Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Sirin Labs Mahkemelik Oldu! Paraları Vermediler İddiası!

Blockchain teknolojisinin bir sonraki adımı olarak gördükleri girişim, ellerinde patlayınca alacaklılarıyla mahkemelik oldular.

Clock
Paylaş
Sirin Labs Mahkemelik Oldu! Paraları Vermediler İddiası!

Sirin Labs’ın kurucusu Moshe Hogeg, Finney Blockchain tabanlı telefonlarının ödenmemiş faturaları nedeniyle mahkemeye verildi. Davacı Foxconn International Holding (FIH), Sirin Lab kurucularının şirkete 6 milyon dolarlık bir borçları olduğunu dile getirdi.

İsrail yerel haber merkezi Calcalist’in haberine göre Sirin Labs şirketi 2017 yılında FIH ile iletişime geçti. Blockchain teknolojisinin bir sonraki adımı olarak gördükleri Blockchain tabanlı akıllı telefonlarından bahsetti. Çok geçmeden FIH’i ikna eden Sirin Labs, masaya oturdu. Tarih 2018 yılının Mart ayını gösterdiğinde de FIH, Sirin Labs şirketi için 10 bin adet Blockchain tabanlı finney akıllı telefon üretti.

Üretim bittiğinde FIH, Sirin Labs’a parça satın alma, geliştirme ve üretim için 2,7 milyon dolar tutarında bir fatura yollandı. Daha sonra dava dosyalarında bu borcun ek parça ve işçilik gibi masraflarla birlikte 3,2 milyon doları bulduğu iddia edildi.

Bir Sonraki Adım Ellerinde Patladı!

Sirin Labs’ın Blockchain teknolojisinin bir sonraki adımı olarak gördükleri Blockchain tabanlı akıllı telefonlar düşündükleri gibi satılmadı. Kullanıcıların Blockchain teknolojisi ile etkileşimlerinin değişeceğini iddia ederek piyasaya sundukları akıllı telefonlar lansman sonrası 4 ay içinde düşük satışlar nedeniyle Sirin Labs çalışanlarının %25’e yakınının işten çıkartılmasına neden oldu. Yani geleceğe giden adım olarak gördükleri girişim, ellerinde patladı.

Ellerinde patlayan tek şey telefonlar değildi. Kendi gidişatını doğrultacak bir kâr elde edemeyen şirket, faturalarla da boğuşuyordu. FIH, yıllardır Sirin Labs’tan ödeme almaya çalıştığını iddia ederek 2020 yılının ikinci yarısına girildiğinde söz konusu şirketi mahkemeye verdi.

Davada, Sirin Labs’ın sürekli ödememe gerekçeleri sunduğu ve borcun ödenmesinden kaçındığının altı çiziliyordu. Öyle ki İsviçre merkezli şirket, bankadaki bürokratların dijital para birimlerinin fiat para birimine dönüştürülmesine izin vermediği gibi ifadeler de geçiyordu. Dava dosyasında;

“Davalılar borcunu ödemekten her seferinde kaçındılar ve şirkete karşı sorumluluklarını açık bir şekilde inkâr ettiler. Banka konusu araştırıldığında, davacıların bankasının kripto para fonlarını kaynağı bilinmeyen bir varlık olarak değerlendirdiği ortaya çıktı.”

Dava dosyasındaki bu ifadelerle birlikte ilerleyen günlerde Sirin Labs’tan açıklama yapılması bekleniyor. Bununla birlikte şirketin mevzu bahis borcu ödeme gücünün olup olmadığı da bilinmiyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar