Muhabbit

SEC, Debt Box’a 1.8 Milyon Dolar Ödeyecek

ABD’li bir federal yargıç Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Digital Licensing Inc.’e (Debt Box) yaklaşık 1,8 milyon dolar tutarında yasal ücret ödemesine karar verdi. Bu SEC’nin Temmuz 2023’te Debt Box’a karşı açtığı davanın ardından geldi. SEC Debt Box’ı yatırımcıları 49 milyon dolar dolandırmakla suçlamıştı.

Yargıç, SEC’nin Debt Box Davasını Reddetti! SEC’in Yasal Ücret Ödemesine Karar Verdi

Yargıç Robert Shelby, Debt Box ve mahkeme tarafından atanan kayyum tarafından talep edilen avukatlık ücretlerinin ve diğer yasal masrafların makul olduğunu belirtti.

Debt Box bu kararın ardından sosyal medya platformu X’te şu paylaşımı yaptı:

“Mahkeme SEC’nin D.E.B.T. Box’ın bu yasal mücadele sırasında yaptığı avukatlık ücretleri ve masraflarını karşılamasını zorunlu kıldı. Bu adalet ve şeffaflık yönünde önemli bir adımdır.”

Debt Box

Temmuz 2023’te SEC Debt Box’a karşı bir dava açarak, şirketin yatırımcıları en az 49 milyon dolar dolandırdığını iddia etmişti. Ancak Yargıç Shelby Mart ayında yaptığı bir değerlendirmede SEC’nin geçici kısıtlama emri alırken yaptığı yanlış beyanlar ve hatalı işlemler nedeniyle eleştirdi. Bu kısıtlama emri varlıkların dondurulmasını ve şirketin kontrolünü devralmak için bir kayyum atanmasını içeriyordu.

Nisan ayında SEC’nin Debt Box davasını yürüten iki avukatı da istifa etti. Bunun istifanın nedeni ise Utah’lı yargıcın davanın yanlış beyanlar ve yanıltıcı ifadelerle dolu olduğunu belirtmesiydi.

Son Yazılar

Exit mobile version