Muhabbit

Spot Eth ETF Onaylanırsa Boğa Başlar mı? Kripto Alıp Satarken Yapılan Yanlışlar Nedir?

bitcoin düşecek mi

Yıllardır yazılarımda bahsettiğim önemli bir şey var, kalıplaşmış bilgilerden uzak durun. Muhakkak bilin öğrenin yatırımınızın bir kısmını bu fikirler ile riske atabilirsiniz. Ama asla yatırımınızın tamamını bu fikirlere harcamayın.

Çünkü kalıplaşmış ise market maker kozudur. Tıpkı HODL kazandırır gibi kalıplaşmış ama ne olduğunu anlamadığımız cümle gibi. Tepeden malı aldırtıp hold etmenizi sağladılar. Paranız %95 değer kaybetti. Kripto sadece 14 yıllık geçmişe sahip bir yatırım alanı. Kendine ait bir döngüsü var. 4 yılda bir boğa yaşanıyor. Ama bunun yaşanmasını sağlayacak fiziksel bir altyapı yok. Yani istenmese boğa yaşanmaya bilir. İlla olacak diye bir şey yok. Ya da her sene boğa yaşanmaması için bir neden yok. Bugüne kadar yaşanan döngü şöyleydi. Bitcoin ralli yapar arkasından Ethereum, altcoinler. Bu örnekten elimizde 2 tane var sadece. 4 halving oldu nasıl iki tane var diyeceksiniz 🙂 Çünkü ilk boğada Eth zaten daha çıkmamıştı. 4. boğa daha yaşanmadı. Yani elimizdeki sadece iki örneğe bakarak diyoruz ki Bitcoin kalktı, sıra ETH’da ve tüm yatırımımızı buna odaklı yapıyoruz.

Bu mantıklı olsa da sağlıklı bir yatırım şekli değildir. Bugün ETH ETF onaylansa da reddedilse de sonu ETH için hüsran olabilir. Bunu bitcoin ETF’inde hep beraber yaşadık gördük. 850 dolardan almadığınız ETH’yi kalkıp 3800 dolardan almanın riskleri vardır. Buna değinmek istiyorum sadece. Bir şekilde market maker bu hacimden faydalanmak için BTC, ETH, Majörler, gemler, MEME tokenlar hepsini kaldıracak. Bizim yapmamız gereken zamanını beklemek yerine alım fırsatlarını değerlendirmektir. Dipte almadığınız bir şeyi neredeyse 5x yaptığı yerde alırsanız paranızı riske atarsınız. Fomo’ya kapılmadan durmalıyız. Bizim alım zamanımız FUD’lar olduğunda, Satma zamanımız Fomo’lar olduğunda olmalı.


Gelelim ETH ETF onaylanırsa ne olur. Yine Bitcoin gibi bir sözleşme üzerinden götürecekler. ETF sağlayıcılardan ETH tutmaları istenecek. Fakat bunlar OTC üzerinden gerçekleşecek alımlar olduğundan fiyata etkisi sadece fomo’ya kapılanlar ve market maker tuzaklarından gelen alımlar ile yapılan alımlar sayesinde yükselir. Fakat olay ondan sonrası. Bunu anlamak ve kavramak önemli. Düne kadar Balon denilen BTC bugün dünyanın en büyük borsalarında işlem görüyor. Buna odaklanmalıyız. Kısa vade kazanılacak 3-5 kara değil geniş pencereye odaklanmalıyız. Yani onaylandığında uzun vadede yatırım yapmaya uygun hale gelecektir. Crypto bir saadet zinciri gibi algısı kırılacak ve yeni yatırımcılar gelecektir. Odaklanmamız gereken konu budur.


Şimdi görüyoruz, borsaya listeleme geliyor herkes koşarak almaya gidiyor. WhitePaper okumuş bişey yapmış. Peki bu listeleme gelmeden önce nerede listelendi ne kadar yatırımcısı var. Hangi değerden sahip oldular buna bakan var mı? Gene lafımı çevireceğim ama konu aynı yere geliyor, kalıplaşmış bilgiler. White Paper okumadan coin alınmaz. Oku tamam oku da ne anladın. Ben şimdi solona ağından bir coin çıkarayım 5 sayfa white paper yazayım, Güneş enerjisinden alınan enerjileri depin yoluyla çipleştirip aya mesaj gönderecez diyeyim. Bu coine yatırım mı yapacaksın. Likiditeye bakma, sahiplerin maliyetine bakma White Paper oku. Coin ayda yaşam bulsa 100x yapan yatırımcının umrunda olmaz üstüne boşaltır malı. Lütfen akıllı ve mantıklı olun. Buradaki amacın para kazanmaktan ötesi olmadığını kavrayın. Sizi ilgilendirmiyor blockchain geleceği. Açık olun derdiniz finansal özgürlüğünüzü kazanmak. Bugün hiçbir amacı olmayan köpekli coinler 1000’lerce x yaptı. Siz oturup XRP’nin White Paper’ını okuyun. Bu piyasa şirketlerin karlılığı ile ilerleyen bir piyasa değil. Hype ile yürüyor bunu kavrayın önce ve kabul edin. Bugün koskoca şirketlerin hisselerini bile adamlar toplayıp manipülasyon yapıyor. Lütfen farkında olun durumun. Kendinizi geliştirin paranızı kaptırmayın.

Hayal satın almayın, yatırım yapın!!
Sizleri seviyorum ❤️

Son Yazılar

Exit mobile version