Muhabbit

Sony Metaverse Çalışmalarını Ciddiye Almaya Başlıyor!

Sony metaverse’e giriş yaparken yol haritasını çizdi.

Oyun ve eğlence markaları, daha fazla kullanıcının dikkatini çekebilmek için metaverse deneyimini ekosistemlerine entegre etmeye başladı. Elektronik devi Sony de eğlence stratejisini metaverse üzerine yoğunlaştıracağını açıkladı.

Sony daha önce Epic Games şirketine yatırım yaparak Fortnite, Bungee ve Destiny gibi oyunlara destek olmuştu. Şirket tarafından açıklanan verilere göre, son mali yıldaki gelirin %50’sinden fazlası oyun, film ve müzikle ilgili hizmetleri kapsayan eğlence bölümünden geldi.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, bu hafta düzenlenen yıllık strateji toplantısında şunları söyledi:

“Metaverse, oyunların, müziğin, filmlerin ve animenin kesiştiği bir sosyal platformdur.”

Sony, metaverse endüstrisine Playstation ile girmeye karar verdi. Sony Playstation dünyada en geniş kullanıcı tabanına sahip. Şirket bu kullanıcı tabanını metaverse’e girişi hızlandırmak için kullanacak. Şirket, “farklı işletmelerinin ve oyun teknolojisindeki uzmanlığının sağladığı benzersiz güçlerden yararlanmayı ve metaverse alanında yeni eğlence deneyimleri yaratmayı amaçladığını” belirtti.

Bununla birlikte, şirket halihazırda metaverse çalışmaları için donanım üreten Meta ile birlikte çalışıyor. Meta, Oculus VR markasının ve metaverse uygulaması Horizon Worlds’ün sahibi.

Metaverse’e yatırım yapan şirketler arasında büyük isimler de bulunuyor

Metaverse’e yatırım yapan bir başka şirket ise Microsoft oldu. Microsoft metaverse’e yatırım yapmak amacıyla 69 milyar dolara Activision’ı satın aldı ve metaverse için kurumsal ekipler için toplantı paketi olan Mesh’i başlattı.

Sony, VR2 serisi kulaklıklarını PS5 serisi konsollarla birlikte çalışacak şekilde piyasaya duyurdu. Kulaklığın bu yıl piyasaya sürüleceği söylentileri vardı, ancak tedarik zinciri sorunları nedeniyle 2023 yılına kadar ertelenmesi söz konusu.

Daha fazla Web3 Haberleri için: Web3 Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version