Muhabbit

Satranç Maçı Blockchain Teknolojisi ile Kayıt Edildi!

Algorand’ın kurucusu Silvio Micali ve satranç ustası Sergey Karjakin, blockchain teknolojisi ile kayıt edilen maçta kozlarını paylaştı. Yaşanan bu olay, tarihi 15.000 yıl önceye dayanan oyun için tarihi bir an olarak nitelendiriliyor.

Herkes Hile Yapar

FIDE Online Arena’nın açılış oyunu olan maç, World Chess platformu üzerinden canlı yayınlandı. Bir beyefendi oyunu olarak kabul gören satranç, her oyun gibi bazı şüpheli olaylara sahne olabiliyor. Blockchain teknolojisinin şeffaflığı ve değişmezliği ile birlikte kayıt altına alınan oyunlar mevcut sorunların azaltılmasına katkı sağlayacak.

Corona virüs, diğer etkilediği spor dalları kadar satranç sporunu etkilemedi. Geçtiğimiz aylarda zaten müsabakalar çevrimiçi bir şekilde oynanmasıyla beraber spor kaldığı yerden hiç ara vermeden devam etti.

Yaşanan En Tarihi Oyunlardan Biri

Oyun genel anlamda kıran kırana geçti. Taraflardan biri olan Micali,  kriptografi alanında yaptığı çalışmalar ile nam salmış biri. Ayrıca kendisi kriptografi alanına büyük katkıda bulmuş bir Turing Ödülü avcısı. Büyük usta Karjakin ise dünyanın en iyi satranç oyuncularından biri. Ayrıca şimdiye kadarki en genç satranç ustası unvanını 12 yaşında almış biri. Muhtemelen bu oyun Kasparov’un 1998 yılında IBM’in Deep Blue’suna yenildiği oyundan itibaren yapılan en tarihi oyundu.

Beyaz piyonlarla oyuna başlayan Karjakin, kendinden beklenildiği üzere Micali’yi şah-mat etti.

Satranç Ustaları Kriptoyu Seviyor

Maçtan sonra, her iki oyuncu da satranç ve blockchain arasında olan potansiyel sinerjiler hakkında sohbet etti. Kajakin bir çok ustanın kripto piyasası ile ilgilendiğini söyledi ve hatta kendisinin de kişisel olarak bir nebze yatırımı olduğunu itiraf etti. Micali ise, gelecekte Algorand ile birlikte satrancın dünya çapında popülerleşmesini amaçlayan bir hibe yayınlamak istediğini söyledi.

Micali, arka planlarından bağımsız olarak hem satrancın hem de blockchain teknolojisinin insanları bir araya getirdiğini düşündüğünü söyledi.

Son Yazılar

Exit mobile version