Muhabbit

SEC, Ripple’ın Yasal Savunmasına Darbe Vurmaya Kararlı!

SEC, XRP sahiplerinin Ripple’ın savunmasına yardım etmesini engellemeye ve işlemlere daha fazla katılmasını yasaklamaya çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple (XRP) sahiplerinin Ripple’ın savunmasına yardım etmesini engellemeye ve Avukat John E. Deaton’ın işlemlere daha fazla dahil olmasını yasaklamaya çalışıyor.

19 Temmuz 2022 Salı günü gerçekleştirilen resmi itirazda SEC, 1.746 XRP sahibini ve Avukat John E. Deaton’ı “amici curiae/tarafsız müdahil” olarak tanıma kararına karşı çıktı.

Deaton, token sahipleri tarafından SEC’in Ripple’a karşı açılan davanın kurbanı olduklarını belirten, kayıp kârlar nedeniyle imzalanmış 3.252 beyannameye sahip.

Kurbanlar, beyannamelerinde XRP satın almış olmaları nedeniyle herhangi bir yasal sorumluluk üstlenmediklerini, tokenları yatırım amacıyla değil, fayda amaçlı satın aldıklarını ve/veya tokenlarını şirket ve temsilcileri tarafından verilen vaatlere dayanarak satın almadıklarını iddia ediyor.

SEC ise XRP sahiplerine yaptığı itirazda Ripple’ın yasal sınırların dışında faaliyet göstermeye çalıştığını iddia ediyor. 

“Ripple yasal konulara dair bir brifing önermiyor. Bunun yerine, belirli gerçekleri “tasdik eden” 3.252 beyana dayalı argümanlar sunmayı tercih ediyor.”

XRP sahipleri ve Deaton’ın SEC’in itirazına 25 Temmuz 2022’ye kadar kamuya açık bir yanıt vermesi gerekiyor.

SEC Ripple’a Karşı Kazanırsa Diğer Kripto Para Projelerini Zorlu Bir Süreç Bekliyor

Ripple, XRP’ı piyasaya süren bir blockchain şirketi olarak tanınıyor. SEC, 2020’de başlayan ve devam eden söz konusu davada Ripple ve yöneticileri Brad Garlinghouse ve Christian Larsen’in XRP’yi kayıt dışı menkul kıymet olarak sattığını iddia ediyor.

İlginizi çekebilir: Eski Ripple Labs Kurucu Ortağı Jed McCaleb Elindeki XRP’leri Bitirdi!

Bu arada Deaton, SEC’in Ripple, Garlinghouse ve Larsen’e yönelik yasal uygulamasında tutarsız olduğunu iddia ediyor. Avukat, Twitter’da 19 Haziran 2022 Salı günü paylaştığı bir tweet dizisinde, “Eğer SEC gerçekten XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu düşünseydi, Ripple’a karşı bir ihtiyati tedbir davası açardı.” dedi. Deaton SEC’in ayrıca böyle bir durumda bahsi geçen iki yöneticiye ve Jed McCaleb’a tokenlarını satmamaları için bir durdurma emri çıkaracağını açıkladı.

Ripple Kurucu Ortağı Jed McCaleb, 2014 yılında şirketten ayrıldığından bu yana dokuz milyar XRP sattı.

Bu davanın sonucu, XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda belirleyici olacak. Eğer hakim SEC lehine karar verirse, komisyonun Ripple’a benzer şekilde token satan diğer kripto para projelerine karşı yasal işlem başlatması gerekebilir ve mevcut dava bu davalara emsal oluşturabilir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version