BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

SON DAKİKA! Ledger Kullanıcılarına Kötü Haber! İFŞA OLDUNUZ!

Ledger, Haziran ayında bir güvenlik ihlali yaşadıklarını ve 1 milyon kullanıcının ifşa olduğunu açıkladı.

Yayın:

-

SON DAKİKA! Ledger Kullanıcılarına Kötü Haber! İFŞA OLDUNUZ!

Ledger, Haziran ayında bir güvenlik ihlali yaşadıklarını ve 1 milyon kullanıcının ifşa olduğunu açıkladı.

Kripto para dünyasının adından söz ettiren donanım cüzdanı şirketi Ledger, Haziran ayının sonunda yaşanan bir güvenlik ihlali sonucu 1 milyon kullanıcısının e-posta adreslerinin ifşa olduğunu açıkladı. Kullanıcılarına e-posta yoluyla ulaştırılan bilgilendirme duyurusunda gerekli açıklamalar yapıldı. Bununla birlikte Ledger kendi sitesinde de gerekli açıklamayı yaptı.

Açıklamaya göre, 14 Temmuz 2020 tarihinde bir araştırmacı, Ledger sistemlerinde bir güvenlik açığı bulduğunu bildirdi. Bu uyarıdan sonra Ledger yetkilileri, güvenlik açığını araştırmaya başladı. Ancak araştırmalarının sonucunda çok önemli bir bilgiye ulaştılar. 14 Temmuz tarihinde bir araştırmacı tarafından fark edilmeden önce, 25 Haziran tarihinde siber suçlu veya suçlular tarafından bu güvenlik açığı fark edilmişti. Fark ettiği güvenlik açığından sistemlere girerek yaklaşık 1 milyon Ledger kullanıcısının e-posta bilgilerine ulaştığı belirlendi.

Ledger konu hakkında yaptığı açıklamada, ödeme bilgilerinin ve kripto para fonlarının güvende olduğunu bildirdi. Bunun nedeni de siber suçlunun Ledger sistemlerinde yer alan pazarlama ve e-ticaret veritabanına erişmiş olmasıydı. Sadece bu veritabanına erişim sağlayan siber suçlu, sipariş e-postaları ve promosyon e-postaları göndermek amacıyla kullanılan bilgilere sahip oldu. Ad soyad, e-posta adresi ve telefon numaraları da bu bilgiler arasında. Ledger, siber suçlunun API anahtarı aracılığıyla sistemine eriştiği fark edildikten sonra API anahtarını devre dışı bıraktığını açıkladı.

İhlal Sonrası Neler Yapıldı?

Şeffaf bir politikaya sahip olan şirket, bu şeffaflığı korumak adına kullanıcılarıyla bu ihlali ve ihlalin arka yüzünü paylaştığını belirtti. Olaydan son derece pişman olduklarını ve özür dilediklerini de ekledikleri açıklamada, ihlalin ortaya çıkışından beri yaptıkları faaliyetler hakkında da bilgilendirme yer alıyordu.

Güvenlik ihlali e-ticaret ve pazarlama veri tabanı ile sınırlı olduğu için hemen çözülebildiği belirtildi. Çözüme ulaştıktan sonra hemen bir soruşturma yaptıkları ve sürdürdükleri açıklandı.

17 Temmuz’da kişisel verilerin toplanması, saklanması ve kullanılmasında veri gizliliği yasasının uygulanmasını sağlayan Fransız Veri Koruma Kurumu CNIL ile iletişime geçtiklerini belirtildi.

21 Temmuz’da güvenlik açığının potansiyel zararını belirlemek ve değerlendirmek amacıyla Orange Cyberdefense ile ortaklık kurdukları belirtildi. Bu ortaklık sonucu sadece kullanıcıların iletişim bilgilerinin güvenlik ihlalinden etkilendiği konusunda emin oldukları belirtildi.

Ayrıca kullanıcılarını sızdırılan e-posta adreslerinden ötürü uyaran Ledger, bilmedikleri, kötü niyetli yazılımlara yuva olabilecek e-posta’ları açmamaları gerektiğini belirtti. Kimlik avı gibi dolandırıcılık yollarına karşı uyardı.

Bununla birlikte Ledger’ın asla 24 kelimelik kurtarma ifadesini e-posta üzerinden sormayacağı konusunda da uyarı yapıldı. Böyle bir e-posta almanız durumunda kötü niyetli yazılım veyahut kimlik avı kurbanı olmanız olasıdır diye ekledi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Blockchain Teknolojisinin Kat Etmesi Gereken Yollar Var!

Blockchain teknolojisinin gelişimi nasıl olacak?

Yayın:

-

Blockchain Teknolojisinin

Çin’in eski Bilim ve Teknoloji Bakanı olan Wu Zhongze, blockchain teknolojisinin hala oldukça yeni olduğunu düşünüyor.

The Paper ile yaptığı röportajda eski bakan, blockchain temelli ekosistemlerin geliştirilmesi açısından “Çin ile Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa gibi önde gelen ekonomilerin nerede durduğu” konusunda aralarında çok büyük farklar olmadığını söyledi.

Bununla beraber Wu, Çin’in donanım üretimi, platform ve güvenlik hizmetleri, endüstri yatırımı ve finansal gelişme dahil olmak üzere blockchain geliştirmek için gerekli olan bir dizi sektörde ilerleme kaydettiğini söyledi:

Blockchain teknolojisinin ve endüstrisinin yenilikçi gelişimi ile, uygulaması hızlanıyor ve endüstrinin ölçeklenebilirliği artmaya devam ediyor. Bu alan gelecekte yeni bir ekonomik büyüme noktası olacak.

Eski bakan, Çin’in blockchain altyapısının “hızlı ilerlemesi” olarak isimlendirdiği çalışmada, dağıtılmış teknolojinin 5G, yapay zeka, veri merkezleri ve endüstriyel internet gibi yeni teknolojileri entegre etmek ve geliştirmek için yeni fırsatlar getireceğini belirtti.

Securities Daily tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Çin’in halka açık şirketlerinin blockchain Ar-Ge’sine ayırdıkları milyonları nasıl değerlendirdiklerini açıkladı.

Çalışma, 2016 yılında blockchain ile çalışmaya başlayan 23 şirket ile bir anket yaptı. Rakamlara göre, şirketlerin yıllık gelirlerinin ortalama %20’si bu tür amaçlara tahsis ediliyor. Ayrıca bu fonların çoğu, hükümet ile ilgili çözümleri ilerletmek amacı ile harcanmakta.

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Rusya’nın CBDC Konusunda İlk Olma Gibi Bir Derdi Yok!

Rusya, CBDC konusunda aceleci davranmayacak!

Yayın:

-

CBDC

Rus bir yetkili, CBDC alanına liderlik iddiasında bulunabilmek için, Rusya’nın dört yıl önce CBDC üzerinde araştırma yapmaya başlamış olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı’nın dijital ve teknolojik gelişim temsilcisi Dmitry Peskov’a göre bu konuda öncülük, finansal istikrar açısından bir takım riskleri beraberinde getiriyor.

Rus haber ajansı RBC’nin 23 Ekim tarihinde yaptığı bir habere göre Peskov, ikincilik stratejisine uygun olarak CBDC geliştirmenin, stratejik anlamda dijital ruble satmaktan çok daha verimli olabileceğini söyledi.

Bu konudaki finansal risk o kadar büyük ki, hızlı bir ikincilik stratejisi, lider olmaktan çok daha etkili olabilir. Bizim amacımız, liderin neler yapabileceğini ve hangi engellerle karşılaştığını görmek.

Peskov, Rusya’nın dijital rublesinin geliştirilmeye şimdi başlarlarsa 3 ila 7 sene içinde piyasaya çıkabileceğini belirtti.

Rusya’nın merkez bankası 13 Ekim’de resmi olarak bir dijital ruble müşavere belgesi yayınladı. Ardından, Rusya Devlet Duması üyesi ve Rusya’nın kripto ile ilgili mevzuat işlemlerinin önemli bir temsilcisi olan Anatoly Aksakov, dijital para biriminin 2021’in ilk yarısında pilot testlerine başlayacağını söyledi. Aksakov, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto birimlerinin geleceği olmadığını ve CBDC’lerin geleceğin bir parçası olduğundan emin.

Diğer ülkedeki finans uzmanları da CBDC’ler için “bekle ve gör” yaklaşımını uyguluyor. 19 Ekim tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’ndan Jerome Powell, ilk olmaktansa doğru yapmanın daha yararlı olacağını söyledi. Ayrıca Yeni Zelanda Merkez Bankası, ulusal bir dijital para birimi çıkarmadan önce CBDC alanında “yapılacak çok iş olduğunu” iddia etti.

Daha fazla CBDC haberi için: CBDC Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.