BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

SEC vs Kik! Tarihi Davanın Kazananı SEC Oluyor!

SEC vs Kik davasından özet karar çıktı!

Yayın:

-

SEC vs Kik

Her şey SEC’in Kik Interactive’in 2017 yılında yaptığı bir ICO’ya usulsüz demesiyle başladı. SEC’e göre Kik’in 100 milyon dolarlık KIN ICO’su kayıt dışı bir menkul kıymet satışıydı. Bu iddiayla 2019 yılı Haziran ayında davayı açan SEC, KIN’in bir menkul kıymet olduğunu iddiasından hiç vazgeçmedi. 2020 yılı Ekim ayına girdiğimizde (01.10.2020) tarihi dava şimdilik sona erdi. Mahkeme tarafından yayınlanan özet kararda SEC’in iddiası doğru bulundu ve Kik Interactive suçlu bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi Yargıcı Alvin Hellestein, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Mart ayı sonunda istediği özet kararı dün (01.10.2020) verdi. Duruşmasız bir şekilde davayı sona erdirmek için istenen özet kararın 6 ay sonra gelmesiyle Kik Interactive kaçınılmaz sona bir adım daha yaklaştı.

kik sec

Kanada merkezli aynı zamanda aynı isimle bir sosyal mesajlaşma platformuna sahip olan Kik Interactive’in, 2017 yılından beri kötü günler geçirdiği biliniyordu. Şirketin dibe vuracağı gibi dedikodularla geçen yılların sonunda SEC’in vurduğu darbe ile çok zamanının kalmadığı düşüncesi iyice yayılıyor.

Bununla birlikte Kik Interactive’in temyize gideceği düşüncesi de mevcut. Çünkü Kik Interactive’in KIN ICO’sunu gerçekleştirdiği yıllarda SEC’in kripto para dünyasını düzenleyici içerikte kuralları bulunmuyordu. Ancak o yıllarda da Menkul Kıymetler Mevduatı bulunuyordu. SEC’in dayanak noktası da tam olarak bu.

Kik Interactive’in mevzu bahis KIN ICO’su da tam bu noktada SEC’in radarına girdi. SEC’in bir varlığı menkul kıymet olarak belirlemek için kullandığı Howey Testi’ni KIN’e de uyguluyor. Sonuç olarak KIN’i menkul kıymet olarak tanımlayarak bu davayı açıyor. Yani geriye dönük olarak suçlu kararı alınması da bu dayanak noktasından dolayı.

Kik Interactive’in KIN ICO’sunun menkul kıymet olarak belirlenip kayıt dışı sayılması ve özet kararın suçlu olarak çıkması şu an için bir son değil. Özet karara göre 20 Ekim tarihine kadar “Tarafların birlikte ihtiyati tedbir ve maddi çözüm için önerilen bir karar sunmaları” gerekiyor.

Daha fazla SEC haberi için: SEC Haberleri
Daha fazla mahkeme haberleri için; Dava HaberleriYorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Dijital Yen, Kripto Pazarını Daha Canlı Hale Getirebilir!

Dijital yenin ayak sesleri duyuluyor.

Yayın:

-

Dijital Yen

Bu ayların başında, Japonya Merkez Bankası, 2021’de dijital yen testine başlama planlarını duyurmuştu. O zamandan bu yana, kurumların kalkınma ve işbirliklerine yaklaşımına ilişkin daha fazla ayrıntı, özel sektörün buna hazır olduğuna dair göstergeleri oraya çıkardı. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durum test aşamasında önemli bir rol oynayacaktır.

Bugün Reuters, Japon finansal hizmetler devi Monex Inc.‘in CEO’sunun, merkez bankasının CBDC’lere karşı daha proaktif duruşunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

CEO Oki Matsumoto, bir CBDC’yi uygulama koyacak herhangi bir hamlenin, Japon ekonomisinin dijitalleşmesi için olumlu olacağını ve ekonomiyi daha verimli hale getireceğini savundu. Ayrıca Matsumoto, banka dışı dijital para sektörü için bir avantajın olduğunu söylüyor:

CBDC’ler, kripto para birimlerinin birlikte çalışabilirliğini önemli ölçüde artıracak. Bu sayede, kripto para piyasası daha canlı hale gelecek.

Matsumoto için, birçok küçük kripto borsa tüccarının banka hesaplarına sahip olmaması, kripto varlıklarını itibari paraya dönüştürmek isteyen tüccarlar için bir sınır ve engel teşkil ediyor. Japonya’da dijital yen ile, daha sorunsuz bir destek potansiyeli bu işlemlerin ardında yatıyor.

Monex Inc, Japon kripto para borsası Coincheck’i, platformun saldırıya uğramasından kısa bir süre sonra, 2018 baharında satın aldı. Yapılan açıklamalara göre, Coincheck saldırısının faturası 500 milyon $’ın üzerinde.

Monex, geçtiğimiz yıl Facebook’un planladığı global stablecoin için yönetişim konsorsiyumu olan Libra Association’a katılmak için başvurarak dijital varlık alanında aktifleşmeye çalışıyor.

Daha fazla CBDC Haberi için: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore Hükümeti Kripto Vergilerini Erteliyor!

Güney Kore vergileri erteliyor!

Yayın:

-

Güney Kore

Güney Kore Ulusal Meclisi, endüstri kuruluşlarından gelen itirazların ardından kripto para kazançlarına ilişkin yeni gelir vergisi yasalarını ertelemeye hazırlanıyor.

Yerel bir haber ajansı olan DongA’nın 25 Kasım tarihinde yayınladığı bir habere göre, başlangıçta Ekim 2021’den itibaren uygulanacak olan %20’lik vergi, 1 Ocak 2022’ye kadar yürürlülüğe girmeyecek.

Erteleme, dijital para borsalarına yeni vergi altyapısını dahil etmek için gereken değişiklikleri uygulamak adına zaman tanımayı amaçlıyor.

Bildirilenlere göre, kripto para birimleri için yeni vergi yapısı bu yılın Temmuz ayında açıklandı ve yıllık 2.5 milyon won üzerindeki her kazanç için %20’lik bir vergi oranı getirilecek.

Yeni yasanın başlangıçta 1 Ekim 2021’de yürürlülüğe girmesi planlanmıştı. Fakat bu tarih, Kore Blockchain Derneği‘nden gelen şikayetlere yol açtı.

KBD, 30 Eylül 2021’de sona eren mevcut vergi düzenlemeleri ile ertesi gün yürürlülüğe girecek olan yeni rejim arasındaki kısa pencerenin, borsalar için uyum sorunu yaratacağını dile getirdi. KBD, tüm bunları öne sürerek, vergi düzenlemelerinin 1 Ocak 2023 yılına kadar ertelenmesini istedi.

Güney Kore Hükümeti istenen sürenin yerine, yalnızca üç aylık bir ertelemeyi kabul etmesine rağmen, vatandaşların isteklerini dinliyor gibi görünüyor.

Yeni mevzuatın yürürlülüğe girmesinden önce, dijital varlıklar para birimleri olarak görülüyordu ve bu yüzden vergiden muaftı.

Ne dersiniz, ülkemizde böyle bir adım sizce ne zaman atılacak? Türkiye Cumhuriyeti, kripto para birimlerini resmi olarak tanıdığında vatandaşları için ek bir hizmet sunacak mıdır?

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.