Muhabbit

SEC, Ian Balina’ya Cezayı Kesti: 35 Milyon Dolar!

Ian Balina, zarar gören yatırımcıların fonuna 35 milyon dolar ödeyecek.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), popüler bir kripto para etkileyicisi olarak bilinen Ian Balina‘ya 2017’de “SPRK” tokenlarının tanıtımına katılımı nedeniyle icra davası açtı.

Düzenleyiciye göre SPRK tokenı, Ian ve Sparkster ekibi tarafından kayıtsız bir menkul kıymet olarak pazarlandı. SPRK tokenının ICO’su, 2018 yılında 30 milyon dolar elde etti ve kazançların kısmen Ian Balina’nın tanıtım çabalarına gittiği belirtildi.

İlginizi çekebilir: ICO Nedir?

Ancak SPRK tokenı, tıpkı bu yılın başlarında değerlemesinin büyük kısmını kaybeden Terra (LUNA) örneğinde olduğu gibi, %90’ın üzerinde değer kaybetti. Ardından mevcut koşullara daha fazla dayanamayarak çöküş yaşadı. Bu gelişmenin ardından da SPRK tokenının yatırımcıları, Sparkster’a dava açarak zararlarının karşılanmasını istedi.

Şimdi ise SEC tarafından yayımlanan belgede; Balina’nın, zarar gören yatırımcılara dağıtılmak üzere bir fona 35 milyon dolardan fazla ödeme yapmayı kabul ettiği belirtildi.

İlginizi çekebilir: SEC Nedir?

Düzenleyici, Balina’nın tokenların promosyonları için kendisine ödenen tutarı tam olarak açıklamadığını iddia etti. Hatta Balina’nın 1933 ”Menkul Kıymetler Yasası” hükümlerine dayanarak birkaç menkul kıymet yasasını ihlal ettiğini de dile getirdi.

Balina’ya karşı belirtilen son suçlamalarla SEC, mahkemenin Teksas Batı Bölgesi için Birleşik Devletler Bölge Mahkemesinin Balina’yı daha fazla tanıtım faaliyetlerinden kısıtlamasını istiyor. Bunun yanında düzenleyici, kripto para aktörünün SPRK tanıtımından elde ettiği tüm kazançlardan vazgeçmesini istiyor.

Düzenleyiciler Takipte

Son dönemlerde SEC tarafından dijital para ekosistemindeki yaptırım eylemleri büyük bir trend haline gelmiş durumda. Düzenleyiciler özellikle kripto para alanında yapılan işlemlerin kullanıcı aleyhine olmaması için yoğun mesai harcıyor.

Bunun yanında, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) da piyasaya rehberlik ederek mevcut yasaları ihlal eden bireyler ve kuruluşlar üzerinde baskı yapmaya devam ediyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version