Muhabbit

SEC, Ripple ve İki Yöneticisine Dava Açtığını Duyurdu!

SEC, Ripple’ın 1,3 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymet satışı yaptığını iddia ederek dava açtığını duyurdu.

Son dakika

Yapılan son dakika açıklamasına göre Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve iki yöneticisine, 1,3 milyar doların üzerinde para topladıklarını iddia ederek dava açtığını duyurdu.

SEC, Ripple şirketinin kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı ve eski CEO’su Christian Larsen ve şirketin mevcut CEO’su Bradley Garlinghouse, şirketin işlerini finanse etmek için sermaye topladığını iddia ediyor. Ayrıca SEC, Ripple’ın 2013 yılından itibaren XRP olarak bilinen kripto para biriminin ABD’deki ve dünyadaki yatırımcılara kayıtsız menkul kıymetlerde satılması yoluyla fon sağladığını da belirtiyor. Bunun yanında Ripple‘ın ayrıca,  piyasa yapma hizmetleri gibi nakit dışı bedeller karşılığında milyarlarca XRP dağıtımı gerçekleştirdiği de iddianamede yer alan bildiler arasında bulunuyor.

Yapılan açıklamada, şirketin işini finanse etmek için kullanılan XRP satışlarını yapılandırmanın ve tanıtımının yanında, Larsen ve Garlinghouse, XRP’nin yaklaşık 600 milyon dolarlık kişisel kayıtsız satışlarını da gerçekleştirdiği bildiriliyor.

SEC yöneticisi Stephanie Avakian yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ripple, Larsen ve Garlinghouse’un devam eden milyarlarca XRP teklifini ve perakende yatırımcılara satışını kaydettiremediklerini iddia ediyoruz, bu da potansiyel alıcıları XRP ve Ripple’ın işleri ve bizim için temel olan diğer önemli uzun süreli korumalardan mahrum bıraktı.”

SEC İcra Dairesi Başkan Yardımcısı Marc P. Berger ise açıklamasında şunları söyledi:

“Burada, Ripple ve yöneticilerinin temel yatırımcı koruma hükümlerini karşılamada yıllarca başarısız olduğunu ve sonuç olarak yatırımcıların hak ettikleri bilgilerden yoksun olduklarını iddia ediyoruz.”

XRP haberleri için: XRP Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version