Muhabbit

SEC, spot Ethereum ETF’lerini onayladı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sekiz spot Ethereum ETF’ini bugün onayladı.

SEC; BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Ark, Invesco Galaxy ve Franklin Templeton tarafından sunulan Ethereum ETF’leri için 19b-4 formlarını onayladı. Şimdi onaydan sonra ETF ihraççılarının ticaretin başlatması için S-1 kayıt bildirimlerinin yürürlüğe girmesi gerekiyor. SEC, ihraççılarla S-1 formları hakkında görüşmelere başlamış durumda. Ancak bu sürecin ne kadar süreceği belirsizliğini koruyor. Piyasanın ünlü analistleri bu sürecin haftalar sürebileceğini tahmin ediyor.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, “Son derece sıkı çalışırlarsa bunun birkaç hafta içinde yapılabileceğini düşünüyorum, ancak tarihsel olarak bu sürecin 3 aydan fazla sürdüğüne dair pek çok örnek var” dedi.

Uzmanlar yakın bir geçmişe kadar SEC’nin Ethereum ETF’lerini onaylamayacağı düşünüyordu. Ancak bu hafta başında SEC aniden ihraççılarla konuşmaya başlayıp 19b-4 formlarının geri gönderilmesini istediğinde bu durum değişti.

Düzenleyici belirsizler devam ediyor

Ethereum ETF‘lerinin onaylanma olasılığı arttıkça, Grayscale Ethereum Trust’ın indirim oranı %24’ten %6’ya düştü. Bu değişiklik, tröstün bir ETF’ye dönüşmesi durumunda yatırımcıların hisselerini temel Ethereum’un nakit değeriyle değiştirebilme olasılığını artırdı.

SEC’in Ethereum ETF’lerine onay vermesi, kripto para piyasasında önemli bir dönüm noktası oluşturuyor. Ancak bu süreçte siyasi ve düzenleyici belirsizlikler devam ediyor.

Ethereum (ETH), CMC verilerine göre yazının yazıldığı şu an 3841 dolardan işlem görüyor.

Son Yazılar

Exit mobile version