Muhabbit

SEC vs Kik! Bir Şirketin Daha Sonu Mu Geliyor?

SEC, Kik Interactive’in 2017 yılındaki 100 milyon dolarlık KIN ICO’su hakkında açtığı davada erken bir özet kararı talep etti.

SEC Kik Interactive e kayıtsız ICO iddiasıyla açtığı davadan ön karar talep ediyor

SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), ünlü sosyal ağ mesajlaşma şirketi Kik Interactive’in 2017 yılındaki 100 milyon dolarlık KIN ICO’su hakkında açtığı davada erken bir özet kararı talep etti.

Kik Interactive, Kanada menşeili bir şirket olmakla beraber oldukça popüler bir mesajlaşma platformu olan Kik Messenger’ın da geliştiricisi olmaktadır. Kripto para dünyasına uyum sağlamak adına 2017 yılında KIN adında bir token satışına başlamıştı. Ayrıca Kik, kullanıcılarının Kik Messenger’daki bazı özelliklerine token karşılığında erişim sağlama imkânı da veriyordu.

Kik Interactive, SEC’in radarına ise 2017 yılında yaptığı 100 milyon dolarlık KIN ICO’su ile girdi. SEC’e göre Kik’in ICO’su kayıt dışı bir menkul kıymet satışıydı ve 2019 yılı Haziran’ında bu konuyla ilişkin ilk dava açıldı.

Kik, KIN’in bir kripto para birimi olarak geçeceğini bir menkul kıymet olduğunu savunsa da SEC’in gözünde Kik’in ICO’su kayıt dışı 100 milyon dolarlık bir fon demek oluyor. Bununla birlikte Kik Interactive’in token’lara olan taleple birlikte fiyatının artacağı konusunda bir bilgilendirme yaptığının altını çizen SEC, bunun Menkul Kıymetler Yasası’nın açık bir ihlâli olduğunu savunuyor. Bu iddialar doğrultusunda açtığı davada SEC, bir özet karar talebinde bulundu.

Kik Interactive’in Messenger platformu

Yıkıma Giden Şirket

2017 yılının başlarında Kik’in durumunun pek iyi olmadığı söylenmekteydi. Hatta şirketin dibi vuracağı söylentileri dolanmaktaydı. Derken KIN ICO’sunun piyasaya sürülmesi gerçekleşti. SEC’e göre bu Kik Messenger’ın kötü durumunu atlatmak için yaptığı bir hamleydi ve kesinlikle kayıt dışı olmasıyla birlikte yatırımcılara boş vaatler vermekteydi.

2017 yılındaki finansal krizini atlatmasına rağmen, SEC’in 2019 yılında açtığı davayla Kik Interactive gerçekten zor bir duruma düştü. Öyle ki geçtiğimiz eylül ayında Kik Messenger’ın ücretsiz mesajlaşma platformunu kapatacağını duyurmuştu. Messenger platformu sonraki ekim ayında ise ABD menşeili bir çözüm odaklı araştırma merkezi olan MediaLab tarafından satın alındı.

SEC bugüne kadar birçok şirkete veya firmaya, ICO’larının kayıtsız olduğu iddiası ile savaş attı. Birçoğu yıkımın eşiğine geldi ve birçoğu çoktan yıkıldı. Bakalım Kik Interactive için durum ne olacak? Hep beraber göreceğiz.

Son Yazılar

Exit mobile version