Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39528.18
2.04%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2166.13
3.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.08
0.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229
0.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Stablecoinler Kripto Alım Satımını Domine Ediyor!

Stablecoinlerin uzun zamandır önde götürdüğü yarışta son dönemdeki Tether (USDT) artışı ile birlikte fark iyice açılmış görünüyor.

Clock
Paylaş
Stablecoinler Kripto Alım Satımını Domine Ediyor!

Kripto para alım satımı noktasında itibari para birimleri ile stablecoinlerin hacmini karşılaştırdığımızda aradaki fark iyiden iyiye açılmış durumda. Stablecoinlerin uzun zamandır önde götürdüğü yarışta son dönemdeki Tether (USDT) artışı ile birlikte fark iyice açılmış görünüyor.

728×90 muhabbit - Stablecoinler Kripto Alım Satımını Domine Ediyor!300x250 muhabbit - Stablecoinler Kripto Alım Satımını Domine Ediyor!

Screenshot 1 1 - Stablecoinler Kripto Alım Satımını Domine Ediyor!

Günlük Amerikan Doları hacmine bakıldığında yaklaşık 500 milyon $’lık bir hacim karşımıza çıkıyor. Tüm itibari para birimlerinin oluşturduğu hacim izlendiğinde ise günlük 1.2 milyar $’lık bir hacim oluşmakta.

Stablecoinler ile oluşan hacim ise yaklaşık 2.3 milyar $’a ulaşıyor. Son dönemde Tether tarafındaki önemli artış, stablecoinler ile gerçekleştirilen işlemlerin hacminde önemli bir artış yaratmıştı. Hatta bu noktada piyasadaki çıkışlar için itibari para birimlerine ihtiyaç olduğu ve madencilerin itibari para birimi kapısı olan borsalardaki hacimleri oluşturduğuna dikkat çekilmişti. Halving sonrasında madenci gelir dengesindeki bozulmanın madencileri satışa iteceği de iddialar arasındaydı.

Ek olarak stablecoinler hariç kripto paralar arasındaki hacim ise günlük olarak 600 milyon $ civarında seyretmekte. (ETH/BTC vb.)

En büyük Hacim Türev İşlemlerden Geliyor

Son dönemde türev işlemlerin popüleritesinin artması ile birlikte spot piyasa traderlarının önemli bir kısmı perpetual swap ve futures gibi türev işlemlere yönelmişti. Kaldıraçlı işlemlerin de dahil olması ile birlikte türev piyasalardaki hacim spot marketlerin oldukça önüne geçmiş durumda. Türev harici tüm işlemlerin hacmi toplamda 4.1 milyar dolar seviyesinde iken türev işlemler ile birlikte günlük hacim toplamda 18 milyar $ seviyesini zorlamakta.

CME ve Bakkt’ın da dahil olması ile birlikte önemli hacimler oluşurken dün yaşanan hareketlilik ile birlikte sadece CME’de 800 milyon $’lık bir hacim ortaya çıkmıştı. Tabi vadeli işlemler tarafında hacim liderleri halen Bitmex, Huobi, Okex, FTX ve Binance tarafından oluşturulmakta.

Türev işlemlerin popüleritesini artırması ile birlikte kripto paraların ticaret hacimleri de oldukça artmış durumda. Peki siz spot işlemleri mi türev işlemleri mi tercih ediyorsunuz?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar