Muhabbit

SEC, Yine ETF Kararlarını Erteledi! Peki Neden?

SEC, dün akşam saatlerinde (TSİ) Franklin Templeton ve Global X’in iki Bitcoin ETF onayını bir kez daha erteledi.

sec-etf

SEC, dün akşam saatlerinde (TSİ) Franklin Templeton ve Global X’in iki Bitcoin ETF onayını erteledi.

Franklin Templeton ve Global X, ETF başvurularını BlackRock, Fidelity ve ARK21 gibi diğer finans devlerinden daha sonra sundu. SEC, daha önceki başvurularla ilgili kararları ertelediği için bu son iki başvurunun da ertelenmesi topluluk adına pek sürpriz olmadı.

Bloomberg analisti James Seyffart, SEC’nin belli kurallara uymaya çalıştığının altını çizerek, Bitcoin ETF başvurularına dair yorum sürecinin Federal Sicil’de resmi olarak yayımlandıktan sonra başlaması gerektiğini ifade etti.

Federal Sicil nedir? süreç nasıl ilerler?

Federal Sicil, ABD’de şirketlerin finansal bilgileri, raporları ve diğer önemli belgelerin yer aldığı bir veritabanıdır. SEC; bu veritabanını, şirketlerin bu bilgileri düzenli olarak sunmaları ve yatırımcılara şeffaf olarak bilgi sağlanması amacıyla yönetir. Bitcoin ETF başvurularına ilişkin yorum sürecinin Federal Sicil’de yayımlanması; başvuruların detaylarının, planların ve ilgili belgelerin kamuya açık bir şekilde erişilebilir olması anlamına geliyor. Bu sayede yatırımcılar, finansal uzmanlar ve diğer ilgili taraflar, başvurular hakkında bilgi edinebilir ve bu konuda yorumlarda bulunabilir. Bu süreç genellikle en az 35 gün kadar sürebilir.

SEC, ETF’ler konusunda neden çok temkinli?

SEC’nin kripto para ETF’lerine temkinli yaklaşması, ABD’de henüz net bir regülasyon sisteminin olmamasından ve potansiyel risklerin olası etkileri konusundaki endişelerinden kaynaklanıyor. SEC, yeni yeni şekillenmeye başlayan sektörün piyasa manipülasyonuna açık olabileceğini ve yatırımcıları koruma sorumluluğunu göz önünde bulundurması gerektiğini biliyor. Bu yüzden ETF’leri onaylamadan önce detaylı bir incelemeden geçirmek ve düzenlemeleri dikkatlice değerlendirmek için erteleme yolunu seçiyor.

Ancak, bu onay süreçlerinin sık sık ertelenmesi, kripto para topluluğu tarafından sert eleştirilere neden oluyor. Kripto paraların ETF’ler aracılığıyla geleneksel finans sistemine entegre edilmesi; yatırımcı ve ürün çeşitliliği, fiyat stabilitesi, kurumsal katılım gibi birçok avantaj ve potansiyel getiri sunabilir. Fakat SEC’in süreci devamlı geciktirmesi ve sınırlamalar getirmesi, toplulukta haklı olarak hayal kırıklıklarına da neden olabiliyor.

Sonuç olarak, ETF’lerin getirdiği avantajlar ve potansiyel riskler arasında bir denge bulunması ve bu konudaki düzenlemelerin, sektörün gelişimini destekleyecek şekilde yapılması finansın değişimi ve geleceği açısından oldukça önem arz ediyor.

Son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version