BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

SON DAKİKA! SEC, IEO’larla ICO’ları Bir Tutuyor!

SEC, yatırımcılarına veya gelecekte yatırımcı olmayı düşünenlere ICO veya IEO’larla ilgili risk konusunda uyardığı bir uyarı yayınladı.

Yayın:

-

SEC, yatırımcılarına veya gelecekte yatırımcı olmayı düşünenlere ICO veya IEO’larla ilgili riskler konusunda uyardığı bir uyarı yayınladı.

Yatırımcı Eğitim ve Savunuculuğu Ofisi (Office of Investor Education and Advocacy) tarafından yayınlanan bu uyarıda, yatırımcılara “bir IEO’ya yatırım yapmayı düşünüyorlarsa dikkatli olmalarını” önerdi. Bu tür tekliflerin, yatırımcıları yüksek bir getirinin yanlış vaadiyle ikna etmek için uygunsuz bir şekilde kullanılabilen yatırım alanları olduğunu ” söyledi.

SEC, “IEO’ların federal menkul kıymet yasalarını ihlal ederek gerçekleştirilebileceğini ve yatırımcıların kayıtlı ve muaf menkul kıymet tekliflerinin çoğunu koruyamayabileceğinin” altını çizdi.

Bir IEO’nun bir menkul kıymet teklifi oluşturup oluşturmadığı sorusu üzerine, ajans ilk madeni para tekliflerini veya ICO’ları değerlendirmesine bir çizgi çizdi ve sunulan tokenlerin menkul kıymet olarak kabul edilebileceği koşullar. SEC şunları söyledi:

“Tıpkı ICO’lardaki gibi, teklifin durumuna ve koşullarına bağlı olarak,  menkul kıymetlerin teklifini ve satışını içerebilir. Bu da IEO’nun federal menkul kıymetler yasaları kapsamındaki teklifler için geçerli kayıt koşullarına tabi olabileceği anlamına gelir. Yani teklif kaydı sırasında; dijital varlığı sunan şirketin, kendisiyle, yaptığı işle, sunulan dijital varlıkla ve teklif şartlarıyla ilgili gerekli açıklamaları yatırımcılarına sunması gerektiği anlamına gelir.”Uyarı bildirisinin geri kalanında ise, imkânları sunan bir platformun menkul kıymetler platformu mu yoksa aracı satıcı mı olduğu, yatırımcıların denizaşırı ülkelerde yerleşik şirketler tarafından yürütülen IEO’lardan satın alıp alamayacağı konuları yer alıyor.

Ajans, “Federal menkul kıymet yasalarından kaçınmayı öneren herhangi bir teklif, yurtdışı kaynaklı bir ticaret platformunda gerçekleşmediği taktirde Amerika Birleşik Devletleri tarafından red yiyecektir.” diye ekledi.

Bitcoin.com da dahil olmak üzere yaklaşan IEO’lar hakkında bir duyuru yapan endüstri kullanıcılarının, 50 milyon dolar toplamak istedikleri öğrenildi.  Coinbase’in Asya’daki kurumsal satışlar başkanı, Eylül ayında kripto borsası girişiminin IEO alanına girmeyi düşündüğünü belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Bitcoin Fiyat Analizi 2.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Bitcoin’i inceliyoruz (2.12.2020). Bitcoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Uzun zamandır Bitcoin fiyat analizi yazısı hazırlamadığımı farkettim bundan dolayı bugün Bitcoin’i incelemeye karar verdim. Bir önceki Bitcoin yazımda ATH karşılaştırması yapmıştım. Ancak orada geçmiş verileri günümüz ile karşılaştırdığım için onu diğerlerinden ayrı tutmakta fayda var. Merak ediyorsanız ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin BTC fiyat grafiği 2.12.2020. Saatlik grafik veriler Bitmex borsasına aittir.

Üstteki yeşil bölge 2017 yılında BTC ATH’sinden kalan bir fraktal direnç bölgesi. Burayı ilk testten sonra fiyatta hızlı bir düşüş yaşanmıştı ve fiyatın önceki tepe noktasına kadar gerilemişti (alttaki yeşil bölge). Şimdi ise tekrar 2017 ATH’sinden kalan fraktal direnç bölgesindeyiz. Fiyatın burayı ikinci defa test etmesi olumlu bir nokta. Çünkü bir direnç bölgesi ne kadar test edilirse, fiyat ne kadar üzerinde durursa o direnç bölgesi o denli güçsüzleşir. Bu 20 000 dolar direnç bölgesini de ne kadar test edersek o denli oranın kırılması olası olur.

Grafiğin sağ tarafında bir üçgen formasyonu da oluştuğunu görmekteyiz. Bir simetrik üçgen yapısı, 4 vuruşu bulunmakta ve şekil olarak da düzgün bir yapıda. Kısa vadede trade etmek için bu yapının kırılımını beklemek mantıklı olacaktır. Yukarıya doğru kırılırsa 19 700-800 bandını tekrar test edeceğimizi düşünüyorum. Aşağı yönlü kırılımda ise 17 700 seviyesinin gelmesi muhtemel.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Rusya Merkez Bankası Ruble Endeksli Stablecoin İstemiyor!

Rusya Merkez Bankası bu duruma el atacak gibi görünüyor!

Yayın:

-

Rusya Merkez

Rusya Merkez Bankası’ndaki üst düzey yetkililer, Rus rublesine sabitlenmiş bir stablecoin çıkarılmasına karşı çıktı.

Rus merkez bankasının başkan yardımcısı Sergei Shvetsov, bankanın, özel firmaların ülkenin itibari para birimi tarafından desteklenen stablecoinleri çıkarmasını yasaklamayı amaçladığını söyledi.

Shvetsov, Rus kripto geliştiricilerinin yalnızca Rusya Bankası’nın dijital rublesini kullanabileceklerini söyledi. Yerel haber ajansı Prime’ın 30 Kasım tarihli haberine göre, bu yaklaşım “ödeme araçlarının benzersizliği felsefesini” izliyor.

Shvetsov, üçüncü şahıslar tarafından Yuan destekli stablecoin çıkarılmasını suç sayan Çin’in dijital yuan ile ilgili düzenlemelerine atıfta bulundu:

Çin, herhangi bir yuan destekli stablecoine yasak koydu. Sanırım biz de böyle bir karar alacağız. Banka, ödeme aracı olarak konumlandırılan her şeyi ortadan kaldıracaktır. Ruble’nin Rusya Federasyonu’nun ödeme aracı olduğu önermesi ile hareket etmekteyiz.

Rusya Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital ruble çıkarmanın teknik zorluklarının altını çizerek şu açıklamaları yaptı:

Şimdiye kadar tek bir düzenleyici kurum, akıllı telefonun kaybolması durumunda içinde kalan fonların nasıl geri yükleneceğini çözemedi. Teknolojilerin gelişmekte olması sebebi ile buna bir çözüm gelecektir.

Rusya Merkez Bankası, Ekim 2020’de dijital ruble için resmi yol haritasını yayınladı. Bankanın düşüncelerine göre, dijital ruble, nakit para ile birlikte ek bir para birimi haline gelmeli.

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, 30 Kasım’da ticaret için yeni bir blockchain platformu ve Sbercoin isimli yerel bir token başlatacağını duyurmuştu. Daha önce, Sberbank’ın Rus rublesine sabitlendiş kendi stablecoinini başlatmayı düşündüğü de bildirildi.

Fakat bu konu ile ilgili ne Sberbank’tan ne de Rusya Merkez Bankası’ndan doğrulayıcı bir yanıt gelmiş durumda değil.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.