Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27741.49
1.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1646.42
-0.45%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.16
7.86%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $213.1
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

SEC, Binance ve CEO Changpeng Zhao’ya Dava Açtı!

SEC başkanı Gary Gensler, Binance’in bu ihlallerle ilgili on üç suçlamayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Clock
Paylaş
SEC, Binance ve CEO Changpeng Zhao’ya Dava Açtı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Binance US ile kurucusu ve CEO’su olan Changpeng “CZ” hakkında yasal işlem başlattı. SEC başkanı Gary Gensler, Binance’in bu ihlallerle ilgili on üç suçlamayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

728×90 muhabbit - SEC, Binance ve CEO Changpeng Zhao'ya Dava Açtı!300x250 muhabbit - SEC, Binance ve CEO Changpeng Zhao'ya Dava Açtı!

2023 Mart ayı sonunda ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Binance’e dava açmıştı. CFTC, Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’nun ABD’de federal yasaya aykırı şekilde kayıtsız kripto türev ürünleri sunduğunu iddia etmişti. SEC’in bugün açtığı dava dosyasındaki birçok suçlama CFTC’nin şikayetiyle benzerlik gösteriyor. Binance, şu an ABD’nin iki büyük düzenleyeci kurumunun açtığı davalarla karşı karşıya.

Gary Gensler, Binance hakkında açıklama yaptı

SEC Başkanı Gary Gensler, Binance’in 13 ayrı suçlamayla itham edildiğini açıkladı. Ayrıca SEC, Binance’in müşteri varlıklarını kişisel işleri için kullandığını da iddia ediyor.

Gensler, “On üç suçlama ile Zhao ve Binance kuruluşlarının karmaşık bir dolandırıcılık ağına, çıkar çatışmalarına, açıklama eksikliğine ve kasıtlı yasadan kaçınmaya karıştığını iddia ediyoruz. İddiaya göre, Zhao ve Binance, risk kontrolleri konusunda yatırımcıları yanılttı, işlem hacimlerini manipüle etti, platformu işletenlerin kimliklerini gizledi, bağlantılı piyasa yapıcısının manipülatif işlemlerine katıldı, yatırımcı fonları ve kripto varlıklarının saklandığı yerleri ve ilişkide olduğu kişileri gizledi. Halk, bu yasa dışı platformlara yatırım yapmaktan ve üzerlerinde varlıklarını riske atmaktan kaçınmalıdır.” dedi

SEC, davada kimleri suçladı

Davada Binance suçlamalarıyla beraber, Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Coti (COTI) ve Algorand (ALGO) blok zincirlerinin yerel tokenları, Filecoin ağı (FIL), Cosmos hub (ATOM), Sandbox platformu (AXS), Axie Infinity oyunu ve Decentraland (MANA) gibi birçok tokenın menkul kıymet statüsünde olduğu iddia edildi.

SEC davasında neler yazıyor

SEC açtığı davada; Binance, Binance.US ve CZ‘nin piyasaya BNB token ve Binance ile ilişkili BUSD stablecoin olarak kayıtsız menkul kıymetler sunduğunu iddia etti. Ayrıca, Binance’in staking hizmetinin menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği de belirtti. Binance.US’in işletme şirketi BAM Trading’e ve Binance’e de benzer suçlamalar yöneltildi. Bunlar arasında bir borsa kuruluşu ve bir broker olarak kaydolmamak yer alıyor. SEC’in suçlamaları arasında Binance’nin müşteri fonlarını kullandığı, müşteri fonlarını şirket varlıklarıyla karıştırdığı, CZ’nin Binance.US’i gizlice kontrol ettiği ve CZ’ye ait olan ve işletilen bir varlığın Binance.US’in ticaret hacmini şişirdiği gibi büyük iddialar var.

Dava dosyasına göre SEC; CZ ile ilişkili olan “CPZ Holdings Limited” adlı bir şirketin %100 sahibi olduğunu ve bu şirketin de “BAM Management Company Limited” adlı başka bir şirketin %100’üne sahip olduğunu belirtiyor. “BAM Management Company Limited” ise “BAM Management US Holdings Inc.” adlı şirketin %81’ine sahip ve kalan hisseler tohum yatırımcıları ve eski çalışanlar arasında paylaşılmış görünüyor. “BAM Management US Holdings Inc.” ise Binance.US’i işleten “BAM Trading Services” şirketinin ana şirketi konumunda.

Ayrıca, dava dosyasında SEC, Binance’in müşteri varlıklarını kişisel amaçlarla başka yerlere yönlendirdiğini iddia ediyor. CZ ile ilişkili olan Merit Peak Ltd’nin milyarlarca dolarlık müşteri varlıklarına erişim sağladığı belirtiliyor. Aynı şekilde, CZ tarafından kontrol edilen Sigma Chain’in de BAM Trading’den ve BAM Trading’in emanet hesabından yaklaşık 200 milyon dolar aldığı iddia ediliyor.

Binance ve CZ iddialara yanıt verdi

Binance blog sayfasında SEC’in suçlamalarına yanıt verdi. SEC’in bu teknolojiye göstermesi gereken düşünceli ve ayrıntılı yaklaşım yerine, yaptırım ve yargılamaların kaba silahlarıyla düzenleme yapmayı tercih ettiğini ve Binance ile Binance iştiraklerine ait tüm kullanıcı varlıklarının güvende ve emniyette olduğunu söyledi. Ayrıca iddialara karşı mücadele edeceklerini de belirtti. Suçlamaların tam merkezinde olan şirket CEO’su CZ ise, kişisel Twitter hesabından ”birlikte güçlüyüz” mesajı paylaştı.

Suçlamalardan sonra piyasada aşağı yönlü bir hareket gözlendi. Bitcoin ilk tepkiyi 26.000 doların altına inerek gösterdi.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar