BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Satoshi Kim? 50 BTC Sadece Göstermelik Mi? Devamı Gelecek Mi?

Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkındaki tartışmaları harlayan 50 BTC nereden çıktı? Satoshi ortaya çıkmaya mı karar verdi?

Yayın:

-

satoshi nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkındaki tartışmaları harlayan 50 BTC nereden çıktı? Satoshi ortaya çıkmaya mı karar verdi?

20 Mayıs 2020 günü kripto para dünyasını şaşkına döndüren bir olay meydana geldi. 2009 yılının Şubat ayında kazılan ilk bloklardan elde edilen Bitcoin’lerin harekete geçtiği tespit edildi. Bitcoin’in ilk bloklarından olan bu Bitcoin’lerin Satoshi’ye ait olabileceği düşünülüyor.

Whale Alert’in sosyal medya platformu Twitter’dan duyurduğu bu olayla birlikte kripto para dünyasında kazanlar kaynamaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda “Satoshi kim?” tartışmalarını harlayan olaylar silsilesi gelişmişti. İlk olarak McAfee Satoshi’nin kim olduğunu biliyorum. demişti. Sonraki hafta ise Adam Back’in Satoshi olabileceğine dair bir video ortaya çıkmıştı. Kripto para dünyası henüz videonun etkisinden çıkamamışken bu kez de 50 BTC’nin bir anda harekete geçmesi ve farklı kripto para borsalarına transfer edilmesi gerçekleşti.

Kimileri bunu Satoshi’nin “Hâlâ hayattayım, sizi duyuyorum.” mesajı olduğunu düşündü. Kimileri ise o dönemlerde Satoshi dışında Bitcoin sahibi bir diğer isim olan Hal Finney’den şüphelendi. Aslında Hal Finney öldüğü için daha doğrusu “dondurulduğu için”, eşinden. Finney 2009 yılında Bitcoin kazmanın ne kadar kolay olduğunu hatta dakikalar içerisinde yeni bloklar bulunabildiğinden bahsetmişti. Lakin fanın sesi kendisini rahatsız ettiği için kazmayı durdurduğunu itiraf etmişti.

Kimse Üstüne Almıyor…

Dün gerçekleşen hareketten sonra 2009’un ilk Bitcoin madencilerinden teker teker “Ben değildim.” açıklamaları da gelmeye başladı. İlk olarak Hal Finney’in eşi; kendini, yürüttüğü ALS derneğini ve çocuklarını kastederek, “Biz değildik.” dedi. Sonrasında ise 2009’un ilk Bitcoin madencilerinden olan Martti Malmi, sosyal medya platformu Twitter üzerinden “İlk Bitcoin’imi 2009 Nisan’da kazmıştım. Malum işlemdeki Bitcoin’ler 2009 Şubat’ta kazılmış.” şeklinde açıklama yaptı.

Yine 2009 yılında ancak Kasım ayında Bitcoin kazmaya başlayan bir diğer isim olan Marshall Hayner ise, işlemi yapanın hiçbir zaman kabul etmeyeceği görüşünde. Sonuçta kazmanın kolay olduğu bir dönemde elinde büyük miktarda Bitcoin bulunduran birinin bütün dikkatleri üzerine çekmek istediğini düşünmediğini iletti.

Bir de Satoshi olduğu düşünülen ancak şüpheli 50 BTC transferi hakkında beyanda bulunmamış isimler var. İlki Craig davasında isminin silinmesi unutulduğu için gündeme gelen Paul Le Roux. Şu anda uluslararası bir uyuşturucu satıcısı unvanını taşıyan Le Roux, tıpkı Satoshi gibi dijital para üzerine çalışmalar yapmış. Yaptığı çalışmalardaki kodlama dili ile Bitcoin’in kodlama dili neredeyse aynı. Bununla birlikte tıpkı Satoshi gibi Le Roux da kodlamalarının arasına hükümet yapısını eleştiren ufak sitemler de sıkıştırmış.

Tıpkı Satoshi’nin Bitcoin’de yaptığı gibi kendi yaptığı çalışmayı herkese açık olarak paylaşmış ve gelen soruları cevaplamış. Tüm bu şüphelere rağmen Le Roux’un hapiste olduğu iddia ediliyor ve bu yüzden de dün gerçekleşen 50 BTC için açıklama yapmasını beklemek biraz boş.

Satoshi olabileceği düşünülen bir isim de Nick Szabo. Satoshi’nin Bitcoin’i açıklamasından birkaç ay önce Bit Gold isimli çalışmasını duyurması nedeniyle Satoshi olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte dün yapılan 50 BTC işlemi hakkında Szabo’nun da bir açıklaması olmadı.

Wright Dahil.

2009’un Bitcoin madencilerinden teker teker açıklamalar gelirken, gözler Satoshi olduğunu iddia eden Craig Wright’a döndü. 50 BTC transferinin arkasında Wright mı var? Uzun bir süredir Wright ve Kleiman arasında devam eden bir dava mevcut. Bilindiği üzere Wright Tulip Trust eirşimini sağlamak için bir kurye bekliyordu. Güya kurye fona erişim için özel anahtarları getirdiğinde Wright Satoshi olduğunu ispat edebilecekti. Aylarca beklenen kurye tabii ki henüz gelmedi.

Wright, dün gerçekleşen 50 BTC işlemini sahiplenmedi. İşte olay burada farklı bir boyut alıyor. Çünkü Wright’ın mahkemeye verdiği Bitcoin cüzdanları listesinde, dün 50 BTC işlem yapılan cüzdanın olduğu belirlendi.

satoshi 50 btc

 11 yıl sonra 50 BTC Satoshi cüzdanları

17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh adresinden gerçekleştirilen işlemi Wright yapmadıysa kim yaptı? Sonuçta kendisine ait olduğunu dile getirmişti. Özel anahtarları mevcut olmadığı için erişemediğini söylediği cüzdanlara kim erişti? Tabii bu sorular sadece Wright’ın Satoshi olduğu düşünülüyorsa sorulabilir. Aksi taktirde pek de geçerliliği olmayan sorular olacaktır.

Cüzdandan Bitcoin çıkışı oluyor. Wright ben değilim diyor. Eğer kabul etseydi de mahkeme ile başı derde girecekti. Nasıl derseniz, özel anahtarları olmadığı ve erişemediğini söylediği cüzdandan 50 BTC’lik işlem gerçekleşmesi mahkeme tarafından adaleti yanıltma, mahkemeye karşı dürüstlüğün olmaması gibi algılanabilirdi. Yani Wright’ın Satoshi olduğunu düşünen kitlenin sığınacak bir limanı gibi bu düşünce de.

Satoshi Değil!

Olaya başka bir bakış açısı da Patoshi Blocks’tan geldi. Bitcoin blockchain’ini sıkı sıkıya takip eden ve Satoshi’Nin oluşturduğu blokların paternini çıkaran Patoshi Blocks, “Transfer edilen 50 BTC, Satoshi Nakamoto’nun cüzdanından çıkmamış olabilir.” dedi.

grafik

Sergio Demian Lerner siyah çizgilerin Satoshi’nin blokları olduğunu söylüyor. Hepsinin belirli bir paterni olduğunu görmekteyiz. Ancak bir süre sonra bu patern bozuluyor. Satoshi’nin hareketi olmadığını görüyoruz. İşte tam bu sebepten dolayı Lerner, 50 BTC Satoshi Nakamoto’nun cüzdanından olmayabilir kanısında.

Tüm Dünyada Büyük İlgi Gördü!

Bir anda farklı kripto para borsalarına transfer edilen 50 BTC kripto para dünyasında oldukça ilgi gördü. Öyle ki sosyal medya platformu Twitter üzerinde hem Türkiye hem de dünya çapında saatlerce #Satoshi hashtagı top topic’te kaldı.

Özellikle Twitter’da saatlerce gündemde kalan, çeşitli goygoylara malzeme olan Satoshi’nin kimliği hâlâ belirsiz. Ancak dünkü 50 BTC işlemini kim yapmışsa, büyük bir dump söz konusu. Kripto para dünyasında manipülasyon görmediğimiz bir olay değil. Ancak boyut ve önem açısından baktığımızda belki de son 11 senenin en büyük olaylarından birine tanık olduk.

Peki neden şimdi? İşlemi yapan gerçekten Satoshi ise neden bugüne kadar bekledi? Acaba önce McAfee sonrasında Adam Back olaylarından dolayı artık ifşa olacağını mı düşünüyor? Yoksa sadece “Ben buradayım gerzekler, beni asla bulamayacaksınız!” demeye mi çalışıyor? Yoksa dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü salgınının ekonomik boyutu onu da mı etkiledi? Sonuçta 50 BTC’nin dağıtılmış olmasına rağmen 10 BTC’lik bir kısmının kullanıldığına dair ipuçları mevcut.

Sizce Satoshi kim? Neden şimdi ortaya çıkan 50 BTC’lik bir işlem var? Ve bundan sonraki amacı ne?

Discord ve Telegram üzerinden fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Pandemi ile Artan Enflasyon Etkisi!

Gittikçe artan enflasyon oranları, Bitcoin cephesinde gittikçe hissedilir duruma geliyor.

Yayın:

-

Bitcoin (BTC), corona virüs esnasında yaşadığı düşüşten sonra toparlanma sürecine girerek yükselmişti. Fakat yeni yayınlanan bir araştırmaya göre Bitcoin cephesinde yükselen tek şey enflasyon.

2020 yılında altın ve Bitcoin cinsinden hisse senetlerini gösteren grafikler, on yıl içinde yaşanan en iyi çeyrek performansı göstermekten ziyade, ne Bitcoin’in ne de altının iyi bir “toparlanma” süreci yaşayamadığını gösteriyor.

Enflasyon ile Alakalı

Görünüşe göre yapılan araştırma, hükümetlerin ve ana akım medya kuruluşlarının ekonominin durumu ile verdiği mesajlardan farklı.

Araştırmalar, merkez bankasının yaptığı müdehalenin 2011’den bu yana en iyi çeyreklik büyümeleri sürdürme amaçlı, hisse senetlerinin fiyatlarının artmasına yardımcı olması için yapıldığını gösteriyor.

Ocak ayında S&P 500 endeksi, yaklaşık olarak 0.45 BTC civarında işlem gördü. Bu düşüşten sonra ani bir fırlayış ile Mayıs ortasında 0.5 BTC’den işlem gördü. Sonrasında, Mayıs ayında 0.3 BTC’ye kadar gerileyen endeks, günümüzde yukarı doğru hareketlenerek 0.33 BTC seviyelerinde dolaşıyor.

S&P 500/BTC Endeksinin Yıllık Tablosu Kaynak: Ecoinometrics/Twitter

Aynı şey, ham petrol için de geçerli. Ham petrol Nisan ayında Bitcoin cinsinden 150.000 Satoshi’ye kadar geriledi. An itibarıyla 433.000 Satoshi olan ham petrol, Ocak ayında 900.000 Satoshi’den işlem görüyordu.

Altın cinsinden hisse senetleri hakkında yorum yapan Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demeester, konu hakkında şunları söyledi;

Bana kalırsa bu gördüklerimiz herhangi bir şekilde toparlanma etkisi değil. Tamamen enflasyon ile alakalı.

Bildirilenlere göre, S&P 500 endeksi ve Bitcoin yakın ilişki içindeler. Yani birbirlerinin yaptığı hareketlere hiç bir zaman kayıtsız kalmadılar.

Bitcoin Enflasyon ile Birlikte Dönüp Duruyor

Demeester, corona virus pandemisinden bu yana ortaya çıkan Bitcoin görüşü hakkında yorumlar yaptı.

Bu hafta belirtildiği gibi, merkez bankalarının dünya çapında yaptığı ekonomik politikalar dünya çapında faiz indirimlerine yol açtı. Aynı zamanda ABD’de merkez bankaları makro piyasalarının hakimi konumuna geldi.

Sonuç olarak bu politikalar, işsizlikte büyük bir artışa sebep oldu ve her zamankinden çok daha fazla küresel borca neden oldu.

2020’de Makro Varlıkların Durumları Kaynak: Skew

Bu hafta, Amerikan TV kanalı RT’nin sunucusu Max Keizer artan enflasyon ile birlikte uyarı yaptı;

Gerçek şu ki, bireysel egemenlik, adalet, sansürsüz, tartışmasız ve yıkılmaz bir zenginlik istiyorsanız, izlemeniz gereken tek yol Bitcoin.

 

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Fiyat Analizi No 7: Ripple (XRP)

Draco’dan Fiyat Analizi serimizin yedinci sayısına Ripple (XRP)  ile devam ediyoruz.

Yayın:

-

Draco’dan Fiyat Analizi serimizin yedinci sayısına Ripple (XRP)  ile devam ediyoruz.
Fiyat analizi yazı dizimizin bu bölümünde kripto piyasasının önde gelen coinlerinden biri olan Ripple (XRP)’ı inceleyeceğiz. Kripto piyasasında işlem yapan herkes en az bir defa bu coine bulaşmıştır. Bazen yaptığı anlaşmalarla bazen ani fiyat yükselmesi veya düşmesiyle bazen de firmanın sattığı coinlerle kendinden söz ettirir.
Fiyat analizi no 7 Ripple xrp
Ilk olarak grafikte büyük zaman diliminde destek ve direnç bölgelerini belirliyoruz. Grafikte mavi bölgeler destek bölgeleri, kırmızı bölgeler ise dirençler. Grafikte görüldüğü üzere fiyat şuan bir destek bölgesinin yanında. Nisan ayından sonra oluşan yapı Omuz Baş Omuz ( OBO-H&S) formasyonuna benzetilebilir. Ancak sağ omuz kısmı (11 Mayıs sonrası) zamansal olarak çok fazla yayılmış durumda. Bundan dolayı bu yapının bozulduğunu düşünmekteyim.
fiyat analizi no 7 ripple xrp
Daha küçük zaman diliminde ise bir trend gözümüze çarpmakta. Bu düşen trend (0,1940 dolar seviyesinden başlıyor) kısa vadeli işlem yapanların takip etmesi gereken noktalardan biri. Kırılmasıyla birlikte ilk direncine kadar yükselmesi beklenir. Saatlik zaman diliminde ilk direnci ise yine 0.19 dolar civarındaki kırmızı bölge.

Fiyat Analizi Ripple (XRP) dosyası burada son buluyor. Serinin önceki sayısı veya farklı analiz yazılarımız için ANALİZ kısmına bakabilirsiniz.

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını kendileri yapmaları gerekmektedir.

 

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.