BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Siz De Bir Gencin Hayalini Gerçekleştirmek İster Misiniz?

Blockchain tabanlı, Türk Lirası endeksli stablecoin BiLira ile bağış kabul eden Uçurtma Projesi, gençlerin hayallerini gerçekleştirmelerinin önünü açıyor.

Yayın:

-

Blockchain tabanlı, Türk Lirası endeksli stablecoin BiLira ile bağış kabul eden Uçurtma Projesi, gençlerin hayallerini gerçekleştirmelerinin önünü açıyor.

Her öğrencinin, gencin öğrenim hayatını devam ettirme veyahut farklı bir noktaya taşıma hayalleri vardır. Uçurtma Projesi de tam bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için bir kapıyı aralıyor. Mert Susur, Altuğ Öztürk ve Mustafa Turhan’ın kurucusu olduğu Uçurtma Platformu, desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere seslerini duyurma şansı veriyor.

Blockchain tabanlı proje, finansal olarak desteğe ihtiyacı olan gençlerin platform üzerinde destekçi bulmasını sağlıyor. İlanlarını veren gençler, belli başlı taahhütlerde ve vaatlerde bulunarak insanlardan destek istiyor.

Desteğe ihtiyacı olan her gence bir kripto para cüzdanı sağlanıyor. Genci desteklemek isteyenler, gençlerin dijital cüzdanlarına Türk Lirası endeksli stablecoin BiLira ile destekte bulunabiliyorlar.

Kısa bir süre önce hayata geçirilen proje, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenim gören 25 öğrenciye düzenli olarak destek sağlamak üzere ilk destekçilerini arıyor. Bununla birlikte kampanyalarını duyurmak için öğrencilerin de aktif bir şekilde katılmaları isteniyor.

Uçurtma Platformu’nun Blockchain tabanlı ve kripto para üzerinde ilerleyen Uçurtma Projesi’ni diğer projelerden ve destek kampanyalarından ayıran bir başka önemli özelliği ise komisyon almaması. Ne destek çağrısını yayınlayan gençlerden ne de destek veren destekçilerden hiçbir şekilde komisyon alınmıyor. Destekçinin cebinden çıkan destek direkt olarak destek çağrısının muhattabı gencin cebine giriyor. Bununla birlikte Uçurtma Platformu’nun hiçbir şekilde gençlerin cüzdanlarına giriş izinleri mevcut değil. Dijital cüzdanların tek kontrolü gencin elinde olacak.

Her gencin farklı bir destek planı mevcut. Kimisi akademik hayatına devam etmek için destek isterken kimisi akademik hayatını ilerletmek için destekçiye ihtiyaç duyuyor.

Desteğinizle Hayallerine Koşacak Olan Bazı Uçurtması Elinde Gençler

Selvin Yıldız; Geleceğin Bilim İnsanına Destek Olur Musun?

İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü son sınıf öğrencisi Selvin Yıldız, yüksek lisansını Finlandiya’daki Oulu Üniversitesi’nde yapmak istiyor. Oulu Üniversitesi’nden %75 burslu olarak da kabul alan Yıldız, geri kalan %25’lik kısım için destek arıyor.

31 Temmuz 2020 tarihine kadar okul harcı, oturma izni ve çeşitli elzem ihtiyaçları için yaklaşık 10 bin Euro’ya ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden de kripto para dünyasından destek istiyor.

Barış Bayraktar – Hayallerime Ulaşmama Yardım Eder Misiniz?

ECA Elginkan Anadolu Lisesi’nden mezun olan Barış Bayraktar, lise yıllarının başında astronomi alanına merak sarmış ve bu doğrultuda çalışmalar yapmış. Okulunda ECA Astronomi adında bir kulüp açarak yönetimini üstlenmiş, henüz 10. sınıftayken mini bir konferans vermiş. Tüm hayali Astronomi alanında büyük bir bilim insanı olmak.

Bu hayale giden yolda Astronomi alanında dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Pennsylvania State Üniversitesi’nden kabul almış. Kayıt ücreti olan 330 doları almamayı kabul eden üniversite, ne yazık ki yabancı lisans öğrencilerine burs veremiyor. Bu yüzden de ne kadar kayıt ücretini vermiş olsa da okuyabilmek için 38 bin dolar gibi bir desteğe ihtiyacı var. Bu desteği de kripto para dünyasında arıyor.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Singapur’dan Blockchain Tabanlı Uygulama: Sağlık Pasaportu

Singapur, tıbbi kayıtları daha iyi yönetmek ve güvence altına almak için blockchain destekli bir uygulama geliştirdi.

Yayın:

-

Dünya, koronavirüs pandemisi ile boğuşurken, blockchain teknolojisi çözümler sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Singapur, sağlık verileri toplama ve gözetleme  çalışmasını sağlayacak altyapı için blockchain teknolojisine yöneldi. 

Konu ile ilgili olarak 30 Eylül tarihinde bir rapor yayımlandı. Rapora göre, devlete ait bir yatırım şirketi olan SGInnovate ve Singapurlu startup Accredify ortaklığında yeni bir blockchain destekli dijital sağlık pasaportu geliştirildi.

SGInnovate’nin, finansal desteği Maliye Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Firma yatırımlarını yapay zeka, kuantum teknolojisi ve tıbbi teknoloji gibi yeni ortaya çıkan teknolojiler üzerinde çalışan derin teknoloji girişimlerine odaklıyor.

Kişisel tıbbi verilerin blockchain ile güvenli bir dijital cüzdanda saklanmasını sağlayan uygulamanın geliştirme çalışmaları 2020 yılı Mayıs ayında başladı. Yeni geliştirilen dijital sağlık pasaportu, kişisel tıbbi belgelerin kolay erişim ve doğrulama için blockchain teknolojisi ile korunan dijital bir cüzdanda saklanmasını sağlamak üzere lanse edildi.

İlk Denemeler Başarılı Oldu

Projenin ilk aşaması Temmuz ayında gerçekleştirilen başarılı bir pilot uygulama ile denendi. Bu sayede COVID-19 taburcu notları, sürüntü sonuçları, bağışıklık kanıtı ve aşılama kayıtlarında kullanıldı. Bu sayede uygulamanın dijitalleştirilmiş sağlık hizmeti belgelerinin yönetilebildiği ve doğrulanabildiği görülmüş oldu. Dijital sağlık pasaportu uygulaması, Singapur hükümetinin CIO ofisi GovTech tarafından geliştirilen ve blockchain kullanarak belgelerin noter tasdiki için açık kaynaklı bir çerçeve olan Open Attestation platformu üzerine inşa edildi. 

SGInnovate’in girişim geliştirme müdür yardımcısı Simon Gordn, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları gerçekleştirdi:

“Pandemi, Singapur’un sağlık hizmetleri sektörünü test ederken, tıbbi kayıtların büyük ölçekli yönetiminde bir boşluk belirledik. Bu nedenle de güvenilir bir kimlik doğrulama sürecini mümkün kılan bir çözümü hızla geliştirmek istedik.”

SGInnovate ve Accredigy yaptıkları açıklamada, uygulamanın kaybolabilecek veya üzerinde oynanabilecek kâğıt tabanlı belgelere olan bağımlılığı ortadan kaldıracağını söyledi. Şirket, hassas belgeleri yönetmek için daha fazla şeffaflık, güvenlik ve gizlilik sunduğu ölçüde, sağlık verileri alanında blockchain teknolojisinin temel avantajlarının altını çizdi.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde, dünya çapında çeşitli şirketler ve kuruluşlar da, salgın ile mücadele kapsamında dijital sağlık pasaportları ve dijital kimlik yönetimi için blockchain çözümlerini araştırmaya devam ediyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

FinCEN Yöneticisinden Bankalara Uyarı: Kripto Paralara Dikkat Edin!!

FinCEN, ABD bankalarının kripto para işlemlerini yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yayın:

-

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) direktörü Kenneth Blanco, bankalara, kripto para riskine maruz kalmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Blanco, Las Vegas’ta düzenlenen sanal 2020 ACAMS kara para aklamayı önleme (ACAMS) konferansı sırasında bankaların etkili kara para aklama önleme ( AML ) politikalarını uygulama yükümlülüklerini gündeme getirdi.

Mevcut FinCEN düzenlemeleri (FIN-2019-A003), suçluların ve diğer kötü niyetli kişilerin kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve diğer yasadışı finansman amaçlarıyla kart doğrulama kontrollerini nasıl kullandıklarına ilişkin şüpheli faaliyetleri belirleyip bildirmenin tüm finans kuruluşlarının sorumluluğunda olduğunu belirtmektedir. Ancak pek çok banka için, sanal para birimlerinin kurumlarını nasıl etkilediği konusunda belirsizlikler hâlâ sürmektedir.

Blanco, bankaların AML politikalarını ve prosedürlerini, özellikle kripto para birimleriyle ilgili olarak, tekrar tekrar kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizerek şu açıklamayı yaptı:

“Bankalar bu konular hakkında gerekli incelemeleri yapmalıdır. Aksi takdirde bu durum nasıl olsa sınav uzmanlarınızın ve FinCEN’in, AML programınızın etkinliğini değerlendirirken size soracağı alanlardır. “

Blanco, kripto paraların risklerine maruz kalanların sadece borsalar olmadığını dile getirdi. Bu risklerin aynı zamanda bankalar tarafından da düşünülüp çalışma yapılıyor olması gerektiğini de belirtti.

Şüpheli İşlemler Artıyor

Kripto para analiz firması CipherTrace Labs tarafından 2019 yılında yapılan araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren on büyük perakende bankadan sekiz tanesinin yasadışı kripto para hizmeti işletmeleri (MSB) ile ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu MSB’ler, kayıtsız olarak P2P borsalarından kripto para karşılığında nakit ödemeleri kabul ediyorlar.

Buna ek olarak, birçok P2P borsasında AML veya müşterilerini kayıt altına alan ( KYC ) programları bulunmamaktadır. Bu durum da bankalar ve diğer finans kurumları için kapsamlı bir kara para aklama risklerine neden olmaktadır.

ABD’deki bankalar, yeterli düzeyde AML ve KYC programların sürdürmedikleri için uzun süredir eleştiriliyor. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICJI) , bankalar tarafından 2 trilyon dolardan fazla işlenmiş işlemin şüpheli olarak belirlendiğini bildirdi. Ayrıca bu işlemlerin aslında dondurulması gerektiğini de açıkladı. Yapılan açıklamalara göre bankalar tarafından tespit edilemeyen şüpheli para miktarının aslında çok daha fazla olabileceği düşünülüyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.