Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43406.22
-1.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2371.16
4.53%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.98
0.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.3
0.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

Singapur’dan Şok Eden NFT Hamlesi!

Singapur, NFT’lerin bazı yasal gereksinimleri karşıladıkları takdirde birer mülk olarak kabul görebileceklerini belirtti.

Clock
Paylaş
Singapur’dan Şok Eden NFT Hamlesi!

Singapur Yüksek Mahkemesi NFT’lerin bir mülk olarak kabul görebileceğine hükmetti. 

21 Ekim 2022 tarihinde Singapurlu Hakim Lee Seiu Kin NFT’lerin ve diğer dijital varlıkların bir takım yasal gereksinimleri karşılamaları gerektiğini ve bu şartlar karşılandığı halinde birer mülk olarak kabul görebileceklerini belirtti. Bu gereksinimler arasında aynı formata sahip diğer varlıklardan ayrışmak ve üçüncü şahıslar tarafından tanınabilecek bir sahibe sahip olmak gibi maddeler bulunuyor. 

728×90 muhabbit - Singapur'dan Şok Eden NFT Hamlesi!300x250 muhabbit - Singapur'dan Şok Eden NFT Hamlesi!

Söz konusu karar, Singapur Yüksek Mahkemesi 13 Mayıs 2022’de daha evvel Janesh Rajkumar isimli bir Singapurluya ait olan Bored Ape #2162 NFT’sinin satış işlemine getirilen bir ihtar üzerine alındı. İhtar, Asya kıtasında bir NFT’yi korumak adına alınan ilk karardı. Diğer bir deyişle, bu karar sayesinde ilk defa bir Asya ülkesinden bir mahkeme NFT’leri bir varlık olarak tanımış oldu. 

Mahkeme belgelerine göre, davacı “chefpierre” adlı isimsiz bir NFT koleksiyoncusundan alınan kredi için teminat olarak kullanılmış olan NFT’yi geri almak istiyor. “chefpierre” hiçbir mahkemeye katılmadı ve mahkeme belgelerinde de herhangi biri tarafından temsil edildiğine dair bir kanıt bulunmuyor.

singapur - Singapur'dan Şok Eden NFT Hamlesi!

Singapur Mahkemesinin NFT Kararı Emsal Oluşturacak

Her ne kadar davacı NFT’yi kendi koleksiyonuna dahil etme amacıyla satın aldığını iddia etse de, gerçekte söz konusu NFT’yi NFTfi borç alma platformunda başka kripto paraları ödünç alabilmek için teminat olarak pek çok defa kullandı. 

Önceki mahkeme belgeleri davacının NFT’yi teminat olarak birden fazla kredi için kullandığını ve tüm kredilerin borçlarını başarıyla geri ödediğini gösteriyor. Söz konusu kredi anlaşmalarında NFT’nin mülkiyet haklarından vazgeçmeye niyeti olmadığının altını çizen davacı, bu hakları korumak için kredinin tam fiyatını geri ödeyeceğinin garantisini veriyordu. 

Ancak, “chefpierre”e anlaşılan tarihte ödemeyi gerçekleştiremeyen davacı süreyi uzatmayı talep etti. Borç veren bu talebe karşılık olarak krediyi yeniden finanse etmeyi teklif etti ve davacı da bunu kabul etti. 

Singapurlu Hukuk Firması Withers KhattarWong’a göre “chefpierre” süre uzatma anlaşmasını bozdu ve krediyi men etti. Böylece NFT “chefpierre”in cüzdanına geçmiş oldu. 

İlginizi çekebilir: Blockchain.com, Singapur Merkez Bankası’ndan Lisans Aldığını Duyurdu!

Bu olaydan sonra Hakim Lee davacının “chefpierre”in mahkeme bilgilerini Twitter ve Discord üzerinden paylaşmasına ve kripto para adresini ifşa etmesine müsaade etti. 

Bu kararın NFT’lerin birer mülk olarak tanınması konusunda gelecekte oluşabilecek davalarda emsal oluşturabileceği ve Singapur’un blockchain merkezi olarak konumunu pekiştirdiği ifade ediliyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar