dinamik, çok amaçlı bir platform sunar.

Platformun diğer bir özelliği, reklamverenlerin izleyicilere olan erişimini yeni sektörlere ve deneyimlere genişletirken, aynı zamanda da izleyici kitlesinin büyümesini ve elde tutulmasını sağlar.

Sator, televizyon izleyicilerini, reklamcıları ve içeriklerin dağıtım ekonomisini modernize etmeyi amaçlar.

Kripto para sektörünü benimseyen ve bunun trendlerinden faydalanan Sator, televizyon endüstrisinde yer alan geleneksel aracı faktörleri ortadan kaldırır ve kontrolü hayranların isteklerine göre şekillendirmesini sağlar.

Sator’un bunu amacını gerçekleştirirken, blok zinciri teknolojisine ait olan şeffaflık, güvenlik, likidite ve verimlilikten beslenir.

Sator’un Özellikleri Nelerdir?

Televizyonun icat edilmesinden bu yana geçen sürede, teknolojinin de gelişmesiyle beraber televizyon da bu yeniliklerden faydalandı.

Eğlence sektöründe de yaygın olarak uygulanan blok zinciri teknolojisi, günümüzdeki iyileştirmelerle birlikte, izleyicilere benzersiz fırsatlar ve deneyimler sunar.

Blok zincirinin ve televizyon endüstrisinin kesişme noktasında Sator, izleyicilerin farkındalığını sağlamayı, izleyicileri aktif bir şekilde elde tutmayı ve televizyon gelirlerini daha da artıran içeriğe doğrudan izleyicilerin katılmasını ve etkileşimde bulunmasını açık kaynaklı bir platformla sağlar.

Kullanıcı dostu bir platform olan Sator, belirli özellikleriyle beraber izleyicilerine bazı teşvikler sunar.

Sator, platformun büyümesine katkıda bulunan piyasa katılımcıları için yeni değerler yaratır. Blok zinciri teknolojisinin sağlamış olduğu şeffaflığı ve diğer trendlerle olan iş birliğini teşvik etmek için açık, dağıtılmış ve paylaşılan bir veri katmanı üzerinde geliştirilmiştir.

Ayrıca platform, cep telefonu olan bütün izleyicilerin ödüller kazanabileceği özelliklere sahiptir. Televizyonlarda yayınlanan diziler için daha geniş izleyici kitlesi getirir ve bu izleyicileri daha uzun süre elde tutar.

Platformun yaratmış değerler sadece piyasa katılımcılarına özel değildir, Sator, ekosistemde yer alan bütün faktörler için doğrudan ya da dolaylı olarak bir değer yaratır. Ayrıca, platformun yerel tokenı sayesinde, topluluğun yönetişimde yer almasını sağlar.

Reklamcılar için sunulan teşvikler arasında da reklam maliyetleri yer alır. Sator, reklam maliyetini düşürürken aynı zamanda da reklamların etkileşimini iyileştirir.

Reklamlar için yarattığı değer arasında hem izleyiciler hem de reklam verenler yer alır. Platform, izleyiciler ve reklam verenler için bir ödül programına sahiptir.

Sator ve Günümüzdeki Televizyon Piyasası

Günümüzden yaklaşık 100 yıl önce icat edilen televizyonun bir kitle iletişim aracına dönüşmesinde teknolojik gelişmelerin payı oldukça fazladır.

Basit bir örnekle, televizyonun tüplü yapısından, akıllı yapısına dönüşmesine hepimiz şahit olduk. Teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler ve avantajlar sayesinde, televizyonlar kendisini sürekli olarak geliştirmek zorunda kaldı.

İzleyicilerin talepleri, teknolojinin gelişmesi ve farklı platformların da ortaya çıkmasıyla beraber geleneksel televizyon, diziler, filmler, VOD (video on demand – talebe bağlı video) ve internet içerikleri gibi birbirinden farklı yeni ürünler hayatımıza girdi.

Şu anda geleneksel televizyon içerikleri, seri bir hale getirilen ortamlarda yazar, yönetmen, izleyici, prodüksiyon ekipleri gibi farklı faktörlerin bir araya gelmesiyle sürekli bir yatırım getiren projeler haline dönüşmüştür.

Ancak, bu geleneksel televizyon piyasası, 2010 yılından sonra hayatımıza giren ve büyük bir yer edinen Amazon Prime Video ya da Netflix gibi farklı platformların geliştirilmesiyle beraber değerini kaybetmektedir.

Buna karşılık, Sator’un geliştirilmiş ekosistemi, televizyon piyasasındaki değer akışını düzenler ve daha da fazla değer katmak için bazı teşvikler sunar.

Sator’un bu teşvikleri önemlidir, çünkü televizyon programcılığı giderek artan bir taleple beraber “isteğe bağlı” ve “kullanıcı tarafından oluşturulan içerik” anlayışına dönüşmektedir.

Sator’un Teknik Yapısı

Sator, Ethereum blok zincirinde geliştirilmiş bir dApp’tir (merkezi olmayan bir uygulama). Flow, Solana, Polkadot ve Polygon başta olmak üzere diğer blok zincirlerinde bridge (köprü) ile uyumludur.

Sator platformu, kullanıcılar ile zinciri teknolojisi arasında bir arayüz işlevine sahiptir. Sator’un amacı, daha büyük kitleler halinde televizyon ekosisteminde yer alan katılımcılarının oy vermeleri, temsilci seçmeleri, çıkarlarını dengelemeleri, katkıda bulunmaları ve etkileşim kurmaları için bir hizmet ve merkez sağlamaktır.

Sator’un kullanıcılarına sunmuş olduğu bu hizmet, kullanıcı deneyimlerini tamamen basit hale getirerek ve Polkadot veya Solana ile wrap edilmiş Ethereum’un daha gelişmiş özelliklerinden faydalanarak gerçekleştirilir.

Örneğin, Sator ve Solana, televizyon izleyiciliği için gerekli olan ölçeklenebilirliği birlikte geliştirir. Günümüzde herkes tarafından merakla takip edilen popüler diziler, tek bir bölümde ortalama on milyon veya daha fazla izleyiciye ulaşabilir.

Sator, aynı anda birden fazla dizileri aktif hale getirdiğinde de, beklenen ağ etkinliği diğer blok zincirlerinin işlemlerinlerinden büyük olasılıkla fazla olacaktır.

Bununla birlikte, Sator, Ethereum ekosistemindeki devasa likiditeye ulaşmak için Ethereum ve diğer blok zincirleri arasında tokenlar için çift yönlü ve merkezi olmayan köprüler uygular.

Bu köprüler sayesinde Solana’nın ölçeklenebilirlik çözümü gibi işlevlerinden faydalanır. Sonuç olarak, Sator, kullanıcılarına tokenın kolayca ticaretini gerçekleştirmesine izin verirken, aynı zamanda da ana akım medyasının ölçeğine ulaşabilir.

Platform, başlangıç olarak, Sator Micropayments Ledger’ı (Sator Mikro Ödeme Defteri) merkezi olmayan uygulama içindeki eylemleri için kullanacaktır.

Sator Ledger, hem kullanıcı gizliliğini korunması hem de kullanıcı deneyimininin geliştirilmesi için çeşitli teknik önlemler uygular.

Bu önlemler, Zero Knowledge Proof (Sıfır Bilgi Kanıtı), IPFS (InterPlanetary File System – Gezegenler Arası Dosya Sistemi) ve Sator akıllı sözleşmeleriyle uygulanır.

Bahsedilen bu teknolojilerin birbirleriyle uyumlu ve bağlantılı bir şekilde kullanılması, televizyon dizisi izleyicilerinin, bir akıllı sözleşmenin önceden belirlenmiş şartlarını yerine getirerek ödüllerin güvenli ve kolay bir şekilde elde edinilmesini sağlar.

Katılımcılar, bu koşulların karşılanabileceği konusunda bir ölçüm sağlar. Katılımcılar, akıllı sözleşmelerde yer alan koşulları yerine getirdikçe NFT, oy hakkı ve rozetler gibi ödüllerin kilidi açılır.

Bu ödül sistemi, izleyiciler, izleyici grupları, dizi yapımcıları, reklamcılar, ağ dağıtıcıları veya diğer faktörler de dahil olmak üzere, ekosistemde yer alan herkese otomatik olarak dağıtılacak şekilde ayarlanır.

Sator, akıllı sözleşmeler, ilgili veri analizleri ve programlanabilirlik sayesinde etkileşimi artıran birleşik, ölçeklenebilir bir platform altyapısına sahiptir.

Örneğin, izleyici, herhangi bir arkadaşıyla bir dizi için bağlantı paylaşabilir. Bu durumda da, izleyicinin kendisi, arkadaşı ve paylaşılan link için değer akışınının kilidi akıllı sözleşmeler sayesinde açılır.

Bu özellik, ileriki zamanlarda ağ akışlarına, kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına veya taleplerine göre uyumlu bir şekilde düzenlenebilmesi için sürekli olarak ayarlanabilir.

Sator’un Yerel Tokenı SAO

Sator platformunun yerel yönetişim tokenı olan SAO, Sator ekosistemindeki özelliklerden faydalanmak için kullanılır.

SAO, bir senaryoya sahip olan televizyon dizilerine fayda sağlayan birkaç temel işleve hizmet eder. SAO, kullanıcılar, izleyiciler, geliştiriciler, reklamcılar, içerik oluşturucuları, dağıtımcılar ve diğer ekosistem katılımcıları da dahil olmak üzere bütün ekosistemi kapsayan çok amaçlı bir tokendır.

İzleyiciler veya dağıtımcılar, SAO tokenını stake edilebilir. İzleyiciler, NFT’ler ve ödül çarpanları gibi temel özelliklere erişmek için SAO’yu stake eder.

Dağıtımcılar da, SAO stake ederek izleyici sayısını artırır. Sator’da yer alan herhangi bir televizyon dizisi için belirlenen izleyici katılımı, dağıtımcılar tarafından stake edilen SAO miktarıyla orantılıdır.

Yani, dağıtımcılar ne kadar çok SAO stake ederse, belirlenecek olan izleyici katılımı da o kadar çok olur. Aynı şekilde, izleyicinin stake ettiği SAO miktarı ne kadar yüksek olursa, kazanacakları ödül çarpan oranı da o kadar yüksek olur.

Ethereum cüzdanındaki SAO

Sator’da kullanıcılar staking hizmetiyle ödüllendirilir. SAO stake eden kullanıcılar, ticari ürünlerde indirimler, yayın abonelikleri, telif ödemeleri, etkileşimler, içerik sürecindeki karara etki ve dahası da dahil olmak üzere ek özelliklerle daha fazla teşvik edilir.

Bu hizmet sağlayan özellikleriyle beraber, SAO tokenı, dijital oyları, üyelikleri, sadakat puanlarını ve diğer benzersiz özellikleri temsil eder.

SAO tokenı sahipleri, sahip oldukları SAO miktarına göre platformun yönetişime katılır ve SAO’nun ayrıca ödül olarak dağıtılması, token sahiplerini ekosisteme katkıda bulunmaya teşvik eder.

SAO’ya sahip olan kullanıcılar, Sator protokolü için iyileştirmeler önerme ve işlem ücretlerinde veya ücretlerin dağıtılma konularında fikirler sunarak, talep ettikleri değişiklikler için oy kullanma hakkına sahiptir.

SAO stake eden ve Sator topluluğunda aktif olan, daha yüksek seviyelere sahip kullanıcılar, daha yüksek ödül seviyelerinin kilidini açma şansına sahiptir.

Basit bir anlatımda SAO tokenı, token sahiplerinin yaratıcılık becerilerinin daha önemli olduğu gerçek bir merkezi olmayan platform olan Sator protokolünün topluluk yönetişimini mümkün kılar.

SAO, Ethereum, Polkadot, Polygon ve Solana gibi farklı blok zincirlerine uyumlu bir tokendır. SAO, herhangi bir Ethereum blok zincirini destekleyen cüzdanında depolanabilir. Ayrıca, SAO, Solana blok zinciri standartlarına köprülenebilir.

SAO’nun farklı blok zincirlerinde işlem görmesi, sürekli olarak büyüyen televizyon endüstrisinde veya gelişen blok zinciri topluluğunda ya da her ikisine de yeni yer alan kullanıcılar için evrensel olarak erişilebilmesini mümkün kılar.

Sizce Sator, televizyon endüstrisinde amaçladığı yenilik ve çözümlerle beraber öncü bir konuma gelebilir mi?

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version