Muhabbit

Spot Ethereum EFT onayı 2024 yılında verilecek mi?

Kripto para uzmanları şimdi spot Ethereum ETF’lerin 2024 yılındaki potansiyel onayını tartışıyor. JPMorgan’ın analistleri bu yıl ETF onayı için yüzde 50 şans verirken, bazı analistler bu onaya daha iyimser bakıyor.

Bazı analistler, bu yıl spot Ethereum ETF’lerin onaylanma şansının yüzde 75 olduğunu tahmin ediyor. Bazı sektör uzmanları ise, SEC’nin yakın zamanda Ethereum ETF onayı vermesine çok ihtimal vermiyor.

Şu anda piyasada işlem gören 11 spot Bitcoin ETF’i var. Spot Bitcoin ETF ürünleri işleme alındığı dakikadan itibaren yoğun ilgi görüyor. İşlem hacimlerindeki yüksek oran, piyasada ETF’ler için talep olduğunun bir göstergesi.

Coinbase Institutional’ın başkanı Brett Tejpaul, The Block‘a verdiği bir röportajda, müşterilerinin spot Ethereum ETF’ine olan ilgisinden bahsetti. Ancak SEC tarafından bakıldığında ETF onayı çok kolay görünmüyor. SEC, Ether’in bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmadı. SEC, spot Bitcoin ETF’lerini isteksizce ve kamuoyu baskısıyla onayladı.

Piyasa analistleri, bu belirsizliklerden dolayı spot Ethereum ETF’lerin yakın zamanda potansiyel onayına şüpheyle yaklaşıyor.

Spot Ethereum ETF onayı için kimler ne dedi?

Market maker şirketi GSR’da araştırma analisti olan Matt Kunke ETF onayı için bir tahmin yürüttü. Mayıs 2024’te spot Ethereum ETF’lerin onaylanma şansının yüzde 75 olduğunu söyledi. Bu görüşünü Grayscale’in SEC ile olan davayı kazanmasına dayandırdı. Davayı kazanan Grayscale’in vadeli Ethereum ETF’i, SEC tarafından kısa sürede onay aldı.

Benzer bir görüşü, kurumsal kripto para ticaret platformu XBTO’nun kurucusu ve CEO’su Philippe Bekhazi dile getirdi. Bekhazi, SEC’nin 2024 yılında spot Ethereum ETF’ler için onay vereceğine kuvvetle inandığını belirtti. Bekhazi, Bitcoin ve Ethereum’un CME’de listeli olduğuna dikkat çekti. Philippe Bekhazi’ye göre, SEC açısından Ethereum ve Bitcoin eşit.

“Onay kesinlikle verilecektir. Sorulması gereken soru ne zaman olacağı, yani olup olmayacağı değil”

Philippe Bekhazi

Ayrıca ABD’li dev banka JPMorgan‘ın analistleri birkaç gün önce spot Ethereum ETF’lerin onayına yüzde 50’den fazla ihtimal vermediklerini açıkladı.

Bloomberg’ün ETF analistlerinden Eric Balchunas, bu yıl bir Ethereum ETF’in onaylanması için yüzde 70 şans vermişti. Ancak meslekdaşı James Seyffart, ETF onayı konusuna daha temkinli yaklaşıyor. Seyffart, bu yıl spot Ethereum ETF onayına yüzde 60-65 şans verdi.

Son Yazılar

Exit mobile version