Muhabbit

SEC, Wilshire Phoenix’in ETF Tasarısını Reddetti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Wilshire Phoenix’in Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonunu (Exchange-traded fund/ETF) reddetti.

SEC

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Wilshire Phoenix’in Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonunu (Exchange-traded fund/ETF) reddetti.

Yayınlanan açıklamada, menkul kıymetler düzenleyicisinin New York menşeili Wilshire Phoenix‘in tasarısının Bitcoin marketinin piyasa manipülasyonlarına yeteri kadar dirençli bulmadığı yazıyordu.

Wilshire ETF’ye ilk lez NYSE Arca ile geçtiğimiz yaz başvurmuştu. Komisyon NYSE Arca teklifinin Borsa Yasası Bölüm 6 (b) (5) gereklilikleriyle uyuşmadığı ve Komisyonun Uygulama Kuralları’nı yerine getiremediği sonucuna varmıştı. Bu kuralların ise “hileli veya manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için” tasarlandığı ve bu şekilde yatırımcıların ve kamu düzeninin korunacağı belirtilmiştir.

Wilshire Phoenix

SEC şimdiye kadar sunulan bütün Bitcoin ETF tasarılarını reddetmişti. Wilshire ise Bitcoin ile olan yakın ilişkisinden dolayı tasarısının kabul olacağına dair bir umut taşıyordu.

Umutlarının sebebi Bitcoin’in volatilitesine bir yanıt olarak fonun kendini yeniden dengeleyebilme özelliğine sahip olmasıydı. Yani kripto para biriminin fiyatındaki dalgalanmalar ne kadar fazlaysa, fon o kadar fazla yatırım yapar ve fiyat dalgalanması bittiğinde pozisyonu tersine çevirebilir.

Bu otomatik yeniden dengeleme özelliği SEC tarafından daha önce reddedilen ETF tasarılarından ilham alınarak yapılmıştı. Ancak SEC, Bitcoin marketindeki fiyat dalgalanmalarını ve manipülasyonun kolaylığını öne sürerek şu zamana kadar verilen bütün ETF tasarılarının reddetti.

SEC’in daha önce benzer bir yapıya sahip olan Bitwise Asset Management’in ETF tasarısını reddettiği biliniyordu.

Son Yazılar

Exit mobile version