BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Satoshi Kim? 50 BTC Sadece Göstermelik Mi? Devamı Gelecek Mi?

Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkındaki tartışmaları harlayan 50 BTC nereden çıktı? Satoshi ortaya çıkmaya mı karar verdi?

Yayın:

-

satoshi nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkındaki tartışmaları harlayan 50 BTC nereden çıktı? Satoshi ortaya çıkmaya mı karar verdi?

20 Mayıs 2020 günü kripto para dünyasını şaşkına döndüren bir olay meydana geldi. 2009 yılının Şubat ayında kazılan ilk bloklardan elde edilen Bitcoin’lerin harekete geçtiği tespit edildi. Bitcoin’in ilk bloklarından olan bu Bitcoin’lerin Satoshi’ye ait olabileceği düşünülüyor.

Whale Alert’in sosyal medya platformu Twitter’dan duyurduğu bu olayla birlikte kripto para dünyasında kazanlar kaynamaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda “Satoshi kim?” tartışmalarını harlayan olaylar silsilesi gelişmişti. İlk olarak McAfee Satoshi’nin kim olduğunu biliyorum. demişti. Sonraki hafta ise Adam Back’in Satoshi olabileceğine dair bir video ortaya çıkmıştı. Kripto para dünyası henüz videonun etkisinden çıkamamışken bu kez de 50 BTC’nin bir anda harekete geçmesi ve farklı kripto para borsalarına transfer edilmesi gerçekleşti.

Kimileri bunu Satoshi’nin “Hâlâ hayattayım, sizi duyuyorum.” mesajı olduğunu düşündü. Kimileri ise o dönemlerde Satoshi dışında Bitcoin sahibi bir diğer isim olan Hal Finney’den şüphelendi. Aslında Hal Finney öldüğü için daha doğrusu “dondurulduğu için”, eşinden. Finney 2009 yılında Bitcoin kazmanın ne kadar kolay olduğunu hatta dakikalar içerisinde yeni bloklar bulunabildiğinden bahsetmişti. Lakin fanın sesi kendisini rahatsız ettiği için kazmayı durdurduğunu itiraf etmişti.

Kimse Üstüne Almıyor…

Dün gerçekleşen hareketten sonra 2009’un ilk Bitcoin madencilerinden teker teker “Ben değildim.” açıklamaları da gelmeye başladı. İlk olarak Hal Finney’in eşi; kendini, yürüttüğü ALS derneğini ve çocuklarını kastederek, “Biz değildik.” dedi. Sonrasında ise 2009’un ilk Bitcoin madencilerinden olan Martti Malmi, sosyal medya platformu Twitter üzerinden “İlk Bitcoin’imi 2009 Nisan’da kazmıştım. Malum işlemdeki Bitcoin’ler 2009 Şubat’ta kazılmış.” şeklinde açıklama yaptı.

Yine 2009 yılında ancak Kasım ayında Bitcoin kazmaya başlayan bir diğer isim olan Marshall Hayner ise, işlemi yapanın hiçbir zaman kabul etmeyeceği görüşünde. Sonuçta kazmanın kolay olduğu bir dönemde elinde büyük miktarda Bitcoin bulunduran birinin bütün dikkatleri üzerine çekmek istediğini düşünmediğini iletti.

Bir de Satoshi olduğu düşünülen ancak şüpheli 50 BTC transferi hakkında beyanda bulunmamış isimler var. İlki Craig davasında isminin silinmesi unutulduğu için gündeme gelen Paul Le Roux. Şu anda uluslararası bir uyuşturucu satıcısı unvanını taşıyan Le Roux, tıpkı Satoshi gibi dijital para üzerine çalışmalar yapmış. Yaptığı çalışmalardaki kodlama dili ile Bitcoin’in kodlama dili neredeyse aynı. Bununla birlikte tıpkı Satoshi gibi Le Roux da kodlamalarının arasına hükümet yapısını eleştiren ufak sitemler de sıkıştırmış.

Tıpkı Satoshi’nin Bitcoin’de yaptığı gibi kendi yaptığı çalışmayı herkese açık olarak paylaşmış ve gelen soruları cevaplamış. Tüm bu şüphelere rağmen Le Roux’un hapiste olduğu iddia ediliyor ve bu yüzden de dün gerçekleşen 50 BTC için açıklama yapmasını beklemek biraz boş.

Satoshi olabileceği düşünülen bir isim de Nick Szabo. Satoshi’nin Bitcoin’i açıklamasından birkaç ay önce Bit Gold isimli çalışmasını duyurması nedeniyle Satoshi olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte dün yapılan 50 BTC işlemi hakkında Szabo’nun da bir açıklaması olmadı.

Wright Dahil.

2009’un Bitcoin madencilerinden teker teker açıklamalar gelirken, gözler Satoshi olduğunu iddia eden Craig Wright’a döndü. 50 BTC transferinin arkasında Wright mı var? Uzun bir süredir Wright ve Kleiman arasında devam eden bir dava mevcut. Bilindiği üzere Wright Tulip Trust eirşimini sağlamak için bir kurye bekliyordu. Güya kurye fona erişim için özel anahtarları getirdiğinde Wright Satoshi olduğunu ispat edebilecekti. Aylarca beklenen kurye tabii ki henüz gelmedi.

Wright, dün gerçekleşen 50 BTC işlemini sahiplenmedi. İşte olay burada farklı bir boyut alıyor. Çünkü Wright’ın mahkemeye verdiği Bitcoin cüzdanları listesinde, dün 50 BTC işlem yapılan cüzdanın olduğu belirlendi.

satoshi 50 btc

 11 yıl sonra 50 BTC Satoshi cüzdanları

17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh adresinden gerçekleştirilen işlemi Wright yapmadıysa kim yaptı? Sonuçta kendisine ait olduğunu dile getirmişti. Özel anahtarları mevcut olmadığı için erişemediğini söylediği cüzdanlara kim erişti? Tabii bu sorular sadece Wright’ın Satoshi olduğu düşünülüyorsa sorulabilir. Aksi taktirde pek de geçerliliği olmayan sorular olacaktır.

Cüzdandan Bitcoin çıkışı oluyor. Wright ben değilim diyor. Eğer kabul etseydi de mahkeme ile başı derde girecekti. Nasıl derseniz, özel anahtarları olmadığı ve erişemediğini söylediği cüzdandan 50 BTC’lik işlem gerçekleşmesi mahkeme tarafından adaleti yanıltma, mahkemeye karşı dürüstlüğün olmaması gibi algılanabilirdi. Yani Wright’ın Satoshi olduğunu düşünen kitlenin sığınacak bir limanı gibi bu düşünce de.

Satoshi Değil!

Olaya başka bir bakış açısı da Patoshi Blocks’tan geldi. Bitcoin blockchain’ini sıkı sıkıya takip eden ve Satoshi’Nin oluşturduğu blokların paternini çıkaran Patoshi Blocks, “Transfer edilen 50 BTC, Satoshi Nakamoto’nun cüzdanından çıkmamış olabilir.” dedi.

grafik

Sergio Demian Lerner siyah çizgilerin Satoshi’nin blokları olduğunu söylüyor. Hepsinin belirli bir paterni olduğunu görmekteyiz. Ancak bir süre sonra bu patern bozuluyor. Satoshi’nin hareketi olmadığını görüyoruz. İşte tam bu sebepten dolayı Lerner, 50 BTC Satoshi Nakamoto’nun cüzdanından olmayabilir kanısında.

Tüm Dünyada Büyük İlgi Gördü!

Bir anda farklı kripto para borsalarına transfer edilen 50 BTC kripto para dünyasında oldukça ilgi gördü. Öyle ki sosyal medya platformu Twitter üzerinde hem Türkiye hem de dünya çapında saatlerce #Satoshi hashtagı top topic’te kaldı.

Özellikle Twitter’da saatlerce gündemde kalan, çeşitli goygoylara malzeme olan Satoshi’nin kimliği hâlâ belirsiz. Ancak dünkü 50 BTC işlemini kim yapmışsa, büyük bir dump söz konusu. Kripto para dünyasında manipülasyon görmediğimiz bir olay değil. Ancak boyut ve önem açısından baktığımızda belki de son 11 senenin en büyük olaylarından birine tanık olduk.

Peki neden şimdi? İşlemi yapan gerçekten Satoshi ise neden bugüne kadar bekledi? Acaba önce McAfee sonrasında Adam Back olaylarından dolayı artık ifşa olacağını mı düşünüyor? Yoksa sadece “Ben buradayım gerzekler, beni asla bulamayacaksınız!” demeye mi çalışıyor? Yoksa dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü salgınının ekonomik boyutu onu da mı etkiledi? Sonuçta 50 BTC’nin dağıtılmış olmasına rağmen 10 BTC’lik bir kısmının kullanıldığına dair ipuçları mevcut.

Sizce Satoshi kim? Neden şimdi ortaya çıkan 50 BTC’lik bir işlem var? Ve bundan sonraki amacı ne?

Discord ve Telegram üzerinden fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Chainlink (Link) Fiyat Analizi 31.10.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Chainlink’i inceliyoruz (31.10.2020). Chainlink grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Chainlink (LINK)’i inceliyoruz. Geçtiğimiz günlerde de LINK için fiyat analizi yazısı hazırlamıştım, o yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Zaman geçtiği için o yazımda konuştuğum konular artık geçerliliğini korumuyor. Ancak orada belirlediğim destek/direnç ve trend bölgeleri hala güzel bir şekilde çalışmakta ki bunu siz de grafikte görebilirsiniz.

Chainlink LINK fiyat grafiği 31.10.2020. 1 saatlik grafik, veriler FTX borsasından alınmıştır.

Bir önceki paragrafta da bahsettiğim gibi bu grafikte gördüğümüz destek, direnç ve trend bölgeleri bir önceki yazılarımızla aynı. Ayrıca dikkat ederseniz tek bir kırılmayla işlevini yitirmemiş. 11.60 dolar bölgesi ilk başta dirençti (bu grafik özelinde) daha sonrasında desteğe dönüştü (nasıl çalıştığını grafikte inceleyebilirsiniz) şu an ise yine dirence dönüşmüş durumda.

12,50 dolar seviyesinden başlayan düşen trend dün gece kırılmış durumda. Ayrıca retesti yapmış ve tekrar tepki almış. Böylelikle fiyatın bir üst direnç bölgesine gideceğine inanıyorum. Bunun dışında LINK fiyatı için büyük zaman diliminde bir şey söylemek zor. Fiyat alttaki trend bölgesine yaklaşmış ancak daha test etmemiş. Diğer yandan 13 dolardan sonra gelen düşüşün bittiğini gösteren bir kanıt yok. Yükseliş trendi başlamış diyemeyiz. Yani sonuç olarak fiyat tam bir ikilemde. Net bir şey konuşabilmek için biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin 12 Yaşına 14 Bin Dolarla Giriyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin 12. yaşını 14 bin dolarla kutluyor.

Yayın:

-

Bitcoin 12 Yaşına 14 Bin Dolarla Giriyor!

12 yıl önce Whitepaper’ı yayınlanan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 33 ayın en yüksek seviyesini görerek 14 bin dolara geldi. Corona virüsü pandemisi ile tüm dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlığa bir seçenek olarak görülen ve sık sık güvenli liman olarak anılmaya başlayan Bitcoin, 2018 yılı Ocak ayından beri kıramadığı direnci kırdı.

Bitcoin (BTC) 24 saatlik fiyat grafiği

13 bin 935 dolar noktasını geçen Bitcoin daha önce 2019 yılı Haziran ayında 13 bin 880 dolara kadar çıkmıştı ancak yine de 14 bin dolara ulaşamamıştı. Şu anda birçok kripto para ve Bitcoin analistine göre Bitcoin 13 bin 880 dolar noktasının üzerinde bir dayanak noktası oluşturmayı başarırsa günlük grafikleri 15-16 bin dolar aralığında görmemiz mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Şu anda (31.10.2020/15:17) 13 bin 897 dolardan işlem gören Bitcoin (BTC)’nin Corona virüsü pandemisi ve akabinde tüm dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlık nedeniyle daha da güçlenerek yükseleceği ve altının güvenli liman unvanını ele geçireceği tahmin edilmekte.

Bu durumu destekleyenden ziyade zeminini oluşturan faktörlerden biri de hisse senetlerinin 2020 yılı Mart ayından bu yana en kötü haftasını yaşıyor olması. Bir de buna MicroStrategy’nin başlattığı birincil rezervin Bitcoin olması trendi de eklenince pusulanın geleneksel finanstan kripto para dünyasına kayması analistleri şaşırtmadı.

Daha fazla analiz haberi için: Analiz Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.