Muhabbit

Singapur Merkez Bankası, Dünya Bankası ve IMF İle Birlikte CBDC Çalışması Yapacak!

Singapur Merkez Bankası, Dünya Bankası ve IMF ortaklığı ile CBDC yarışması başlatacak.

singapur cbdc

singapur cbdc

Singapur Merkez Bankası (MAS), perakende kullanım için merkez bankası dijital para birimi tasarımını formüle etmek üzere fintech firmaları ve küresel finans kurumları için bir çalışma başlatma kararını duyurdu.

Singapur Merkez Bankası’nın girişimi, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Sermaye Geliştirme Fonu, Asya Kalkınma Bankası ve Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Teşkilatı ile ortaklaşa gerçekleştirilecek. Bunun yanında yeni çalışma, rekabetin MasterCard, Amazon Web Services, R3, Hyperledger ve diğerleri dahil olmak üzere Blockchain alanındaki büyük oyuncular tarafından da desteklenmektedir.

Bu kapsamda düzenlenecek olan yarışmayı resmi bir blog yazısı aracılığıyla duyuran Singapur Merkez Bankası, yarışmanın ödeme verimliliğini artıracak ve finansal katılımı teşvik edecek yeni perakende CBDC çözümlerini keşfetmeyi hedeflediğini belirtti.

Yarışma, dünya çapındaki fintech firmaları ve finans kuruluşlarına 23 Temmuz’a kadar açık olacak ve katılımcılar, birçok ülkenin kendi CBDC’lerini sunmanın önündeki engeller olarak bahsettiği 12 sorun ifadesini ele alacak.

Katılımcılar 50.000 Singapur Doları (37.000 $) kazanma şansına sahip olacak ve sona kalan 15 finalist, dijital para çözümlerinin zamanında geliştirilmesini teşvik etmek için mentorluk ve APIX Dijital Para Birimi Koruma Alanına erişim kazanacak.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Singapur Merkez Bankası baş fintech yetkilisi Sopnendu Mohanty, yarışmanın küresel olarak dijital para ihracını araştıran ve çok çeşitli politika ve teknoloji zorluklarıyla karşı karşıya kalan merkez bankalarına yardımcı olmak için başlatıldığını belirtti.

Ülkeler CBDC Araştırmalarına Başladı

Kripto para birimi alanındaki artan ivme nedeniyle dijital para birimini keşfeden ülke sayısının son zamanlarda hızla arttığı görülmektedir. Bu konuda yayımlanan raporlara göre, ülkelerin yüzde 80’inden fazlası CBDC’ler etrafındaki kullanım örneklerini araştırıyor.

Bahamalar, dijital para birimini (kum doları) piyasaya süren ilk ülke olarak rekoru elinde tutarken, birkaç ülke de kendi para birimini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Çin, ülkede dijital bir yuan başlatmak için aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. Bunun yanında İngiltere Merkez Bankası da dijital pound çıkarma olasılığını araştırdığını açıkladı. Fransa ve İsviçre merkez bankaları da sınır ötesi yerleşim için toptan CBDC’leri kullanmaya yönelik deneyler (Project Jura) yürüttüklerini belirttiler.

Son olarak Tanzanya Başkanı Samia Suluhu Hassan’ın, ülkenin apeks bankasına dünya çapında kripto para biriminin daha geniş bir şekilde benimsenmesine hazırlanma talimatı verdiği biliniyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version